СІМЕЙНА ФОТОГРАФІЯ

11 порад зі зйомки сімейних фотографій

Ознайомтеся з найкращими порадами для створення чудових сімейних фотографій від посланця Canon Хелен Бартлетт.
Силуети двох дітей на фоні лісової місцевості з променями в деревах від сонця, що низько над горизонтом.

Хелен Бартлетт (Helen Bartlett) — один із найшанованіших фотографів Великобританії, що спеціалізуються на сімейних портретах. У своїх роботах вона використовує тільки природне світло без спалаху. Щоб сімейні фотографії були непідвладні часу, Хелен робить їх лише чорно-білими.

Ми попросили її поділитися кількома порадами з власного досвіду, який вона отримала за довгий час професійної кар’єри. Прочитайте статтю і дізнайтеся, як створювати неймовірні родинні фотографії.

1. Користуйтеся камерою, а не телефоном

«Перший крок на шляху до чудових фотографій — камера під рукою в потрібну мить. За допомогою сучасних смартфонів можна робити пристойні фотографії, але хороша камера дасть вам значно більше можливостей для керування зображеннями. Ще один недолік телефону полягає в тому, що з ним ви можете легко відволіктися на електронну пошту або роботу. Під час зйомки цифровою дзеркальною або компактною камерою ви повністю зосередитеся на зйомці. Крім того, більшість камер створює файли вищої якості, що вкрай важливо, якщо ви збираєтеся друкувати фотографії. Я раджу тримати камеру в сумці або на кухонному столі, щоб вона завжди була під рукою в потрібний момент».

Хлопчик грається в хмарі мильних бульбашок.

2. Фотографуйте особливі події

«Це просто чудово, коли можеш закарбувати сімейні клопоти й традиції на Різдво або Великдень. Коли діти зростають, погляд на ці наповнені спогадами фото переносять їх назад у щасливі часи. Якщо погода на Різдво досить добра, виходьте на вулицю разом із камерою і дітьми з їхніми новими іграшками. Знімки дітей, що граються з новим футбольним м’ячем або їдуть на нових велосипедах, завжди примушуватимуть вас посміхнутися, і в такі моменти створюються найприродніші сімейні фотографії».

3. Почніть з самого ранку

«Я зазвичай починаю зйомку десь о 8-й годині. Дітей краще фотографувати зранку — коли вони добре відпочили й гарно поснідали. Протягом дня діти втомляться, почнуть сваритися через іграшки й дружня атмосфера може розтанути, як дим. Тому намагайтеся робити офіційні або групові знімки на початку дня, щоб потім усі могли розслабитися, а ви отримали чудові природні знімки без вимушених посмішок на камеру. Щоб мати більше шансів зробити хороші фотографії, підлаштуйтеся під розклад дітей. Знімайте багато й щодня, і тоді до кінця свят ви зможете зробити книгу про пригоди своєї сім’ї, яку згодом буде цікаво переглянути знову».

Дитина стоїть на пірсі й тягне руку долонею до матері, яка по коліна стоїть у воді.

Портрети з позуванням краще за все робити на початку дня, коли діти не такі втомлені, але природні знімки можна робити в будь-який момент. На фотографії, знятій у вечірньому світлі, ця матуся та її дитина мають вигляд силуетів, а їхні контури відбиваються на поверхні води. Знято на камеру Canon EOS-1D X Mark II з об’єктивом Canon Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM із фокусною відстанню 24 мм, витримкою 1/8000 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 1600. © Хелен Бартлетт (Helen Bartlett)

4. Залучайте всю родину

«У більшості родин є одна людина, яка завжди лишається поза кадром — коли я росла, такою людиною був мій тато. Обов’язково поміняйтеся з кимось, щоб на фотографіях були всі члени родини, оскільки ці знімки будуть мати важливе значення для ваших дітей, коли вони ростимуть. Щоб зробити повний сімейний портрет, поставте камеру на штатив (або на стійку поверхню, наприклад стіл або лавочку в парку) і скористайтеся таймером. Ви також можете віддати камеру дітям і запропонувати їм зробити кілька фотографій. Діти — природні джерела творчості, і ми можемо багато чому навчитися з їхніх несподіваних композицій. Залучення дітей до креативного процесу зробить фотографування вашою сімейною справою, і в них можуть виникнути чудові ідеї, про які ви навіть не думали. Крім того, ви можете зародити в них інтерес до фотографії, це може стати їхнім хобі, яким ви насолоджуватиметеся разом протягом їхнього дитинства й юнацьких років. Або ж вони навіть можуть перетворити це на професію!»

Маленька дівчинка посміхається з розпростертими руками внизу знімку.

Завжди беріть камеру із собою, щоб ніколи не втрачати чудових моментів: вас може здивувати, які цікаві фотографії можна зробити під час звичайних занять, таких як прогулянка в парку. Зроблено на камеру Canon EOS-1D X Mark II з об’єктивом Canon EF 35mm f/1.4L II USM із витримкою 1/1000 с, діафрагмою f/3,2 та ISO 1000. © Хелен Бартлетт (Helen Bartlett)

5. Фотографуйте кожного дня

«Ті дні, коли камеру використовували тільки для особливих випадків і свят, давно минули. Сьогодні ми можемо робити значно більше повсякденних знімків. Сфотографуйте, як ваша родина обнімається на дивані в кінці довгого дня. Зніміть радісні погляди дітей, коли вони стрибають до вас у ліжко зрання й готові гратися з вами о 5-й ранку. Станьте в непомітному місці й скористайтеся об’єктивом із довшою фокусною відстанню або функцією збільшення в камері, щоб сфотографувати дітей, коли вони грають, і отримати справді зворушливі й невимушені зображення».

6. Використовуйте місця з цікавою історією

«Спробуйте захопити в кадр елементи з цікавою історією. Ідеальний портрет — це, звісно, чудово, але якщо в кадр потраплять елементи оточення, знімок може виявитися ще кращим. Сфотографуйте свою дитину в спальні з її іграшками. Зробіть зображення масштабнішим, створивши вертикальний знімок, щоб підкреслити висоту дерев у парку або лісі неподалік, коли там грають діти. Щоб зробити знімки неповторними, спробуйте творчо підійти до свого оточення — знайдіть цікаві форми та тіні, віддзеркалення й елементи обрамлення».

Чорно-білий знімок згори донизу двох дітей, що лежать на килимі, з обрамленням із поручнів на сходах.

Експерименти з кутом знімання і композицією дозволяють створювати вражаючі знімки, де б ви не були. Зроблено на камеру Canon EOS-1D X з об’єктивом Canon EF 24mm f/1.4L USM (на зміну якому прийшла модель Canon EF 24mm f/1.4L II USM) з витримкою 1/60 с, діафрагмою f/3,5 та ISO 3200. © Хелен Бартлетт (Helen Bartlett)

Маленький хлопчик грає з іграшковим літаком у темній кімнаті. Тінь літака відбивається на стелі у світлі прожектора.

Експерименти з освітленням допомагають створювати виразні фотографії. У цьому випадку Хелен за допомогою силуетів і прожектора привертає додаткову увагу до об’єкта зйомки, роблячи звичайний знімок значно цікавішим. Зроблено на камеру Canon EOS-1D X Mark II з об’єктивом Canon EF 35mm f/1.4L USM (на зміну якому прийшла модель Canon EF 35mm f/1.4L II USM) з витримкою 1/250 с, діафрагмою f/1,4 та ISO 8000. © Хелен Бартлетт (Helen Bartlett)

7. Шукайте цікаві ракурси й композиції

«Щоб відтворити на знімку єство людини, не обов’язково фотографувати її обличчя. Вибравши незвичний ракурс і вдалу точку огляду, можна зробити справді цікаве зображення. Ви можете, наприклад, сфотографувати крихітну ручку своєї дитини або показати на знімку, як ваш малюк наполегливо намагається вдягти чобіт не на ту ногу. Поекспериментуйте з налаштуваннями камери. Використовуйте довгу витримку, щоб відтворити на знімку рухи в найменших деталях. Ви можете також зобразити дитину в русі, використовуючи ефект розмиття. Для цього встановіть довгу витримку й скористайтеся штативом, щоб камера лишалася нерухомою, коли дитина пробігає мимо. Не бійтеся використовувати вище значення чутливості ISO, коли знімаєте в приміщенні. Я ніколи не працюю зі спалахом і волію використовувати наявне світло, щоб фотографії виглядали природно. Спробуйте зняти чорно-білі зображення — вони здаються непідвладними часу й, цілком імовірно, будуть цікаві майбутнім поколінням».

8. Шукайте світло

«Визначте джерело світла. Якщо ви працюєте в приміщенні, скористайтеся природним освітленням із вікна й поставте об’єкт обличчям до нього, щоб створити чудовий портрет. Якщо ви на вулиці, знайдіть затінене місце, де світло на обличчі буде м’яким і рівномірним. Низьке сонце взимку чудове підходить для атмосферних портретів. Шукайте довгі тіні, що додають цікаві композиційні елементи на ваші знімки».

«Швидкий об’єктив із фіксованою фокусною відстанню — чудовий додаток до цифрової дзеркальної або бездзеркальної камери. Я завжди рекомендую об’єктив Canon EF 50mm f1.8 STM власникам дзеркальних камер Canon. Це висококласна й недорога модель із фіксованою фокусною відстанню і ширшою діафрагмою. Для тих, хто користується повнокадровими бездзеркальними системами від Canon, еквівалентом стане об’єктив Canon RF 50mm F1.8 STM. Його широка діафрагма пропускає багато додаткового світла, тому він ідеально підходить для зйомки дітей у приміщенні.

Чорно-білий знімок дитини, що дивиться через двері, крупним планом.

Якщо опуститися на підлогу, щоб сфотографувати об’єкт на рівні очей, це надасть знімку відчуття близькості. Знято на камеру Canon EOS R5 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.2L USM з витримкою 1/1000 с, діафрагмою f/1,2 та ISO 100. © Хелен Бартлетт (Helen Bartlett)

9. Опустіться до їхнього рівня

«Опустіться до рівня очей дітей, щоб бачити світ із їхньої точки зору. Спробуйте сісти або лягти на підлогу. Такий підхід також допоможе звести до мінімуму безлад на фоні й прибрати з кадру все, що може відволікати увагу. Замість того, щоб показувати весь вміст шафи для іграшок, хаотично розкиданий по підлозі, фон часто можна заповнити небом, деревами або стінами. Хоча було б непогано також відтворити на знімках захват дитини від того безладу, який вона наробила!»

10. Друкуйте фотографії

«Якщо у вас є можливість надрукувати фотографії на домашньому принтері, через Інтернет або у фотостудії, обов’язково зробіть це. Ви навіть можете створити зі своїх зображень колажі, плакати тощо. Тоді ви бачитимете їх щодня. Паперові відбитки можна зберегти на пам’ять у надійному місці, тоді ви їх не загубите на комп’ютері й не втратите на картці пам’яті».

Чорно-білий знімок хлопчика, що сміється, стрибаючи на ліжку.

Ваші знімки будуть цікавішими, якщо люди, яких ви знімаєте, насолоджуються моментом, тож намагайтеся зробити процес цікавим для них. Знято на камеру Canon EOS R5 з об’єктивом Canon RF 24-70mm f/ 2.8L IS USM із фокусною відстанню 38 мм, витримкою 1/1000 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 2500. © Хелен Бартлетт (Helen Bartlett)

11. Насолоджуйтеся процесом

«Зробіть так, щоб ваші діти раділи своїм фотографіям, тоді вони йтимуть вам назустріч під час зйомки. Не очікуйте від них забагато, особливо коли вони втомилися, і намагайтеся залучити їх до цього процесу. Зробіть фотографії їхніх улюблених речей, м’яких іграшок, картин, які вони щойно намалювали. Грайте в ігри, співайте пісні, лазьте по деревах».

«Пам’ятаєте, фотозйомка власної родини — це найприємніше, що ви можете робити своєю камерою. Сподіваюся, що ці поради підштовхнуть вас частіше використовувати її на ці свята й зробити пам’ятні знімки, які стануть для вас безцінним скарбом на довгі роки».

Подібна продукція

Схожі статті