ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

Поради зі зйомки восени

Від красивих знімків у мінливу погоду до зйомки сезонних кольорів — відкрийте для себе обладнання та методи для створення дивовижних фото та відео цієї красивої пори.
Знімок крупним планом коричневого осіннього листка, що лежить на землі, вкритого краплями дощу.

Осінь, мабуть, найкраща пора року для прогулянок із камерою. Тепле світло, вогняні кольори та тварини, які роблять запаси на зиму, — вам завжди буде що сфотографувати. Однак можливість закарбувати осінні кольори у всій красі швидкоплинна, адже достатньо невеликого подиху вітерця, щоб листя з дерев облетіло. Саме тому важливо намагатися спіймати кожен момент.

Ось дев’ять порад зі зйомки восени, які допоможуть вам зробити максимально красиві знімки помаранчевих, червоних і золотих кольорів осені, незалежно від того, якою камерою Canon ви користуєтеся.

1. Скористайтеся перевагами освітлення, що змінюється

Гірський струмок тече на фоні осіннього краєвиду, на передньому плані знаходяться папороті та каміння.

Осіннє сонце, що знаходиться близько до горизонту, може підкреслити текстуру місцевості. Цей класичний осінній знімок передає всі кольори сезону. Рух у воді, знятий за допомогою тривалої витримки, а також папороті, бук та берези допомагають збалансувати композицію. Знято на камеру Canon EOS 5D (якій на заміну прийшла модель Canon EOS 5D Mark IV) з об’єктивом Canon EF 17-40mm f/4L USM із фокусною відстанню 29 мм, витримкою 15 с, діафрагмою f/16 та ISO 100. © Тео Босбум (Theo Bosboom)

На голих гілках висить кілька листків, а на задньому плані в тумані видно бліді стовбури дерев.

Туман на задньому фоні дозволяє підкреслити невелику кількість осіннього листя, що залишилася на цих гілках. Знято на камеру Canon EOS-5D Mark III (якій на заміну прийшла модель Canon EOS-5D Mark IV) з об’єктивом Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM (якому на заміну прийшла модель Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM) з фокусною відстанню 190 мм, витримкою 1/50 с, діафрагмою f/8 та ISO 200. © Тео Босбум (Theo Bosboom)

Через те, що сонце знаходиться нижче, осіннє світло зазвичай тепле й м’яке, що чудово підходить для зйомки вдень.

Найкращий час для зйомки восени — це «золота» година: період часу одразу після сходу сонця і перед його заходом. Сонячне світло в цей час може допомогти закарбувати більш привабливі текстури та форми, що ідеально підходить для зйомки опалого листя. Довгі тіні, які утворюються через сонце, що знаходиться низько над горизонтом, можуть надати драматизму знімкам природних і міських пейзажів.

Пізні світанки та ранкове серпанкове світло можуть допомогти створити виразні знімки, наприклад порожніх міських вулиць або туманних лісових пейзажів. Спробуйте знімати на заході сонця, коли в небі ще світло, але вже можна закарбувати вогні міста.

2. Знімайте в дощ, туман і холодну погоду

Два лебеді на річці частково приховані за туманом над водою, який надає знімку блідо-помаранчевого сяйва.

Використовуйте погодні умови у своїх інтересах. Тут туман, який частково приховує лебедів, надає знімку берега річки потойбічної атмосфери. Знято на камеру Canon EOS R6 з кріпленням об’єктива Canon Mount Adapter EF-EOS R та об’єктивом Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM із фокусною відстанню 200 мм, витримкою 1/1000 с, діафрагмою f/3,5 та ISO 100. © Дмитро Купрацевич (Dmitry Kupratsevich)

Павук сидить у центрі павутиння на темно-зеленому та коричневому фоні. Нитки павутиння вкриті крихітними краплями роси.

Після холодної ночі вийдіть рано вранці на вулицю з камерою, щоб зняти росу або іній на павутинні. Щоб напівпрозорі об’єкти, подібні до цього, виділялися на знімку, знімайте їх на темному фоні. Знято на камеру EOS R6 від Canon з об’єктивом RF 70-200mm F4L IS USM із фокусною відстанню 200 мм, витримкою 1/400 с, діафрагмою f/4 та ISO 500. © Лючія Гріггі (Lucia Griggi)

За мінливої осінньої погоди за один день можна зняти безліч різних за настроєм моментів. В одну хвилину небо може бути яскравим та виразним, а в іншу — похмурим та грозовим.

Навіть дощ може надати широкі можливості для творчого фотографування. Камери Canon EOS R та об’єктиви RF захищені від впливу погодних умов, що означає, що ви можете використовувати їх за різних умов. Бленда захистить передню частину об’єктива, якщо на нього потрапить кілька крапель дощу, але для того щоб мати можливість продовжити зйомку під час зливи, візьміть із собою герметичний чохол для захисту від дощу. Знайдіть темне тло, щоб краплі дощу виділялися на ньому, і зніміть, як різнокольорові дерева відбиваються в калюжах.

Холодні ночі також означають велику ймовірність утворення туману вранці — тому прокидайтеся рано, щоб зробити фото та відео туманного міста чи сільської місцевості до того, як сонце розвіє його. Спробуйте знімати проти сонця або вуличних ліхтарів, щоб надати туману неземного сяйва.

3. Робіть максимально красиві знімки осінніх кольорів

Велике голе дерево знаходиться на трав’янистій болотистій місцевості. Вдалині клубочиться туман, а крізь гілки дерева проглядає сонце, що знаходиться низько над горизонтом.

Якщо ви фотографуєте проти сонця, ваш об’єкт може виглядати темнішим, ніж ви очікували. Зберігши зображення у форматі RAW, ви зможете точно налаштувати експозицію під час його обробки. Знято на камеру Canon EOS 5D Mark IV з об’єктивом Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM із фокусною відстанню 24 мм, витримкою 1/8000 с, діафрагмою f/4 та ISO 2500. © Маркус Хокінс (Marcus Hawkins)

Знімок великого голого дерева на трав’янистій болотистій місцевості, відкритий у програмі редагування Canon Digital Photo Professional.

Редагування файлів у програмі Canon Digital Photo Professional дозволяє налаштувати кольори та обрати стилі зображення. © Маркус Хокінс (Marcus Hawkins)

Для отримання яскравих осінніх знімків налаштуйте на камері насиченість відтінків. Щоб підкреслити золотисті відтінки осінніх пейзажів, виберіть попереднє налаштування балансу білого, яке додасть тепла, наприклад Daylight (Денне світло) або Cloudy (Хмарно). Якщо ви використовуєте один з автоматичних режимів камери, що дозволяє змінювати тон кольору, встановіть значення Warm (Теплий).

Зйомка фотографій восени у форматі RAW (на відміну від JPEG) забезпечить максимальну гнучкість під час редагування фотографій на комп’ютері. У програмі Canon Digital Photo Professional є всі необхідні інструменти для обробки файлів у форматі RAW. Наприклад, ви можете змінити баланс білого, щоб надати знімкам теплішого відтінку, а також поекспериментувати з різними стилями зображення, як-от Autumn Hues (Осінні тони), який можна завантажити з веб-сайту Canon. Також можна точно налаштувати відтінок, насиченість і яскравість окремих кольорів за допомогою інструмента коригування кольору.

4. Експериментуйте із сезонними портретами

Молоді чоловік і жінка посміхаються одне одному, везучи велосипед поряд по стежці на фоні золотого осіннього листя.

Сонце, що пробивається крізь золоте осіннє листя, створює чудовий фон для цього портрета. Експериментуйте з використанням елементів переднього плану для покращення композиції або спробуйте підкинути осіннє листя. Пейзажні знімки часто можна покращити, додавши об’єкт зйомки. Знято на камеру Canon EOS 200D (на заміну якій прийшла модель Canon EOS 250D) з об’єктивом Canon EF 50mm f/1.8 STM із витримкою 1/800 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 200.

Осінні кольори створюють фон для портретної фотографії. Щоб отримати вдалий знімок, відійдіть від об’єкта зйомки та встановіть об’єктив у телескопічному положенні. Це зробить риси обличчя менш вираженими, що дозволить отримати більш приємний результат. Вужчий кут огляду довшого об’єктива також дозволить вам краще контролювати задній план портрета, тому ви можете «наповнити» фон осінніми кольорами.

Нижчий кут падіння променів сонця восени може бути некомфортним для об’єкта зйомки, тому знімайте в тіні дерева або будівлі, щоб людина не мружилася. Або розташуйте об’єкт так, щоб тепле світло висвітлювало його ззаду або з одного боку, а потім піднесіть до обличчя щось біле, щоб відбити світло й зробити затінені ділянки яскравішими.

Осіння погода непередбачувана, тож іноді вам доведеться знімати в приміщенні. Використовуйте білу сітку або тюль для розсіювання світла з вікна й розташуйте об’єкт зйомки так, щоб світло падало на обличчя з одного боку. Попросіть позуючого трохи повернути голову й подивитися на вулицю, щоб м’яке світло рівномірно висвітлювало обличчя.

5. Будьте готові встати рано, якщо плануєте знімати дику природу

Маленька біла пташка сидить на гілці із червоними ягодами, її довгий чорний хвіст піднятий.

Для отримання чітких знімків міцно тримайте камеру та об’єктив або використовуйте штатив. Наприклад, об’єктив зі стабілізацією зображення (IS) або камера EOS R із вбудованою стабілізацією зображення (IBIS) допоможуть вам зробити чіткіші знімки з рук. Знято на камеру Canon EOS R7 з об’єктивом Canon RF 600mm F4L IS USM з витримкою 1/4000 с, діафрагмою f/4,5 та ISO 640.

Олень із маленькими ріжками наполовину сховався в полі з високими золотистими зерновими культурами, за яким видніється золотисте небо.

У оленів та багатьох інших ссавців дуже чутливий нюх, тому підходьте до них, коли вітер дме у ваш бік, щоб він не переносив ваш запах. Знято на Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 100-400MM F5.6-8 IS USM з фокусною відстанню 373 мм, витримкою 1/250 с, діафрагмою f/8 та ISO 1250. © Бен Хол (Ben Hall)

Сезонні кольори привносять додатковий елемент у фотографії диких тварин і птахів, крім того вам знадобиться довгофокусний об’єктив, щоб робити знімки крупним планом. Більшість тварин активні на світанку та в сутінках, тому постарайтеся зайняти позицію в місці зйомки до появи об’єкта. Використовуйте найшвидший режим роботи камери, щоб робити серійні знімки, а також установіть слідкуюче автофокусування (AI Servo) для відстеження тварин, що рухаються.

Дикі тварини, як-от олені, білки та птахи, можуть зливатися з навколишнім середовищем, тому намагайтеся знімати їх на фоні яскравого осіннього листя, щоб вони більше виділялися. Якщо до вашого саду залітають птахи, приманіть їх кормом, щоб коли вони з’являться, їх можна було зняти на яскравому фоні.

6. Наблизьтеся для посилення ефекту

Знімок крупним планом кремового-коричневого гриба на покритій мохом лісовій підстилці.

Щоб об’єкт виділявся на фоні інших об’єктів, виберіть достатньо широку діафрагму (найменше значення f), щоб розмити фон. Знято на камеру Canon EOS R6 з кріпленням об’єктива Canon Mount Adapter EF-EOS R та об’єктивом Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM із фокусною відстанню 200 мм, витримкою 1/100 с, діафрагмою f/8 та ISO 640. © Браян Ворлі (Brian Worley)

Сухий осінній листок, знятий на тлі сонця, що знаходиться низько над горизонтом у помаранчевому небі, промені сонця підсвічують його прожилки.

Спробуйте зробити знімок із помаранчевим відблиском сонця, що сідає або сходить позаду об’єкта зйомки, щоб він виглядав як силует, а потім висвітліть його за допомогою спалаху. Під час зйомки осіннього листя тримайте задню панель камери паралельно листю, щоб у різкий фокус потрапила більша його частина. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 24-105mm F4L IS USM із фокусною відстанню 24 мм, витримкою 1/1000 с, діафрагмою f/4 та ISO 100. © Ейджи Войчик (Agi Wojcik)

Макрозйомка — чудовий спосіб роздивитися ближче тони та текстури осені. Експериментуйте з режимом макрозйомки або крупним планом на камері та шукайте риси, притаманні сезону, наприклад гриби, краплі дощу на листі або прожилки опалого листя.

Щоб підкреслити текстуру осіннього листя, висвітлюйте їх із низького ракурсу. Якщо ви хочете закарбувати витончену структуру листка, прикріпіть його скотчем до вікна, щоб його можна було сфотографувати у світлі сонця.

Об’єктив Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM для камер EOS R має мінімальну відстань фокусування (MFD) 14 см (0,5-кратне збільшення або половина натуральної величини), що дає можливість заповнити кадр деталями, а об’єктив Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM дозволяє фокусуватися на відстані до 35 см (0,5-кратне збільшення). Макрооб’єктиви призначені не лише для зйомки крупним планом, і їх можна використовувати для зйомки портретів, пейзажів та інших сюжетів.

Для макрозйомки не потрібний спеціальний об’єктив. Якщо у вас є якісна камера та об’єктив, будь-який знімок можна обрізати, щоб продемонструвати деталі об’єкта. Велика кількість об’єктивів для камер Canon EOS мають надзвичайно короткі мінімальні фокусні відстані, наприклад Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, який може фокусуватися на відстані до 13 см.

7. Виберіть правильне обладнання

Жінка в теплій шапці та пальто дивиться на РК-екран своєї камери Canon, присідаючи на землю, щоб сфотографувати вкритий мохом камінь.

Замість того, щоб знімати все з висоти свого зросту, постарайтеся опуститися нижче, щоб продемонструвати осінні пейзажі з нового ракурсу. Камера з екраном зі змінним кутом нахилу дає змогу легко фотографувати з незвичних кутів.

Камера Canon EOS R System — чудовий легкий варіант, який можна носити із собою цілий день під час осінньої зйомки. Компактні камери Canon EOS R10 та Canon EOS RP прості у використанні й мають цілу низку креативних функцій, які дозволять вам розвинути свої навички фотографування і відеозйомки.

Експериментуйте з різними об’єктивами, щоб додати різноманітності осіннім знімкам. Ширококутний об’єктив Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM чудово підходить для зйомки сезонних пейзажів, а легкий RF 100-400mm F5.6-8 IS USM є ідеальним варіантом для зйомки дикої природи. Об’єктив із широкою максимальною діафрагмою, як-от Canon RF 50mm F1.8 STM, полегшить зйомку за слабкого освітлення.

Не забудьте взяти із собою аксесуари. Відбивач дозволить вам краще контролювати світло під час осінньої зйомки крупних планів і портретів, а легкий штатив дозволить продовжити зйомку вночі. Фільтр із круговою поляризацією, який кріпиться до передньої частини об’єктива, є чудовим аксесуаром для осінньої зйомки, оскільки він зменшує відбиття світла та підвищує насиченість.

8. Спробуйте зняти осінній відеоролик

Дві жінки в теплих шапках і пальто з камерами Canon стоять у лісі й дивляться вгору. Одна з них вказує пальцем вгору.

Погляньте вгору та подивіться, що знаходиться над вами. Наявність майже голих гілок на тлі неба на знімку чи відео передає осінній настрій і дозволяє глядачеві оцінити красу та крихкість природи.

Робите осінні знімки? Чому б не зняти осінню природу в русі? Камери Canon EOS, як-от Canon EOS R10, дозволяють записувати високоякісне відео одним натисканням кнопки. Якщо ваша камера підтримує Wi-Fi, ви можете легко ділитися своїми відеороликами в соціальних мережах, перебуваючи в дорозі за допомогою програми Canon Camera Connect.

Якщо ви знімаєте друзів, членів сім’ї або інших людей, переконайтеся, що герої вашого відеоролику одягнені в кольори, що доповнюють осінні відтінки. Щоб відеоролик виглядав професійно, тримайте камеру нерухомо та не змінюйте масштаб на об’єктиві під час зйомки.

Спробуйте зняти кілька роликів, у яких листя падає з дерев, або наберіть жменю листя в руки та підкиньте їх у повітря. Переконайтеся, що внутрішній аудіозапис включений, щоб ви могли записати звук листя, що шелестить під ногами або ваш сміх чи сміх ваших друзів.

Ви навіть можете спробувати зняти таймлапс або гіперлапс, демонструючи, наприклад, сезонні зміни освітлення протягом кількох годин або появу роси на осінній траві.

9. Роздрукуйте улюблені знімки

Аркуш зі знімками на осінню тематику, що друкується на компактному принтері Canon.

Принтер Canon SELPHY CP1500 друкує красиві фотографії лабораторної якості на папері різного формату: від листівок до мінінаклейок.

Під час друку фотографій насичених і теплих тонів варто вибрати оптимальний папір, що відповідає вашому стилю фотографування. Хоча популярний глянсовий фотопапір Canon Pro Platinum дозволяє друкувати чудові деталізовані та яскраві знімки, також можна спробувати більш м’який папір. Чудовим прикладом є напівглянсовий папір Canon Plus Semi-gloss, який має атласне покриття та менший глянець для м’якшої текстури фотографій.

Canon PIXMA TS7440 — ідеальний домашній принтер для друку на різних носіях, а Canon SELPHY CP1500 є чудовим компактним варіантом.

Любування красою осені за допомогою камери може послужити джерелом ідей для безлічі надихаючих фотопроєктів, тому обов’язково знімайте в цю яскраву пору року, поки ця чарівна атмосфера не розвіялася.

Автор: Маркус Хокінс (Marcus Hawkins)

Пов’язана продукція

 • Бездзеркальні камери

  EOS R8

  Перейдіть на новий рівень повнокадрової фото- та відеозйомки та втільте в життя свої творчі ідеї.
 • Об’єктиви RF

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Невеликий і надзвичайно легкий об’єктив зі змінною фокусною відстанню 24–50 мм серії RF, який можна використовувати щодня для зйомки подорожей, пейзажів тощо.
 • Об’єктиви RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Макрооб’єктив із фокусом 35 мм і швидкою діафрагмою f/1,8 для створення ширококутних знімків, фотографування на коротких відстанях і гібридної стабілізації зображення.
 • Надширококутний об’єктив зі змінною фокусною відстанню

  RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Компактний та легкий об’єктив RF 15-30mm ідеально підходить для зйомки під час подорожей, у тому числі зйомки міських пейзажів, ландшафту, архітектурних споруд та зйомки влогу на ходу.
 • Бездзеркальні камери

  EOS R10

  Переходьте на новий рівень фото- та відеозйомки з бездзеркальною камерою лінійки EOS R, створеної на основі сенсора APS-C.
 • Бездзеркальні камери

  EOS RP

  Ця компактна, легка та інтуїтивно-зрозуміла повнокадрова бездзеркальна камера була спеціально розроблена для фотографування під час подорожей та повсякденної зйомки.
 • Ширококутний об’єктив із фіксованою фокусною відстанню

  RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

  Компактний і легкий 24-міліметровий об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, який ідеально підходить для зйомки пейзажів, влогів та інтер’єрів, а також макрозйомки.
 • Телеоб’єктив зі змінною фокусною відстанню

  RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

  Універсальний, компактний і легкий об’єктив RF 100-400 мм з 5,5-ступеневим стабілізатором зображення для зйомки дикої природи й динамічних сюжетів без зайвих зусиль.
 • Домашні принтери

  SELPHY CP1500

  Створюйте довговічні роздруківки з насиченими кольорами за лічені секунди на цьому простому у використанні компактному фотопринтері.
 • Схожі статті

 • ТУРИСТИЧНЕ ФОТОГРАФУВАННЯ

  Туристичне фотографування на природі

  Фотограф Анна Блеквелл (Anna Blackwell) подорожує дикою місцевістю Дартмура з камерою Canon EOS R6.

 • ЗЙОМКА ПЕЙЗАЖІВ

  Зйомка сезонів

  Передайте унікальну атмосферу кожного сезону за допомогою цих порад від Бенджаміна Хегі.

 • ФОТОГРАФІЯ ДИКОЇ ПРИРОДИ

  Зйомка дикої природи за слабкого освітлення

  Відкрийте для себе приховане життя тварин за допомогою наших найкращих поради щодо жанру нічної фотографії.

 • ЗЙОМКА ПЕЙЗАЖІВ

  Корисні поради для пейзажного фотографування

  Дізнайтеся про прийоми фотографування, що допоможуть вам вивести свої пейзажі на новий рівень.