ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

Поради щодо фотографування з ефектом боке: посібник для початківців

З природнім боке важко щось порівняти! Ці поради й прийоми, а також наші корисні рекомендації щодо вибору об’єктивів, налаштувань і методів зйомки допоможуть вам створювати чудове розмиття фону.
Крупний план свічок на торті з розмитими вогниками на фоні.

Термін «боке» походить від японського слова, що означає «розмиття», і описує вигляд тих ділянок фотографії, що перебувають поза фокусом. Ефект боке (це слово вимовляється з наголосом на другий склад, хоча в японському він короткий) простіше за все побачити на знімках, де багато маленьких яскравих ділянок, як-от вуличних ліхтарів уночі. Але він стосується не лише найпростіших висвітлених кругових деталей, а будь-якої розмитої частини фото.

Навмисне створення на знімку таких розмитих ділянок дозволяє продемонструвати чи не найпрекрасніший фотографічний ефект з усіх, що існують. Завдяки йому ми можемо розчинити на знімку об’єкти, що відволікають, привернути увагу до важливих елементів і перетворити небажані деталі на чудові кольори й тони.

Маленький хлопчик зі світлим волоссям у білій сорочці з короткими рукавами, жовтувато-бежевому жилеті й краватці-метелику на фоні лісу посміхається.

Лише розмиття фону недостатньо: необхідно підібрати такий фон, що в розмитому вигляді виглядатиме цікаво, а краще за все — ще і яскраво. Зазвичай привабливий ефект боке можна створити за допомогою світлових плям, що виникають, наприклад, від сонця, яке світить крізь листя. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/500 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 100.

Торт на столі з трояндами й прикрасою у вигляді лебедя. Фон підсвічений розмитими святковими вогниками.

Світлові плями на кшталт святкових вогників поза фокусом перетворюються на чудове кругове боке. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/10 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 100.

Із цих причин боке є одним із найпотужніших візуальних прийомів в арсеналі фотографа. Сьогодні смартфони з двома об’єктивами здатні відтворити ефект боке, але лише програмними засобами. Мініатюрні об’єктиви й сенсори в смартфонах унеможливлюють глибину різкості, що необхідна для природного боке. Цей оптичний ефект може виникнути природним чином лише в об’єктивах та на матрицях у більших за розміром камерах, і нічого не може порівнятися з такою природністю. Раніше фотографи вважали, що для створення якісного фонового розмиття необхідна цифрова дзеркальна камера, але для цього також чудово підходить бездзеркальна камера на кшталт Canon EOS R6, що використовується в наших прикладах, і навіть бездзеркальні моделі початкового рівня, такі як Canon M50 та EOS M6 Mark II. Об’єктив відіграє важливішу роль, ніж сама камера.

Ми розглянемо деякі ключові методи, прийоми використання камери та аксесуари, що допоможуть вам зробити свої фотографії ще ефектнішими за допомогою прекрасного боке. Йдеться не лише про розмиття фону: також важливо вміти знаходити привабливі освітлені деталі, джерела світла та елементи, що справлятимуть потрібне враження в розмитому вигляді.

Найкращі об’єктиви для боке

Камера Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM.

Об’єктив із широкою максимальною діафрагмою на кшталт Canon RF 50mm F1.8 STM здатний перетворити фон на чудове кремове боке. Зверніть увагу, як пелюстки об’єктива на цьому знімку створюють круглий отвір, який здебільшого й визначає форму плям боке.

Для створення красивого ефекту боке потрібен «швидкий» об’єктив, тобто модель із великою максимальною діафрагмою, в ідеалі — f/2,8 або навіть ширше (з меншим числом f). Це одна з основних причин, з яких до комплекту обладнання варто включити швидкий об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, навіть якщо на ній уже працює телеоб’єктив із комплекту вашої камери. Об’єктив із фіксованим фокусом і широкою максимальною діафрагмою, такий як Canon RF 50mm F1.8 STM, що використовується в нашому прикладі, дозволяє легко розмивати фон, перетворюючи деталі на чудові світлові плями. Хоча стандартний об’єктив із максимальною діафрагмою від f/4 до f/5,6 також дозволяє розмивати фон, із ним ви не досягнете такої само якості боке. Звісно, ширша максимальна діафрагма означає, що на сенсор потрапляє більше світла, що також стане в нагоді за поганого освітлення — у таких умовах боке може бути навіть креативнішим.

Також існує інший фактор, хоча він і не є критичним. Об’єктиви створюють розмиття в різні способи, і з деякими з них боке виглядає привабливіше. Загалом об’єктив із більшим числом пелюсток діафрагми створює красивіший круговий боке, оскільки кожна світлова пляма відтворює форму діафрагми. Це не так важливо, коли знімаєш із широко відкритим об’єктивом, тобто за максимального розміру діафрагми (мінімального значення f), який він підтримує (адже в такому випадку отвір все одно круглий), — але ситуації бувають різні. Дізнатися, скільки пелюсток має діафрагма вашого об’єктива, можна з посібника до нього або з опису характеристик цього об’єктива на веб-сайті Canon. Сім пелюсток дозволяють створити красивий ефект боке, але дев’ять — це краще.

Налаштуйте оптимальну діафрагму для ефекту боке

Хлопчик у жовтувато-бежевому жилеті й краватці-метелику стоїть перед розмитою стіною, укритою плющем, і тримає круглу коробку.

Подивимося на різницю між знімками, зробленими з діафрагмою f/1,8 та f/8. За ширшої діафрагми (f/1,8) фон розмивається. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/200 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 100.

Хлопчик у жовтувато-бежевому жилеті й краватці-метелику стоїть перед достатньо чіткою стіною, вкритою плющем, і тримає круглу коробку.

Для порівняння: коли знімаєш із діафрагмою f/8, на фоні з’являється більше деталей, що відволікає увагу від об’єкта. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/200 с, діафрагмою f/8 та ISO 1250.

Вибір діафрагми суттєво впливає на вигляд боке на фотографіях. Що вона ширша (тобто що менше значення f), то меншою є глибина різкості, що, у свою чергу, робить фон більш розмитим. Тож спробуйте скористатися режимом пріоритету діафрагми (Av) або ручним режимом і вибрати широку діафрагму (мале число f).

Оптимальні налаштування камери для боке

РК-екран камери Canon EOS R6, на якому показано налаштування в режимі пріоритету діафрагми.

У режимі пріоритету діафрагми можна встановити широку діафрагму, щоб зменшити глибину різкості — це допомагає посилити фонове боке.

Хлопчик у бежевому жилеті й краватці-метелику посміхається, ідучи поміж дерев у лісі.

Широка діафрагма f/1,8 робить глибину різкості дуже малою, тому фокусування має бути надточним. У такому випадку в нагоді стає така камера, як EOS R6, тому що функція АФ із визначенням очей автоматично знаходить очі й встановлює фокус на найближчому з них. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/500 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 320.

У режимі пріоритету діафрагми (Av) вам також знадобиться встановити рівень ISO — почніть зі значення 100, щоб дізнатися, чи достатньо швидко спрацьовує затвор. Крім того, у ручному (M) режимі з автоматичним налаштуванням ISO можна вибрати як ширину діафрагми, так і витримку затвора, а потім дозволити камері визначити оптимальне значення ISO. Найголовніше — установити достатньо широку діафрагму й таку витримку, щоб затвор спрацьовував достатньо швидко й ділянки кадру у фокусі були різкими, коли знімаєш з руки (спробуйте початки зі значення 1/200 с).

Підберіть оптимальну відстань для привабливішого боке

Ваза з рожевими квітами на фоні розмитої цегляної стіни.

Об’єкт досить близько до фону, тож навіть хоча фон і розмитий, можна визначити форму цегли. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/200 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 100.

Ваза з рожевими квітами й дуже розмитим фоном, у якому можна ледь впізнати цегляну стіну.

Збільшення відстані між об’єктом і фоном додатково посилює фонове розмиття. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/200 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 100.

Збільште відстань між об’єктом і фоном, щоб посилити розмиття фону. Ще одним фактором є відстань між об’єктом і камерою. Що ближчий об’єктив до об’єкта зйомки, то меншою є глибина різкості. Це означає, що фонові ділянки швидше виходять із зони фокусу. Зверніть увагу, як на наших фотографіях квітів передні квіти перебувають у фокусі, а найближчі до них ззаду — уже ні. Отже для того, щоб розмити більшу частину зображення, наблизьте об’єкт до камери й віддаліть його від фону.

Виберіть оптимальну фокусну відстань для боке

Садова прикраса у формі серця, зроблена зі скляних кульок, перед осінньою огорожею.

Зверніть увагу на відмінність зображень, зроблених на різних краях фокусного діапазону телеоб’єктива 24–105 мм. На широкому кінці діапазону (у нашому випадку — 32 мм) більша частина фону перебуває у фокусі, тому сцена виглядає досить захаращеною. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM із фокусною відстанню 32 мм, витримкою 1/200 с, діафрагмою f/6,3 та ISO 2000.

Садова прикраса у формі серця, зроблена зі скляних кульок на розмитому фоні.

Якщо зробити крок назад і збільшити зображення з іншого краю фокусного діапазону (105 мм), перспектива стискається, що посилює розмиття фону. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM із фокусною відстанню 105 мм, витримкою 1/200 с, діафрагмою f/7,1 та ISO 3200.

Більша фокусна відстань може посилити розмиття фону. Причина в тому, що кут огляду стає гострішим, тому в кадр фактично потрапляє менша частина фону. Саме тому телеоб’єктиви дозволяють ефективно ізолювати об’єкт зйомки й перетворити фон на позбавлене деталей розмиття. Тому якщо ви хочете посилити розмиття і зробити ефект боке потужнішим, зробіть кілька кроків назад та збільште зображення (або змініть об’єктив), щоб зробити фокусну відстань довшою.

Як створити боке на передньому плані

Хлопчик у бежевому жилеті стоїть перед стіною, укритою плющем, і тримає відкриту круглу коробку.

На знімку, зробленому з близької відстані до огорожі з плюща, у лівій частині кадру видно розмите листя, що посилює відчуття глибини. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/160 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 100.

Хлопчик у бежевому жилеті та яскравих синіх чоботах біжить через лісову поляну.

Такий низький кут розташування камери не лише дозволяє нам розмити землю перед об’єктом, але й «віддаляє» фон, що посилює фонове розмиття боке. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/500 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 100.

Ми звикли вважати боке в першу чергу фоновим ефектом, але ним також можна ефективно користуватися на передньому плані кадру. Підібравши композицію таким чином, щоб показати на передньому плані елементи поза фокусом, можна привернути увагу глядача до об’єкта, знятого з великою різкістю. Для цього можна наблизити камеру до листя або опустити її на землю, щоб додати розмиття на передньому плані кадру. Такі м’які деталі додають відчуття глибини й дозволяють продемонструвати на знімку яскраві розмиті кольори.

Як створити боке у відео?

Twinkling Christmas tree lights in the foreground and a car's rear lights in the background are all out of focus.

Глибина — це також важливий фактор композиції під час відеозйомки, тому що допомагає глядачеві зорієнтуватися у сцені. Додання деталей поза фокусом на передній і задній плани — чудовий спосіб відтворити відчуття глибини й привернути око до найважливіших об’єктів у кадрі. Крім того, світлові плями боке виглядають на відео так само красиво, як і на фото, а також здатні рухатися. Автомобільні фари, святкові вогники та інші яскраві точки світла виглядають неймовірно, якщо їх перетворити на яскраві мерехтливі світлові плями боке.

Як додати яскраві світлові плями боке

Чоловік фотографує руду смугасту кішку через гірлянду новорічних вогників.

Цього простого ефекту можна досягти за допомогою кольорових вогників або навіть різдвяних прикрас.

Портретний знімок кішки з кольоровими вогниками поза фокусом на фоні.

Для створення чудових світлових плям з ефектом боке спробуйте розташувати на фоні знімку святкові вогники.

Одним із найцікавіших способів використання боке на фото є додання маленьких яскравих точок світла на темному фоні або за умов слабкого освітлення. Це захоплюючий ефект, який можна створити за безлічі умов: наприклад, коли сонце світить крізь дерева, на жвавій вулиці після заходу сонця, на барвистих ярмаркових атракціонах або торті зі свічками. Якщо ви хочете поекспериментувати із цим ефектом, спробуйте гірлянду святкових вогників. Розташуйте їх на фоні своєї композиції, на її передньому плані або й там, і там. Поза фокусом вогники перетворюються на привабливі кола з ефектом боке.

Як створювати боке довільної форми?

A blurred image with out-of-focus highlights in the shape of five-pointed stars rather than circles.

Під час зйомки з широко відкритим об’єктивом (за максимальної діафрагми) ефект боке на фото має форму кола, тому що отвір круглий. В іншому випадку форма боке залежить від кількості пелюсток діафрагми в об’єктива: загалом що їх більше, то більш схожою на коло залишається діафрагма під час свого відкриття, і так само виглядає пляма боке. На практиці це зазвичай означає, що світлові плями боке круглі або шестикутні — якщо ви хочете дізнатися, яку форму матимуть ваші плями боке, просто зніміть з камери об’єктив і подивіться через нього на світло.

Але чому б не поекспериментувати з формою боке? Для цього можна вирізати шаблон будь-якої форми й закріпити його на об’єктив спереду. На цьому відео простий шматочок картону перетворює боке на яскраві зірочки й сніжинки.

Спробуйте самі: предметна зйомка з ефектом боке

Поверхня столу із дзеркалом, навколо якого встановлено фольгу, джерелом світла з одного боку й камерою Canon EOS R6, налаштованою для зйомки жовтої троянди.

Це дійсно простий та ефективний спосіб поекспериментувати з ефектом боке вдома з використанням усіх порад із цієї статті.

Жовта троянда, знята на фоні дзеркальної поверхні, із світловими плямами поза фокусом навколо.

Зім’ята фольга відбиває світло та розсіює світло від лампи, створюючи світлові плями, які розмиваються в чудовий ефект боке. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/640 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 100.

Ми побачили, як світлові плями поза фокусом створюють на знімку привабливий ефект боке, якщо правильно підібрати налаштування. Ось приклад простої композиції, що дозволить вам поекспериментувати вдома з предметною зйомкою та боке. Покладіть об’єкт на дзеркальну поверхню і зробіть фон із м’ятого шматка фольги (не зминайте його надто сильно — достатньо кількох згинань, щоб він розсіював, а не відбивав світло). Спрямуйте на фольгу звичайну домашню лампу, а за допомогою іншого джерела підсвітіть об’єкт (ми скористалися LED-панеллю, але достатньо буде й звичайної лампи). Розташуйте камеру близько до об’єкта, виберіть режим пріоритету діафрагми (Av), установить широку діафрагму (в ідеалі приблизно f/1,8) і зробіть знімок із низького кута, щоб створити чудове розмиття боке.

Автор James Paterson

Поради зі створення ефекту боке

  • Використовуйте швидкий об’єктив (значення f/2,8 або нижче) з більшою кількістю пелюсток діафрагми.
  • Знімайте широко відкритим об’єктивом.
  • Знімайте в режимі пріоритету діафрагми (Av).
  • Збільште відстань для привабливішого боке.
  • Збільште фокусну довжину, щоб посилити розмиття.
  • Поекспериментуйте з боке на передньому плані.
  • Пам’ятайте, що боке можна застосовувати й на відео.
  • Для створення яскравішого боке знімайте маленькі плями світла на темному фоні.
  • Використовуйте вирізані шаблони довільної форми для експериментів із формою боке.

Подібна продукція

Схожі статті

  • Краплі рідини вилітають по дуговій траєкторії зі скляного келиха, який тримає у піднятій руці силует на тлі помаранчевого неба.

    ТВОРЧА ФОТОГРАФІЯ

    Креативні прийоми для соціальних мереж

    Два фотографи з TikTok діляться порадами щодо створення фотографій, що виділяються.

  • СТВОРЕННЯ ВЛАСНИХ ФОТОПОРТРЕТІВ

    Створення довершених фотопортретів

    Дізнайтеся, як перетворити звичайне селфі на неймовірний фотопортрет.

  • Людина кладе руку на блискучу сторону компакт-диска, навколо нього ефект боке у формі зірки.

    ДОМАШНІ ПРОЕКТИ

    Створіть боке довільної форми

    Простий і незвичайний спосіб додати до знімків ефект боке довільної форми, наприклад у формі сердець чи зірок.

  • ДОМАШНІ ПРОЕКТИ

    Три аксесуари для камери, які можна зробити власноруч

    Створіть власний софтбокс, лампу для сфокусованого світла й подушку, що допоможе уникати тремтіння камери.