УРБАНІСТИЧНА ФОТОГРАФІЯ

Поради зі створення композиції для захоплюючої міської фотографії

Унікальні кути огляду та нові ракурси — фотограф Паула Стопка ділиться своїми порадами щодо створення чудових знімків міських пейзажів.
Пейзаж Чикаго під час «золотої години», перед будівлями простирається водойма. Уся сцена відтінюється помаранчевим світлом сонця на горизонті.

Від сучасної міської архітектури, що височіє на горизонті, до історичних цегляних будівель, збудованих кілька століть тому, — у місті можна знайти безліч ракурсів, які варто закарбувати, і кожен із них є унікальним для кожного фотографа.

Графічний дизайнер-самоучка й фотограф із Лондона Паула Стопка родом із польського міста Краків, вона часто подорожує містами по всьому світу з камерою в руках, остання з яких — Canon EOS R, у пошуках нових перспектив та незвичних ракурсів.

У цій статті ми поділимося її надихаючими роботами, а також нашими найкращими порадами зі створення креативних знімків міських пейзажів та сцен.

1. Досліджуйте різні ракурси

Знімок, зроблений знизу вверх через порожню центральну частину круглої споруди, що піднімається вгору. Балкони утворюють концентричні кола до самої вершини споруди, а в небі летить літак.

Різні ракурси можуть дозволити по-новому поглянути на міські будівлі. Не бійтеся опускатися нижче та знімати знизу вверх. Знято на Canon EOS 6D Mark II з об’єктивом Canon EF 16-35mm f/4L IS USM із фокусною відстанню 16 мм, витримкою 1/160 с, діафрагмою f/8 та ISO 100. © Паула Стопка (Paula Stopka)

Знімок знизу вверх бетонних гвинтових сходів, які утворюють звивистий візерунок, що нагадує мушлю.

Сходи можуть бути чудовим місцем для пошуку текстури, головних ліній, кривих та інших форм, які допомагають спрямовувати погляд. Знято на Canon EOS R з об’єктивом Canon EF 16-35mm f/4L IS USM та адаптером кріплення камери Canon EF-EOS R із фокусною відстанню 16 мм, 1/50 с, діафрагмою f/6,3 та ISO 320. © Паула Стопка (Paula Stopka)

Незвичайні ракурси можуть дозволити по-новому поглянути на міські пам’ятки, коли ви гуляєте з камерою. Зйомка знизу вверх вражаючих архітектурних споруд і створення шарів за допомогою різних поверхів будівлі можуть додати кадрам глибини й привернути до них увагу. Або ж можна спробувати знімати зверху, щоб зняти драматичні краєвиди дахів будівель і хмарочосів, поглянути на пейзаж з оглядових майданчиків або зняти пейзаж через водойму з низького ракурсу, щоб закарбувати, як він мальовничо відбивається у воді. Сенсорний екран камери зі змінним кутом огляду ідеально підходить для таких ситуацій, особливо в поєднанні зі штативом, оскільки дозволяє знімати з більш оригінальних положень.

Іноді захоплюючі будівлі та їхні унікальні конструкції можна знімати й зсередини. Підніміться на верхній поверх і погляньте вниз або в інший бік, щоб зосередитися на дизайні даху, і використовуйте світло для досягнення драматичного ефекту. Або, якщо у вас є улюблена будівля у місті, відвідайте її в різний час доби — «золота година» перед заходом сонця може запалити уяву й перетворити сцену на щось надзвичайне. Спробуйте фотографувати з різних точок, щоб знайти саме той ракурс, який буде вам до душі.

2. Створюйте візуальні доріжки за допомогою знімку

Звичайні міські пейзажі можуть ожити, якщо фотограф створює композицію із цікавими візуальними доріжками. Сходи з контрастними кривими та прямими лініями за використання цієї техніки можуть перетворитися на красиві зображення, що нагадують мушлю, що можливо завдяки повторенню прийому створення композиції «золотий перетин» або «спіраль Фібоначчі», який фотографи можуть використовувати для проведення глядача по фотографії.

Велич споруди не завжди є обов’язковою, бо цей ефект можна використовувати з ескалаторами, що підсвічуються вночі для створення головних ліній або навіть тіней на фасаді будівлі, щоб направити глядача до головної фокусної точки.

3. Надайте сцені вільного простору зверху

Пейзаж Нью-Йорка, що видніється через водойму, з води виступають невеликі колони, створюючи лінії перспективи до центру кадру. Кадр охоплює велике порожнє небо над будівлями.

Простір у верхній частині знімка може допомогти підкреслити основні фокусні точки, наприклад вражаючу кутову перспективу горизонту. Знято на Canon EOS 6D Mark II з об’єктивом Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM із фокусною відстанню 24 мм, витримкою 72 с, діафрагмою f/16 та ISO 100. © Паула Стопка (Paula Stopka)

Внутрішня частина великої білої будівлі, вид на дах та опори, що утримують конструкцію будівлі.

Лінійна архітектура може ожити в об’єктиві камери, якщо знайти унікальний ракурс. Знято на Canon EOS 500D (на заміну якій прийшла модель Canon EOS 850D) з об’єктивом Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM із фокусною відстанню 10 мм, витримкою 1/80 с, діафрагмою f/7,1 та ISO 100. © Паула Стопка (Paula Stopka)

Вільний простір у верхній частині фотографії, особливо коли йдеться про захоплююче небо, може дозволити додати знімку іншого виміру й допомогти усунути відволікаючі елементи. Більший простір зверху також буде слушним, якщо ви хочете зняти нічне небо й підкреслити мерехтіння міських вогнів, використовуючи нижче значення витримки для зйомки темнішого неба.

Під час зйомки міського пейзажу негативний простір над сценою додає балансу зображенню та запобігає його захаращенню. Не забувайте також про простір під міськими пейзажами — відображення води може бути оригінальним способом додати ще один елемент загадковості під час пошуку нового ракурсу в популярному місці для фотографій.

4. Використовуйте широкі кути

Панорамні міські пейзажі можна знімати на ширококутний об’єктив. Об’єктиви Canon RF забезпечують чудову якість зображення, покращену стабілізацією зображення та швидший привід автофокусу. Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM має широкий діапазон масштабування з можливістю близького фокусування і потужною стабілізацією зображення, що ідеально підходить для зйомки пейзажів та архітектури.

Для створення захоплюючих панорам у Canon EOS R7 та Canon EOS R10 передбачено режим панорамної зйомки, який дозволяє об’єднувати знімки, коли ви переміщаєте камеру в одному напрямку, натиснувши кнопку затвора. У разі використання цього режиму рекомендується тримати камеру рівно та нерухомо.

Під час зйомки захоплюючих краєвидів утримуйте камеру горизонтально, використовуючи функцію автоматичного вирівнювання, якщо вона є у вашій камері. Також рекомендується увімкнути відображення сітки у видошукачі, щоб композиція була добре збалансована.

Ширококутна зйомка на камеру з високою роздільною здатністю також дає можливість кадрувати зображення, щоб видалити краї, покращити композицію кадру або навіть підкреслити частину будівлі для отримання унікальних знімків.

5. Знімайте у вертикальному положенні

Кут будівлі з вигнутими панелями, що виступають із кожного поверху.

Прості контури зі світлими та затіненими ділянками в поєднанні з лаконічними краями можуть допомогти створити вражаючі композиції. Знято на Canon EOS R з об’єктивом Canon EF 16-35mm f/4L IS USM із фокусною відстанню 26 мм, витримкою 1/160 с, діафрагмою f/7,1 та ISO 100. © Паула Стопка (Paula Stopka)

Ескалатори, що підсвічуються в темряві й відбиваються на стелі.

Створення візуальних доріжок на знімку за допомогою таких об’єктів міської інфраструктури, як ескалатори, може надати фотографії естетики в стилі графічного дизайну. Знято на Canon EOS 6D Mark II з об’єктивом Canon EF 16-35mm f/4L IS USM із фокусною відстанню 16 мм, витримкою 1/50 с, діафрагмою f/4 та ISO 800. © Паула Стопка (Paula Stopka)

Незмінною темою міських композицій Паули є портретна орієнтація. «Я знаходжу зйомку у вертикальному положенні цікавою та складною. Коли я повертаю камеру убік, це змушує мене подивитися на речі з іншого ракурсу. Це створює відчуття глибини на знімках», — каже вона. «Для мене головне — це симетрія, і це мій головний фокус. Симетрія робить знімок візуально приємним, збалансованим та більш привабливим для глядача. Вона також додає знімку гармонійного вигляду».

Для створення портретних знімків Паула використовує корисні функції камери Canon EOS R. Вона пояснює: «У моїй камері Canon завжди включена сітка, оскільки це допомагає мені краще кадрувати та компонувати знімок, а іноді я використовую функцію електронного рівня».

Усі камери лінійки Canon EOS R дозволяють фотографам обирати спосіб відображення інформації на видошукачі під час вертикальної зйомки. Можна увімкнути вертикальне відображення, щоб інформація автоматично переверталася і її було зручно прочитати.

6. Використовуйте світло для покращення композиції

Нічна вулиця Лондона із червоною телефонною будкою на передньому плані та собором Святого Павла на задньому плані, між ними вздовж дороги тягнуться довгі світлові смуги червоного, білого та жовтого кольорів.

Проявіть творчий підхід за допомогою світлових смуг та тривалої витримки у темний час доби, щоб по-новому поглянути на визначні пам’ятки та створити власні головні лінії. Знято на камеру Canon EOS 500D з об’єктивом Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM із фокусною відстанню 13 мм, витримкою 15 с, діафрагмою f/14 та ISO 100. © Паула Стопка (Paula Stopka)

Зйомка вночі може перетворити повсякденні сцени на незвичайні цікаві краєвиди. Композиційно, під час зйомки в сутінках або в темряві, буде зручно знімати пам’ятки за допомогою екрана в режимі Live View, щоб ви могли чітко бачити композицію, змінюючи експозицію за допомогою експокорекції або повністю ручного режиму (M) на екрані.

Використання спускового тросика дозволяє знімати дистанційно, що зручно під час зйомки з незвичайних ракурсів та зйомки з тривалою витримкою. За допомогою програми Canon Camera Connect можна вносити зміни до настройок камери та експозиції з телефону. Ви можете навіть бачити зображення в режимі Live View зі свого пристрою.

Тривала експозиція в кілька секунд чудово підходить для зйомки руху автомобілів, що проїжджають повз вражаючу пам’ятку, просто дочекайтеся потоку транспорту, перш ніж натиснути на кнопку затвора, щоб отримати на знімку незвичайні світлові смуги від задніх та передніх фар. Експерименти з композицією та кутом зйомки, щоб визначити, де розташовуватимуться світлові смуги по відношенню до пам’ятки, а також з різними витримками теж є цікавим процесом.

Щоб дізнатися більше порад та рекомендацій перегляньте наше відео про зйомку міських пейзажів на заході сонця.

Остання порада: як додати відомості про розташування на фотографії

Коли ви згадуєте свої улюблені міські пам’ятки, буде доречно згадати, де саме вони були зняті, особливо якщо ви хочете знову відвідати певне місце та повторити подорож. Деякі камери Canon мають вбудований модуль GPS, тому дані про розташування буде збережено у файлах знімків. Якщо камера не має такої функції, програма Canon Camera Connect може використовувати дані позиціонування телефону та додавати інформацію про місцезнаходження до знімків.


Паула підсумовує, що зйомка архітектури і міських пейзажів є чудовим способом «розширити свій потенціал як фотографа». Скористайтеся нашими порадами, щоб створити власні міські знімки.


Автор: Лорна Докерілл (Lorna Dockerill)

Пов’язана продукція

  • Бездзеркальні камери

    EOS R8

    Перейдіть на новий рівень повнокадрової фото- та відеозйомки та втільте в життя свої творчі ідеї.
  • Об’єктиви RF

    RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

    Невеликий і надзвичайно легкий об’єктив зі змінною фокусною відстанню 24–50 мм серії RF, який можна використовувати щодня для зйомки подорожей, пейзажів тощо.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R7

    Досліджуйте дику природу з камерою, яка поєднує неймовірну швидкість і якість зображення в портативному корпусі формату APS-C, призначеному для майбутнього.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R10

    Переходьте на новий рівень фото- та відеозйомки з бездзеркальною камерою лінійки EOS R, створеної на основі сенсора APS-C.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R

    Повнокадрова бездзеркальна камера, що відкриває нові можливості для фотографів і кінематографістів.
  • Надширококутний об’єктив зі змінною фокусною відстанню

    RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

    Компактний та легкий об’єктив RF 15-30mm ідеально підходить для зйомки під час подорожей, у тому числі зйомки міських пейзажів, ландшафту, архітектурних споруд та зйомки влогу на ходу.
  • Ширококутний об’єктив

    RF 16mm F2.8 STM

    Компактний і доступний за ціною надширококутний 16-міліметровий повнокадровий об’єктив для камер EOS серії R призначений для влогерів та творців контенту.
  • Об’єктиви для цифрових дзеркальних камер

    EF 16-35mm f/4L IS USM

    Високопродуктивний надширококутний об’єктив серії L з інтегрованим стабілізатором зображення.

Схожі статті