ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

Корисні поради для створення чудових портретів

Поліпшіть свої навички портретної фотографії за допомогою нашого повного списку корисних порад і прийомів.
Профіль оголеного до пояса чоловіка у погано освітленій кімнаті, який дивиться в бік камери.

Створення виразних портретних фотографій є непростим завданням. Існує безліч факторів, таких як, зокрема, належне освітлення, наближення й швидкість роботи з камерою. Зробити непоганий портрет можна на будь-яку камеру, хоча багато фотографів схиляються до бездзеркальних моделей, таких як Canon EOS R6, або дзеркальних фотокамер, як-от Canon EOS 850D, які розширяють можливості для контролю й дозволяють розкрити свій творчий потенціал.

Якою би камерою ви не користувалися, ми сподіваємося, що ці поради допоможуть вам робити кращі портрети — друзів, членів родини, цікавих персонажів на вулиці або навіть домашніх тварин.

Підберіть правильний об’єктив, щоб виділити свій об’єкт зйомки на фоні.

Портрет жінки у водолазці гірчичного кольору й синьому піджаку, яка тримає руку так, що вона відкидає тінь на її обличчя.

Виберіть для своєї композиції оптимальний портретний об’єктив: довгофокусний для знімків голови або ширококутний для портретів, які також включають інші елементи сцени. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 50mm F1.8 IS STM із витримкою 1/1250 с, діафрагмою f/4 та ISO 100. © Ejiro Dafé (Еджіро Дафе)

Жінка в чорно-фіолетовому піджаку в клітку з білими рукавами сидить боком на сходах і дивиться крізь білі дерев’яні перила.

Окрім вибору належного комплекту обладнання для зйомки, ви можете використовувати в композиції реквізит та елементи оточення, наприклад ці сходи, щоб дозволяють скадрувати об’єкт зйомки. Знято на камеру Canon EOS 5D Mark III (якій на заміну прийшла модель Canon EOS 5D Mark IV) з об’єктивом Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM із фокусною відстанню 24 мм, витримкою 1/180 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 100.

У разі зйомки на камеру Canon EOS зі змінними об’єктивами, наприклад Canon EOS M200 або Canon EOS RP, вибирайте об’єктив зі швидкою максимальною діафрагмою, як-от Canon EF-M 32mm f/1.4 STM або RF 50mm F1.8 STM: це допоможе виділити об’єкт зйомки на фоні. Для портретної зйомки ідеально підходять об’єктиви з фіксованою фокусною відстанню від 50 до 100 мм, але також можна використовувати варіооб’єктиви. Для максимально ефективного застосування широкої діафрагми використовуйте режим пріоритету діафрагми (Av) або ручний режим (M), а також спробуйте встановити автоматичне ISO для збереження правильної експозиції.

Використання стандартного або ширококутного об’єктива замість варіооб’єктива змусить вас підходити ближче до об’єктів вашої зйомки та взаємодіяти з ними, і при цьому ви побачите, що менший об’єктив не так лякає.

З іншого боку, варіооб’єктиви, такі як Canon RF 70-200mm F4L IS USM, неймовірно універсальні, тому що дозволяють створювати портрети з різною фокусною відстанню за допомогою єдиного об’єктива. Коли ви опануєте основи роботи з простими об’єктивами, то зможете перейти на об’єктив з ширшим діапазоном збільшення, наприклад Canon RF 24-105 F4L IS USM із внутрішнім стабілізатором зображення, який чудово підходить для зйомки з рук, дозволяючи вам переміщуватися навколо об’єкта й змінювати фокусну відстань для створення різних ефектів. Цей телеоб’єктив із діапазоном фокусних відстаней допомагає робити ефектні портрети, а максимальна фокусна відстань у 105 мм ідеально підходить для зйомки голови крупним планом.

Працюйте за складних умов освітлення

Портрет у профіль молодої жінки в сірій водолазці, яка дивиться в бік камери.

Подумайте про джерело світла — наприклад, прямі промені сонця, тінь, світло в приміщенні або з вікна. Розташуйте об’єкт зйомки так, щоб максимально використовувати природне освітлення. Якщо світло занадто яскраве, просто зменште діафрагму або збільште витримку. Якщо погода похмура, спробуйте скористатися штучним джерелом світла в приміщенні або дізнайтесь більше про самостійне створення освітлення. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 85mm F2 Macro IS STM із витримкою 85 мм, 1/100 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 100.

Портретна зйомка вночі може виявитися складним завданням, адже для створення належного освітлення може знадобитися спалах. Проте світло навколо об’єкта зйомки часто буває дуже атмосферним, і його хочеться залишити на портреті. Повнокадрові бездзеркальні камери Canon, такі як Canon EOS R6, що обладнані системою фокусування Dual Pixel CMOS AF II, можуть автоматично фокусуватися за рівнів до EV –6,5, що часто дозволяє знімати без спалаху навіть за умов недостатнього освітлення.

Якщо ви все ж таки застосовуєте спалах, режим «Нічний портрет», який є в більшості камер Canon EOS включно з Canon EOS M200 та Canon EOS RP, спростить вам це завдання, адже він змінює принцип роботи камери. У ньому камера використовує вбудований спалах або застосовує ваш спалах Speedlite у багатофункціональному гнізді для освітлення основного об’єкта зйомки, а також дає навколишньому світлу достатньо часу для того, щоб створити сцену для вашого знімка. Для цього встановлюється довша витримка та автоматично налаштовується час спрацьовування спалаху. Розташуйте об’єкт зйомки так, щоб він освітлювався спалахом, а не навколишнім світлом, а для досягнення найкращих результатів використовуйте штатив, що дозволяє зменшити тремтіння камери.

За яскравого світла портрет може бути надто контрастним. Якщо ваш об’єкт освітлений яскравими сонячними променями, на допомогу також може прийти спалах. Прикріпіть спалах Speedlite до багатофункціонального гнізда своєї камери або налаштуйте вбудований спалах так, щоб він спрацьовував при кожному знімку. Камера триматиме баланс між спалахом і денним світлом, дозволяючи отримувати набагато виразніші знімки, де обидва елементи — людина й фон — висвітлені оптимальним чином.

В автоматичних режимах зйомки, таких як пріоритет діафрагми (Av), або із застосуванням режиму автоматичного ISO ви зможете швидко адаптуватися до мінливого чи складного освітлення завдяки компенсації експозиції. Незважаючи на складну назву, компенсація експозиції — це просто спосіб зробити фотографію світлішою або темнішою. Ця функція, зокрема, дозволяє правильно передавати світлі тони шкіри, щоб кольори не виглядали вимитими, а також темні тони, які мають виглядати природно. Майже всі камери Canon мають режим компенсації експозиції. Дізнатися, як його знайти, можна в посібнику.

Учіться робити природніші знімки

Дитина, що посміхається, в яскравому пальто й лисячій шапці б’є ногами, граючи на гойдалках в парку.

Докладіть зусиль, щоб зацікавити і розслабити людину, яку фотографуєте. Це дозволить вам зробити більш природні знімки. Також допоможе використання компактнішого об’єктива, адже він не здаватиметься об’єкту вашої зйомки таким загрозливим, як велика модель. Знято на камеру Canon EOS M50 (на заміну якій прийшла модель Canon EOS M50 Mark II) з об’єктивом Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM із фокусною відстанню 15 мм, витримкою 1/800 с, діафрагмою f/3,5 та ISO 100.

Багатьма камерами Canon, такими як Canon PowerShot G1 X Mark III, можна керувати дистанційно за допомогою смартфона через Wi-Fi завдяки програмі Canon Camera Connect.

Для деяких моделей дистанційне керування включає перегляд в реальному часі зображення з камери, а також можливість створювати фото, просто торкаючись екрана телефону. Установіть камеру на будь-яку поверхню, а потім за допомогою смартфона відстежуйте зображення на ній й зробіть знімок у потрібний момент. Такий підхід може допомогти об’єкту зйомки розслабитися, адже ви не дивитиметеся безпосередньо на нього.

Для створення природних портретів робіть кілька фотографій до й після моменту, коли ваш об’єкт готовий до зйомки. Людина відчуватиме себе більш невимушено, а у вас буде набагато більше шансів показати її природну посмішку або пустотливий погляд дитини, натиснувши кнопку, коли вона на це не очікує. Якщо ви працюєте із бездзеркальною камерою, такою як Canon EOS R6, ви можете навіть використовувати режим електронного затвора для безшумної зйомки. Якщо у вашій камері є режим серійної або безперервної зйомки, спробуйте скористатися і ним. Ви також можете застосувати варіооб’єктив та знімати з більшої відстані, щоб портрети виглядали менш вимушеними й більш природними.

Попросіть родичів або друзів попозувати вам, щоб трохи попрактикуватися. Якщо ви хочете зробити портрет незнайомої людини, спитайте в неї дозволу — по-перше, їй буде приємно, а по-друге, дасть вам час підготуватися до кадру.

Експерименти з автопортретами — чудовий спосіб познайомитися з налаштуваннями й стилями композиції.

Розкажіть історію людини, знімаючи її в контексті

Вуличний торговець у білому подає їжу.

Цей знімок вуличного торговця, що подає їжу, є яскравим прикладом контексту в портретній зйомці — прочитайте наш посібник зі створення портретів людей в оточенні, що містить більше порад та інформації. Знято на камеру Canon EOS M5 з об’єктивом Canon EF 32mm F/1.4 STM з витримкою 1/4000 с, діафрагмою f/2 та ISO 200. © Richard Walch

Наречена, одягнена в традиційне сарі із золотими прикрасами й декоративним малюнком хною на руці.

Додаючи контекст на ширші портрети, враховуйте місце зйомки. Проаналізуйте фон перед зйомкою та спробуйте уникнути елементів, що відволікатимуть увагу. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом RF 28-70mm F2L IS USM із фокусною відстанню 70 мм, витримкою 1/1000 с, діафрагмою f/2 та ISO 1600. © Санджай Джогіа (Sanjay Jogia)

Портрет людини у звичній для неї обстановці часто розповідає більше, ніж простий знімок голови. Наприклад, можна використати ширококутний об’єктив, такий як Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM або Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM, щоб зняти кухаря за роботою на кухні або фермера в полі з коровами. Або ж можна сфотографувати гітариста на тлі розмитого інтер’єру музичного магазину. Подумайте, що саме й чому ви хочете бачити на задньому плані своєї фотографії. Ваша мета — зробити знімок, який буде сильним у візуальному плані, додати до нього змісту й примусити глядачів захотіти дізнатися більше.

Експериментуйте й кидайте виклик умовностям

Чорно-білий знімок згори вниз матері й дитини, які читають книгу. Дитина дивиться вгору на камеру й тягнеться вперед, щоб перегорнути сторінку.

Експериментуйте з портретними знімками, використовуючи різні налаштування стилю зображення. Це чорно-біле фото таке ж сміливе та яскраве, як і кольорове, або є навіть виразнішим. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом Canon RF 50mm F1.2L USM з витримкою 1/1250 с, діафрагмою f/2,2 та ISO 1000. © Хелен Бартлетт (Helen Bartlett)

Портрет у профіль жінки з темно-червоною помадою, яка дивиться в бік камери. Позаду неї — гірлянди розмитих вогнів.

Подумайте про те, як різні налаштування камери, такі як експозиція та глибина різкості, можуть допомогти вам добитися бажаного вигляду. Не бійтеся експериментувати із ними для отримання різних ефектів. Ви навіть можете спробувати додати на свій знімок боке, щоб надати йому динаміки, як на цій фотографії з вогнями. Якби все портрети виглядали однаково, світ був би дуже нудним місцем. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/125 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 1250. © Ejiro Dafé (Еджіро Дафе)

Окрім налаштування параметрів камери, є ще кілька простих способів зробити портретний знімок цікавішим і виразнішим. Замість погляду просто в камеру можна попросити об’єкт зйомки подивитися в бік, у простір або на щось у кадрі. А чому б не спробувати зняти об’єкт згори з драбини? Або нахилитися й зробити фото з висоти пояса? Порушуйте правила композиції: нехай об’єкт зйомки заповнить центр вашого кадру. Або ж спробуйте скористатися підсвічуванням, тінями й довгою витримкою, щоб надати портрету настрою.

Ви навіть зможете створити власну домашню студію, де зможете поекспериментувати з різними техніками, або дізнатися більше про налаштування власних творчих ефектів для портретної зйомки*. Ваша мета — експериментувати, вчитися та отримувати результати, якими ви будете задоволені.Автори: Петер Волінські (Peter Wolinski) та Тамзін Уілкс (Tamzin Wilks)* Лише англійською мовою.

Пов’язана продукція

Схожі статті