A long jetty, viewed from water level at dusk, stretches into the sea.

ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

Покращуйте композицію на власних фотографіях

Свобода творчості й вираження емоцій — одна з прекрасних сторін мистецтва фотографії. Тому поради щодо застосування правил композиції можуть здатися чимось, що звужує ці межі. Однак знання деяких простих принципів формування композиції допоможуть зробити ваші фотографії більш привабливими.

У цьому розділі ми розповімо, як композиція допомагає правильно вибудувати кадр, а дотримання її правил дозволяє керувати цим процесом.

1. Витримайте паузу, перш ніж натиснути кнопку затвора

Їдучи у відпустку або на вихідні, ви, звісно, захочете зробити приголомшливі фотографії, щоб у кращому вигляді показати місця, які відвідали. Тому замість того, щоб просто натиснути кнопку спуску затвора й зробити знімок, витримаєте невелику паузу та подивіться, що потрапило в кадр.

Цей момент роздумів і аналіз композиції кадру допоможуть вам помітити зайві деталі в кадрі. Незначне переміщення камери або зміна фокусної відстані дозволять виключити їх та зробити більш ефектну фотографію.

2. Використовуйте вікно для вибудовування композиції

Наступного разу, коли будете проводити відпустку в місті, придивіться до вікон будівель, що оточують вас. Вони є відмінними помічниками в побудові композиції та можуть допомогти зафіксувати унікальний вид. Станьте таким чином, щоб сцена з усіма елементами композиції відображалася у вікні в найбільш вигідному ракурсі.

3. Створіть кілька «сюжетних шарів»

Включіть у сцену три необхідних вам об’єкти: по одному на передньому, середньому й дальньому планах. Три об’єкти створять на фотографії візуальний зв’язок.

Коли ви знімаєте природні або міські пейзажі, спробуйте включити в композицію чіткі лінії, які спрямують погляд глядача від переднього плану до заднього. Наприклад, можна включити доріжки, річки, рейки або дорожню розмітку. Щоб зняти природні лінії, необхідно розташувати камеру в належному місці; для цього може знадобитися піднятися вище або опуститися нижче, щоб отримати бажаний ефект.

Схожі статті
The Chicago skyline during golden hour, with water in front of the buildings. The entire scene is tinged with the orange glow of the horizon.

УРБАНІСТИЧНА ФОТОГРАФІЯ

Поради з урбаністичної фотографії

Рекомендації Паули Стопки зі створення неперевершених знімків архітектурних споруд і міських пейзажів.

How to create stunning bokeh

ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

Як створити вражаючий ефект боке?

Ці поради й рекомендації допоможуть вам створювати прекрасне фонове розмиття.

How to control exposure

ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

Керування експозицією

Опануйте науку налаштування діафрагми, витримки та чутливості ISO.

4. Розташовуйте об’єкти в різних місцях у кадрі

Камери зазвичай мають маркер або рамку автофокусування в центрі кадру, однак розташування об’єктів по центру може бути ефективним лише для деяких видів фотографії.

Центральна композиція добре підходить для простих об’єктів, наприклад під час зйомки барвистої квітки в морі темно-зеленого листя. Центральний об’єкт у кадрі має бути досить виразним, щоб утримувати увагу глядачів, тому портрет крупним планом, на якому обличчя підсвічено на темному тлі, також буде добре виглядати з такою композицією.

5. Використовуйте природні рамки кадру

Спробуйте використовувати для композиції природні рамки. Під час зйомки звертайте увагу на те, як краї зображення обрамляють основний об’єкт. Непогано буде використовувати для обрамлення сцени дверні отвори або вікна, оскільки темніші краї допоможуть сфокусувати увагу на більш світлих елементах кадру. Наприклад, вид на місто можна сфотографувати в рамці дверного отвору готелю або квартири. У цьому випадку вікно або двері краще відкрити, щоб уникнути відображення в склі.

6. Експериментуйте з ракурсами

У більшості випадків фотографи роблять знімки на рівні очей людини. Однак більш цікаві ракурси можна отримати, якщо розташувати камеру нижче або вище цього рівня.

Фотографії, зроблені дітьми, відкривають дорослим світ по-новому: будівлі, дерева, рослини й дорослі здаються вищими, коли камера розташована нижче. Якщо ваша камера оснащена РК-екраном із можливістю регулювання кута нахилу або має функцію підключення до смартфону через Wi-Fi, для створення особливої композиції її можна встановити на підлозі.

У місті з безліччю високих будівель використовуйте ширококутний або стандартний об’єктив і направте камеру в небо. Використовуйте режим пріоритету діафрагми (Av) і встановіть діафрагму приблизно f/8 або f/11. Потім, направивши об’єктив камери в небо, вибудуйте композицію таким чином, щоб будівлі сходилися вгорі. Оскільки такі фотографії часто мають широкий діапазон тіней і світла, може знадобитися налаштувати яскравість фотографії за допомогою компенсації експозиції. Корисною також може виявитися вбудована HDR-функція камери.

Більш високий кут огляду, наприклад із даху будівлі або в разі розміщення камери фотографом над своєю головою, також може зробити композицію більш цікавою.

7. Правило третин

Візуально цікаві й виразні фотографії, що притягають погляд глядачів, зазвичай мають чітку композицію з гармонійно розміщеними на знімку об’єктами. Незначне зміщення головного об’єкта від центра допомагає більшості фотографів під час побудови композиції.

Щоб освоїти цей прийом, подумки проведіть через видошукач або РК-екран чотири лінії, щоб вийшла сітка 3 x 3. Розташуйте об’єкт у правій або лівій третині кадру, а не прямо по центру. Таким чином фотографії виходять більш цікавими й привабливими, ніж ті, на яких об’єкт знаходиться в центрі.

8. Використовуйте сітку

Освоївши правило третин, спробуйте використовувати сітку для створення фотографій із більш привабливою композицією. Багато камер EOS мають функцію відображення сітки у видошукачі або на РК-дисплеї на задній панелі. Увімкніть сітку для більш ефективної побудови композиції. Якщо ви фотографуєте вид із лінією горизонту, вирівняйте її уздовж однієї з ліній, що розмежовують третини кадру, а не діліть зображення навпіл, розташовуючи лінію горизонту по центру.

9. Використовуйте сітку, коли знімаєте відео

Використовуйте сітку, щоб поліпшити композицію кадру й зберегти лінію горизонту, коли знімаєте відео на вулиці.

Складно дивитися відео, у якому лінія горизонту має невеликий нахил. Створюється відчуття, що зображення падає або завалюється на один край. Однак для побудови цікавих композицій ви можете навмисно переміщати камеру під більш гострим кутом. Такий нахил камери часто називають «голландським» або «німецьким» кутом і використовують у багатьох художніх фільмах для створення ефекту напруги або дезорієнтації, тому ви можете іноді використовувати нахил у своїх сімейних відео. Якщо ви зняли один кадр із нахилом вліво, спробуйте зняти наступний кадр, нахиливши камеру вправо.

Ви можете використовувати цей прийом, щоб передати почуття хвилювання і радості від прогулянки по новому місту, але не нахиляйте камеру занадто сильно й обов’язково поєднуйте нахилені кадри з більш звичними способами зйомки.

10. Використовуйте прийом спіралей

Прийом створення композиції, відомий як «золотий перетин» (або «спіраль Фібоначчі») — це природний композиційний підхід для створення ефектних фотографій. Приблизно в 1200 році н. е. італійський математик Фібоначчі вперше помітив співвідношення, що зазвичай зустрічається в природі та є найбільш приємним для людського ока. Воно часто спрощується і використовується як правило третин, проте справжнє співвідношення становить 1 до 0,618 до 1.

Ідея полягає в тому, що для створення сильної композиції кадр необхідно вибудовувати по лінії, яка веде погляд глядача до основного об’єкта по спіралі. Це правило можна застосовувати в різних жанрах — від пейзажних до портретних та багатьох інших жанрів фотографування.

11. Використовуйте трикутники

Побудова композиції по трикутниках також може зробити фотографії більш привабливими. Спробуйте сфотографувати лінії вулиці, що зникають вдалині й отримані трикутні секції збоку кадру.

Навіть фотографуючи людину, що сидить за столом, попросіть її розташувати руки трикутником — нехай він або вона розсуне лікті ширше й складе руки під підборіддям. Композиція буде набагато ефектнішою з естетичної точки зору.

12. Для кращого ефекту обрізуйте фотографії, коли друкуєте їх

Якщо ви друкуєте зображення на принтері PIXMА, ви можете обрізати фотографії за допомогою програми My Image Gardenвід Canon, щоб покращити композицію. Експериментуйте з різними варіантами обрізки. Наприклад, для пейзажів можна використовувати панорамну обрізку, щоб створити ширококутне зображення. Навіть друк декількох фотографій в одну лінію може створити ефект панорами, якщо вони зняті правильно.

Подібна продукція

Схожі статті

Натхнення — це ключ до створення видатних знімків, також будуть корисними поради для покупців, тематичні інтерв’ю — все це потрібно для втілення у життя найкреативніших ідей.

Повернутися до всіх порад і прийомів