ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

Корисні поради для створення чудових портретів

Поліпшіть свої навички портретної фотографії за допомогою нашого повного списку корисних порад і методів.
Портрет усміхненої жінки, що сидить поруч із мозаїкою синього та бірюзового кольорів, на фоні чистого блакитного неба й пальм, зроблений за допомогою об’єктива Canon RF 28mm F2.8 STM.

Вдала портретна зйомка вимагає поєднання різних навичок. Існує безліч факторів, як-от, зокрема, правильне освітлення, наближення і швидкість роботи з камерою, а також вибір найкращої техніки для певного завдання. Незалежно від того, що ви оберете — повнокадрову бездзеркальну камеру, як-от Canon EOS R8 за її виняткову швидкість та якість, чи бездзеркальну камеру формату APS-C, як-от EOS R50 за її менші розміри й вагу, — кожна з них має свої переваги для зйомки портретів.

Якою би камерою ви не користувалися, ми сподіваємося, що ці поради допоможуть вам робити кращі портрети — друзів, членів родини, цікавих персонажів на вулиці, фешн-портрети або навіть портрети домашніх тварин.

Підберіть правильний об’єктив, щоб виділити свій об’єкт зйомки на фоні.

Портрет жінки, яка стоїть на пляжі в капелюсі від сонця, зроблений за допомогою об’єктива Canon RF 16mm F2.8 STM.

Виберіть для своєї композиції оптимальний портретний об’єктив: довгофокусний для знімків голови або ширококутний для портретів, які також включають інші елементи сцени. Знято на камеру EOS R6 від Canon з об’єктивом RF 16mm F2.8 STM з витримкою 1/250 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 200.

Жінка, що йде гвинтовими сходами, дивиться на камеру.

Окрім вибору належного комплекту обладнання для зйомки, ви можете використовувати в композиції реквізит та елементи оточення, наприклад ці сходи, щоб дозволяють скадрувати об’єкт зйомки. Знято на Canon EOS R5 з об’єктивом Canon RF 135mm F1.8L IS USM із витримкою 1/60 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 1600.

У разі зйомки на камеру Canon EOS зі змінними об’єктивами, будь то камера формату APS-C, як-от Canon EOS R50, EOS R10 або EOS R100, чи повнокадрова камера, як-от Canon EOS R8 або EOS RP, вибирайте об’єктив зі швидкою максимальною діафрагмою, наприклад Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 IS MACRO STM або RF 50mm F1.8 STM: це допоможе виділити об’єкт зйомки на фоні. Для максимально ефективного застосування широкої діафрагми використовуйте режим пріоритету діафрагми (Av) або ручний режим (M), а також спробуйте встановити автоматичне ISO для збереження правильної експозиції.

Об’єктиви з фіксованою фокусною відстанню від 50 до 100 мм ідеально підходять для портретної зйомки завдяки низькому рівню спотворень (майже без спотворень), що дозволяє робити чудові портретні знімки. Використання стандартного або ширококутного об’єктива з фіксованою фокусною відстанню, як-от Canon RF 28mm F2.8 STM або RF 35mm F1.8 IS MACRO STM, замість об’єктива зі змінною фокусною відстанню змусить вас підходити ближче до об’єктів зйомки та взаємодіяти з ними, і при цьому ви побачите, що менший об’єктив не так лякає.

Також можна використовувати об’єктиви зі змінною фокусною відстанню, як-от Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM або RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, а такі об’єктиви, як Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM або RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, неймовірно універсальні, тому що дозволяють створювати портрети з різною фокусною відстанню за допомогою єдиного об’єктива. Коли ви опануєте основи роботи з простими об’єктивами, то зможете перейти на об’єктив з ширшим діапазоном збільшення, наприклад Canon RF 24-105 F4L IS USM із внутрішнім стабілізатором зображення, який чудово підходить для зйомки з рук, дозволяючи вам переміщуватися навколо об’єкта й змінювати фокусну відстань для створення різних ефектів. Цей телеоб’єктив із діапазоном фокусних відстаней допомагає робити ефектні портрети, а максимальна фокусна відстань у 105 мм ідеально підходить для зйомки голови крупним планом.

Телеооб’єктиви, як-от Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM або RF 70-200mm F4L IS USM, чудово підходять для зйомки природних портретів із фокусною відстанню 85 мм та подальшим наближенням для створення креативних знімків очей або інших деталей.

Для вибору об’єктива ви також можете скористатися зручним засобом пошуку об’єктивів Canon, який формує рекомендації з урахуванням вашої камери, жанру зйомки й бажаних функцій.

Працюйте за складних умов освітлення

Портретна зйомка вночі може виявитися складним завданням, адже для створення належного освітлення може знадобитися спалах. Проте світло навколо об’єкта зйомки часто буває дуже атмосферним, і його хочеться залишити на портреті. Повнокадрові бездзеркальні камери Canon, як-от Canon EOS R6 Mark II, що обладнані системою фокусування Dual Pixel CMOS AF II, можуть автоматично фокусуватися за рівнів до EV –6,5, що часто дозволяє знімати без спалаху навіть за умов недостатнього освітлення.

Якщо ви все ж таки застосовуєте спалах, режим «Нічний портрет», який є у більшості камер Canon EOS включно з Canon EOS R100, EOS R8 та EOS RP, спростить вам це завдання, адже він змінює принцип роботи камери. У ньому камера використовує вбудований спалах або застосовує спалах Speedlite через роз’єм синхронізації спалаху для освітлення основного об’єкта зйомки, а також дає навколишньому світлу достатньо часу для того, щоб створити сцену для вашого знімка. Для цього встановлюється довша витримка та автоматично налаштовується час спрацьовування спалаху. Розташуйте об’єкт зйомки так, щоб він освітлювався спалахом, а не навколишнім світлом, а для досягнення найкращих результатів використовуйте штатив, що дозволяє зменшити тремтіння камери.

За яскравого світла портрет може бути надто контрастним. Якщо ваш об’єкт освітлений яскравими сонячними променями, на допомогу також може прийти спалах. Прикріпіть спалах Speedlite, наприклад Canon Speedlite EL-100, до роз’єму синхронізації спалаху своєї камери або налаштуйте вбудований спалах так, щоб він спрацьовував для кожного знімку. Камера триматиме баланс між спалахом і денним світлом, дозволяючи отримувати набагато виразніші знімки, де обидва елементи — людина й фон — висвітлені оптимальним чином.

Зйомка портретів на природі та в оточенні може також передбачати роботу з яскравим або поганим освітленням. Удосконалені об’єктиви з фіксованою фокусною відстанню, такі як Canon RF 50mm F1.8 STM, RF 85mm F2 MACRO IS STM та RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, забезпечують вищий рівень оптичної якості, продуктивності й гнучкості для зйомки в умовах слабкого освітлення. Завдяки ширшій діафрагмі на сенсор камери потрапляє більше світла, що дає змогу знімати в умовах слабкого освітлення без погіршення якості зображення, що ідеально підходить для зйомки портретів в оточенні, наприклад на тьмяно освітленій фабриці або в майстерні художника. Крім того, ширша діафрагма забезпечує меншу глибину різкості, що допомагає створити м’який розмитий фон і елементи боке, які виділяють об’єкт зйомки на фоні захаращеного середовища.

Багато об’єктивів із байонетом RF також мають удосконалену внутрішню оптику й зовнішнє покриття, що дозволяє зменшити аберації та відблиски, забезпечуючи різкість і чіткість портретних знімків на природі та передаючи всі деталі об’єкта зйомки на фоні його оточення.

Нарешті, в автоматичних або напівавтоматичних режимах зйомки, як-от пріоритет діафрагми (Av), або із застосуванням режиму автоматичного ISO ви зможете швидко адаптуватися до мінливого чи складного освітлення завдяки компенсації експозиції. Незважаючи на складну назву, компенсація експозиції — це просто спосіб зробити фотографію світлішою або темнішою. Ця функція, зокрема, дозволяє правильно передавати світлі тони шкіри, щоб кольори не виглядали вимитими, а також темні тони, які мають виглядати природно. Майже всі камери Canon мають режим компенсації експозиції. Дізнатися, як його знайти, можна в посібнику.

Учіться робити природніші знімки

Усміхнена дитина тягнеться до камери в сімейній вітальні.

Докладіть зусиль, щоб зацікавити і розслабити людину, яку фотографуєте. Це дозволить вам зробити більш природні знімки. Також допоможе використання компактнішого об’єктива, адже він не здаватиметься об’єкту вашої зйомки таким загрозливим, як велика модель. Знято на камеру Canon EOS R100 з об’єктивом Canon RF 16mm F2.8 STM з витримкою 1/100 с, діафрагмою f/3,5 та ISO 1600. © Ґері Моррісроу (Gary Morrisroe)

Багатьма камерами Canon, такими як Canon PowerShot G1 X Mark III, EOS R100 або EOS R8, можна керувати дистанційно зі смартфона через Wi-Fi завдяки програмі Canon Camera Connect.

Для деяких моделей дистанційне керування включає перегляд в реальному часі зображення з камери, а також можливість створювати фото, просто торкаючись екрана телефону. Установіть камеру на будь-яку поверхню, а потім за допомогою смартфона відстежуйте зображення на ній й зробіть знімок у потрібний момент. Такий підхід може допомогти об’єкту зйомки розслабитися, адже ви не дивитиметеся безпосередньо на нього.

Для створення природних портретів робіть кілька фотографій до й після моменту, коли ваш об’єкт готовий до зйомки. Людина відчуватиме себе більш невимушено, а у вас буде набагато більше шансів показати її природну посмішку або пустотливий погляд дитини, натиснувши кнопку, коли вона на це не очікує. Якщо ви працюєте з бездзеркальною камерою, такою як Canon EOS R6 Mark II, ви можете навіть використовувати режим електронного затвора для безшумної зйомки. Якщо у вашій камері є режим серійної або безперервної зйомки, спробуйте скористатися і ним. Ви також можете застосувати варіооб’єктив та знімати з більшої відстані, щоб портрети виглядали менш вимушеними й більш природними.

Попросіть родичів або друзів попозувати вам, щоб трохи попрактикуватися. Якщо ви хочете зробити портрет незнайомої людини, спитайте в неї дозволу — по-перше, їй буде приємно, а по-друге, це дасть вам час підготуватися до кадру.

Експерименти з автопортретами — чудовий спосіб познайомитися з налаштуваннями й стилями композиції.

Розкажіть історію людини, знімаючи її в контексті

Наречена, одягнена в традиційне сарі із золотими прикрасами й декоративним малюнком хною на руці.

Додаючи контекст на ширші портрети, враховуйте місце зйомки. Проаналізуйте фон перед зйомкою та спробуйте уникнути елементів, що відволікатимуть увагу. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом RF 28-70mm F2L IS USM із фокусною відстанню 70 мм, витримкою 1/1000 с, діафрагмою f/2 та ISO 1600. © Санджай Джогіа (Sanjay Jogia)

Портрет усміхненого власника кіоску у шарфі й бордовому фартуху, який стоїть за прилавком із товаром.

Це зображення чоловіка, який стоїть біля свого кіоску на фермерському ринку Бата, є яскравим прикладом контексту в портретній зйомці — прочитайте наш посібник зі створення портретів людей в оточенні, що містить більше порад та інформації. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 50mm F1.8 Macro IS STM із витримкою 1/60 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 160. © Джуліан Лав (Julian Love)

Портрет людини у звичній для неї обстановці часто розповідає більше, ніж простий знімок голови. Наприклад, можна використати ширококутний об’єктив, наприклад Canon RF 16mm F2.8 STM, RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM або RF 28mm F2.8 STM, щоб зняти кухаря за роботою на кухні або фермера в полі з коровами. Або ж можна сфотографувати гітариста на тлі розмитого інтер’єру музичного магазину. Подумайте, що саме й чому ви хочете бачити на задньому плані своєї фотографії. Ваша мета — зробити знімок, який буде сильним у візуальному плані, додати до нього змісту й примусити глядачів захотіти дізнатися більше.

Продемонструйте свій стиль у соціальних мережах

Портрет жінки, що сидить на підлозі перед задником із бісеру та посміхається в камеру, що встановлено на дерев’яному столі перед нею.

Підтримка єдиної колірної палітри та стилю редагування в стрічці соціальних мереж надає вашому контенту більш цілісного та професійного вигляду.

Під час створення фешн-портретів для соціальних мереж важливо розуміти свою аудиторію. Підбирайте знімки так, щоб вони відображали стиль, який найбільше подобається вашим підписникам, наприклад вінтаж або сучасний. Природне світло — ваш найкращий друг у таких ситуаціях, оскільки воно створює м’яке приємне сяйво на об’єктах зйомки. Дочекайтеся «золотої години» незабаром після сходу або перед заходом сонця і виберіть позу, яка виглядатиме природно. Важливо проявити свою індивідуальність, тому нехай ваша постава розповість про те, ким ви є і що відображає ваше почуття моди.

У зйомці таких трендів, як «Наряд дня» (Outfit of the Day, #OOTD), важливими є дрібні деталі. Переконайтеся, що ваш одяг чистий, добре випрасуваний, а аксесуари підходять до образу. Правильно підбирайте фон: він повинен доповнювати ваш образ, а не створювати контраст.

Послідовність у редагуванні також є дуже важливою. Пам’ятайте: не обмежуйтесь одним зображенням, а думайте про те, як виглядатиме вся сторінка вашого каналу. Намагайтеся підтримувати цілісну візуальну подачу, яка дозволить виділити ваш профіль з-поміж інших. Зрештою, соціальні мережі — це не лише розміщення публікацій, а й взаємодія з аудиторією. Взаємодійте зі своїми підписниками після публікації знімків, а також слідкуйте за інфлюенсерами та іконами моди, щоб залишатися в тренді й розвиватися разом зі швидкоплинними тенденціями соціальних мереж. Пам’ятайте, що фешн-портрети — це не лише демонстрація вбрання, а й прояв частинки себе. Щоб дізнатися більше про те, як послідовно відобразити неповторний стиль, перегляньте наш посібник зі зйомки естетичних фотографій.

Експериментуйте й кидайте виклик умовностям

Чорно-білий знімок згори вниз матері й дитини, які читають книгу. Дитина дивиться вгору на камеру й тягнеться вперед, щоб перегорнути сторінку.

Експериментуйте з портретними знімками, використовуючи різні настройки стилю зображення. Це чорно-біле фото таке ж сміливе та яскраве, як і кольорове, або є навіть виразнішим. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом Canon RF 50mm F1.2L USM з витримкою 1/1250 с, діафрагмою f/2,2 та ISO 1000. © Хелен Бартлетт (Helen Bartlett)

Портрет у профіль жінки з темно-червоною помадою, яка дивиться в бік камери. Позаду неї — гірлянди розмитих вогнів.

Подумайте про те, як різні налаштування камери, такі як експозиція та глибина різкості, можуть допомогти вам добитися бажаного вигляду. Не бійтеся експериментувати із ними для отримання різних ефектів. Ви навіть можете спробувати додати на свій знімок боке, щоб надати йому динаміки, як на цій фотографії з вогнями. Якби все портрети виглядали однаково, світ був би дуже нудним місцем. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/125 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 1250. © Ejiro Dafé (Еджіро Дафе)

Окрім налаштування параметрів камери, є ще кілька простих способів зробити портретний знімок цікавішим і виразнішим. Замість погляду просто в камеру можна попросити об’єкт зйомки подивитися в бік, у простір або на щось у кадрі. А чому б не спробувати зняти об’єкт згори з драбини? Або нахилитися й зробити фото з висоти пояса? Порушуйте правила композиції: нехай об’єкт зйомки заповнить центр вашого кадру. Або ж спробуйте скористатися підсвічуванням, тінями й довгою витримкою, щоб надати портрету настрою.

Ви навіть зможете створити власну домашню студію, де зможете поекспериментувати з різними техніками, або дізнатися більше про налаштування власних творчих ефектів для портретної зйомки*. Ваша мета — експериментувати, вчитися та отримувати результати, якими ви будете задоволені.

Автори: Петер Волінські (Peter Wolinski), Тамзін Уілкс (Tamzin Wilks) і Джефф Майер (Jeff Meyer)

* Лише англійською мовою.

Пов’язана продукція

  • Бездзеркальні камери

    EOS R8

    Перейдіть на новий рівень повнокадрової фото- та відеозйомки та втільте в життя свої творчі ідеї.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R10

    Переходьте на новий рівень фото- та відеозйомки з бездзеркальною камерою лінійки EOS R, створеної на основі сенсора APS-C.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R50

    Від чітких фотографій до відео у форматі 4K і прямих трансляцій — створюйте найкращий контент, що викликатиме захоплення, за допомогою цієї бездзеркальної камери EOS R. Усе в одному спеціалізованому пристрої.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R100

    Створюйте ідеальні спогади в чудовій якості за допомогою цієї інтуїтивно зрозумілої камери EOS R, яка завжди готова до роботи.
  • ОБ’ЄКТИВИ CANON

    RF 28mm F2.8 STM

    Тонкий і легкий об’єктив типу «млинець» для зйомки під час подорожей і вуличної фотографії з універсальною фокусною відстанню 28 мм і широкою максимальною діафрагмою f/2,8.
  • Об’єктиви RF

    RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

    Макрооб’єктив із фокусом 35 мм і швидкою діафрагмою f/1,8 для створення ширококутних знімків, фотографування на коротких відстанях і гібридної стабілізації зображення.
  • Стандартний об’єктив

    RF 50mm F1.8 STM

    Компактний, тихий і легкий 50-міліметровий RF-об’єктив із фіксованою фокусною відстанню з широкою діафрагмою f/1,8 ідеально підходить для втілення вашого творчого бачення.
  • Об’єктиви RF

    RF 85mm F2 MACRO IS STM

    У компактному й легкому телеоб’єктиві RF 85mm F2 MACRO IS STM виняткова універсальність знімання крупним планом поєднується з можливостями майстерного стиснення та 5-ступеневою стабілізацією зображення.
  • Телеоб’єктив зі змінною фокусною відстанню

    RF 70-200mm F4L IS USM

    Телеоб’єктив RF 70-200mm F4L IS USM — компактний і легкий телеоб’єктив зі змінною фокусною відстанню серії L, що ідеально підходить для знімання під час подорожування, знімання спортивних подій та дикої природи, а також портретної зйомки.
  • Схожі статті

  • ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

    Найкраще обладнання для портретних фотографів-початківців

    Камери та об’єктиви для портретних фотографій будь-якого виду.

  • ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

    Виведіть селфі на новий рівень

    Тіктокер Ніна Коллінз пояснює, як робити креативні автопортрети в домашніх умовах.

  • ДИТЯЧА ФОТОГРАФІЯ

    Поради щодо фотографування дітей

    Навчіться отримувати задоволення і чудові результати від фотографування дітей.

  • ВУЛИЧНА ФОТОГРАФІЯ

    Портрети для друку

    Фотограф і TikToker Кім Мозлі ділиться своїми порадами щодо зйомки та поширення вражаючих знімків незнайомців.