ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

Як знімати фотографії дистанційно і чому вам буде це корисно?

Для зйомки дикої природи, нічних сцен, пейзажів і автопортретів потрібно навчитися керувати камерою дистанційно. Тут ви знайдете короткий посібник про переваги дистанційної зйомки й те, як це робиться.
Жінка в жовтому сарафані позує на вигнутому пішохідному мосту, її знімає камера Canon EOS R10, установлена на невеликому штативі.

Дистанційна зйомка може здатися складною, але вона набагато простіша, ніж ви думаєте, і має низку важливих переваг. Із цього корисного посібника ви дізнаєтеся, як вона працює, коли її слід використовувати і як вона допоможе під час зйомок різних типів.

Що означає дистанційна зйомка?

Користувач тримає смартфон із відкритою програмою Canon Camera Connect, у якій видно те саме, що й на екрані камери Canon позаду нього.

Швидше за все, у вас вже є обладнання, необхідне для дистанційного керування фотозйомкою, — багатьма камерами Canon можна керувати за допомогою безкоштовної програми Canon Camera Connect зі смартфона або планшета.

Дистанційна зйомка означає керування камерою та її затвором за допомогою іншого пристрою, а не за допомогою елементів керування на камері. Традиційним рішенням для цього був кабель дистанційного керування затвором, який можна було підключити до камери, але тепер це можна робити за допомогою бездротового керування. Камери із широкої лінійки камер Canon оснащені функцією підключення через Wi-Fi, а останні моделі, у тому числі всі камери лінійки EOS R, також оснащені модулем Bluetooth. За допомогою програми Canon Camera Connect можна керувати широким спектром настройок і робити знімок прямо зі смартфона або планшета.

Коли використовувати дистанційне керування затвором?

Використання дистанційного затвора має низку переваг. По-перше, оскільки ви не торкаєтеся камери, так виключається ризик вібрацій під час спрацьовування затвора — це чудовий спосіб запобігти тремтінню камери та отримати максимально чіткі знімки. По-друге, це також може допомогти під час зйомки фотографій, які важко зробити, тримаючи камеру в руках, наприклад під час зйомки групових фотографій із собою в кадрі або фотографій полохливих тварин у дикій природі.

Дистанційна зйомка — корисний інструмент для різних жанрів фотографії, серед яких:

Фотографія річки в урвистій долині, зроблена з тривалою експозицією на камеру Canon PowerShot G5 X Mark II. Завдяки тривалій експозиції вода, що тече, виглядає, як розмитий рух молочного кольору, тоді як решта сцени є чіткою.

На цьому знімку тривала експозиція розмила воду, що тече, тоді як решта сцени залишилась чіткою. Для отримання такого ефекту дуже важливо, щоб камера не рухалася, тому дуже зручно мати можливість спускати затвор, не торкаючись камери. Знято на камеру Canon PowerShot G5 X Mark II із витримкою 8 с, діафрагмою f/11 та ISO 125. © Джеймс Норт (James North)

Дистанційна зйомка в пейзажній фотографії

Дистанційне спрацювання затвора ідеально підходить для зйомки пейзажів зі штатива, особливо за використання тривалої експозиції, оскільки коли ви не торкаєтеся камери, це запобігає її тремтінню. Під час сповільненої зйомки це також допомагає уникнути трясіння камери та зміни кадрування, що може призвести до того, що у кінцевому результаті об’єкти неприродно «стрибатимуть» у кадрі. Завдяки програмі Canon Camera Connect можливість змінювати налаштування зі смартфона між кадрами також означає, що вам не потрібно постійно повертатися до камери або перевіряти знімки на екрані камери. За допомогою мобільного пристрою можна навіть додавати зіркові рейтинги, щоб полегшити подальший вибір, обробку знімків та обмін ними.

Людина пальцем указує на знімок сови в програмі Canon Camera Connect на екрані смартфона.

Під час дистанційної зйомки за допомогою програми Canon Camera Connect на смартфоні можна легко встановити фокус. Просто торкніться області екрана, на якій потрібно сфокусувати об’єктив, і спостерігайте, як об’єкт з’являється в полі зору.

Дистанційна зйомка під час фотографування дикої природи

Віддалена зйомка ідеально підходить під час фотографування або зйомки боязких чи невловимих диких тварин. Ви можете встановити камеру в найбільш вигідному для зйомки місці, навіть якщо воно незручне або небезпечне, а потім сховатися, щоб не злякати об’єкт зйомки й не турбувати його природну поведінку. Дистанційна зйомка чудово підходить для зйомки крупним планом і макрозйомки крихітних об’єктів, де навіть найменший рух камери буде мати значення, що зіпсує кадрування або виведе об’єкт із фокусу. Те саме стосується і використання техніки брекетингу фокусування для створення серії макрознімків із різними частинами об’єкта у фокусі, щоб об’єднати їх в один знімок, де більша частина об’єкта буде чіткою — стійкість камери при цьому має вирішальне значення. Знову ж таки, можливість змінювати налаштування та попередньо перевіряти знімки зі смартфона і навіть збільшувати зображення для перевірки фокусу означає, що вам не доведеться постійно повертатися до камери та заважати зйомці. Після того як ви зробите знімок, геотегування — додавання даних про місцезнаходження до знімка, знятого на смартфон, — за допомогою програми Canon Camera Connect надасть вам точну інформацію про те, де ви помітили ту чи іншу рідкісну тварину.

Людина за допомогою смартфона дистанційно налаштовує настройки камери Canon, на екрані якої видно сцену заходу сонця.

Для нічної зйомки та зйомки за умов слабкого освітлення зазвичай потрібна тривала експозиція і дистанційне керування: це дозволяє робити знімки, уникаючи ризику тремтіння камери після спрацьовування затвора.

Астрофотографія з використанням дистанційного керування

В астрофотографії зазвичай використовується дуже тривала експозиція: від 30 хвилин до кількох годин. Можливість дистанційної зйомки означає, що під час спуску затвора камера не буде тремтіти, що є дуже важливим для отримання чітких знімків неба. Більш того, ви можете перебувати на значній відстані від камери, можливо, навіть грітися в машині або укритті, поки очікуватиме на завершення експозиції. Для астрофотографії зазвичай не потрібно налаштовувати багато настройок, але якщо ви захочете це зробити або навіть переключитися з автофокусування на ручний фокус, ви зможете зробити все це на відстані. Крім того, ви можете залишити РК-екран камери вимкненим, через що на нього буде потрапляти менше небажаного світла, яке може зіпсувати експозицію.

Група дорослих та дітей, що сидять разом за столом, а чоловік ліворуч зі смартфона активує затвор камери Canon на столі на передньому плані.

За допомогою програми Canon Camera Connect можна робити креативні автопортрети та групові знімки, оскільки вона дозволяє ідеально захопити в кадрі всіх та змінювати налаштування прямо в програмі.

Фотографія, знята на камеру Canon EOS R10 за допомогою дистанційної зйомки, на якій зображена жінка в жовтій сукні, що стоїть у мальовничо прикрашеній арці в Севільї.

За допомогою програми Canon Camera Connect для дистанційної зйомки ви також можете зробити знімок усієї сцени із собою в кадрі. Знято на камеру Canon EOS R10 з об’єктивом Canon RF -S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM із фокусною відстанню 35 мм, витримкою 1/2000 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 12 800. © Diana Millos (Діана Міллос)

Портретна зйомка без рук

Якщо ви хочете випробувати свої сили в творчій автопортретній зйомці, дистанційна зйомка — ідеальний варіант. Легко розмістіть себе в кадрі й переконайтеся, що в кадр потрапило все, що ви хотіли. Можливість змінювати налаштування, наприклад діафрагму, дозволяє експериментувати з різними ефектами без необхідності змінювати композицію, підходячи до камери й повертаючись назад. Дистанційна зйомка також дуже зручна для групових знімків, тому що ви можете перевірити, чи всі потрапили в кадр (і чи посміхаються вони), не порушуючи його. Переглядаючи кожен знімок на місці, можна за потреби змінити настройки або перемістити людей у вдаліші пози, доки група не розійшлася.

Під час фотозйомки в студії ви можете керувати камерою з комп’ютера за допомогою службової програми Canon EOS Utility, яка дозволяє переглядати знімки на ще більшому екрані, ніж на мобільному пристрої — докладніше про це найближчим часом.

Що потрібно для дистанційної зйомки?

Жінка в жовтій сукні опускається на коліна, щоб налаштувати настройки камери Canon EOS R10, установленій на штативі.

Дистанційне керування камерою дозволяє знімати автопортрети з незвичайних ракурсів — просто налаштуйте камеру, а потім перемістіться в кадр, перевірте композицію, налаштуйте настройки за допомогою програми Canon Camera Connect і зробіть знімок, коли будете готові. Штатив стане ідеальним вибором, але якщо у вас його немає, просто встановіть камеру на будь-яку стійку поверхню.

Canon пропонує широкий вибір аксесуарів для дистанційної зйомки. Дистанційний перемикач Canon RS-60E3 надає можливість для дистанційного спуску затвора з кабелем довжиною 60 см для камер EOS з гніздом типу E3, а дистанційний перемикач RS-80N3 надає можливість для дистанційного спуску затвора з кабелем довжиною 80 см для камер EOS із гніздом типу N3. Пульт дистанційного керування з таймером TC-80N3 (для якого може знадобитися адаптер пульта дистанційного керування RA-E3) дозволяє робити знімки через рівні проміжки часу для проєктів уповільненої зйомки, не торкаючись камери.

Що стосується бездротових рішень, то пульт дистанційного керування Canon RC-6 працює на відстані 5 м за допомогою інфрачервоного випромінювання. Бездротовий пульт дистанційного керування BR-E1 працює із сумісними із Bluetooth камерами EOS на відстані до 5 м.

Однак ви, можливо, вже маєте обладнання для дистанційної зйомки. Програму Canon Camera Connect можна безкоштовно завантажити на пристрої iOS та Android і швидко налаштувати на смартфоні або планшеті. Вона сумісна з величезною кількістю камер Canon — і не лише з найновішими бездзеркальними камерами, але й із дзеркальними та компактними камерами PowerShot.

Деякі функції програми працюють через Bluetooth, для інших потрібно підключення до Wi-Fi, тому увімкніть обидві функції на мобільному пристрої, щоб максимально ефективно використовувати програму.

Як використовувати програму Canon Camera Connect для дистанційної зйомки

Підключитися до камери просто, а інструкції на екрані допоможуть вам у процесі роботи з програмою. Після підключення у вас з’явиться кілька опцій для вивчення, залежно від моделі камери, як-от дистанційна зйомка, додавання зіркових рейтингів до знімків і надсилання фотографій та відео, щоб ви могли поділитися ними з іншими.

Ви побачите опцію під назвою Remote Live View shooting (Віддалена зйомка в режимі Live View), яка в реальному часі показуватиме те, що бачить ваша камера. Тут ви зможете налаштувати такі настройки, як-от точка фокусування, витримка, діафрагма, ISO, баланс білого, таймер, вимірювання та багато іншого. Під час першого налаштування варто ознайомитися з інтерфейсом.

На екрані ви також побачите велику білу кнопку, яку потрібно просто натиснути, щоб зробити знімок. Якщо ви бажаєте записати відео, натисніть значок відео у верхній частині екрана, щоб перейти до режиму відеозйомки.

Програма Canon Camera Connect також є хабом для інших програм, що підходять для вашої камери, як-от image.canon, для передачі та зберігання знімків у хмарі, що робить її універсальним магазином для найновіших інструментів. Для EOS R3, PowerShot ZOOM та інших камер EOS, що випускаються з 2022 р., також доступне оновлення мікропрограми камери за допомогою програми Canon Camera Connect, що дозволяє користуватися найновішими перевагами й функціями.

Як фокусуватися під час дистанційної зйомки?

Три знімки екрана програми Canon Camera Connect, на яких показано, як налаштувати точку фокусування на прикладі знімка зеленого яблука крупним планом.

Використовуйте програму Canon Camera Connect, щоб легко перемикатися між ручним фокусуванням та автофокусуванням, а також встановлювати точку фокусування залежно від знімка, який ви бажаєте отримати.

Налаштовувати фокус із програмою Canon Camera Connect дуже легко. Ви можете торкнутися екрана, щоб змінити точку автофокусування, і ви побачите, що об’єктив автоматично фокусується в тому місці, де ви встановили точку фокусування.

Також підтримується ручне фокусування, що може бути корисним для зйомки крупним планом і макрозйомки, коли потрібне точне налаштування фокусу на об’єкті. Додатковою перевагою є можливість перемикатися з автофокусування на ручний фокус без необхідності повертатися до камери й натискати перемикач на об’єктиві: ви можете натиснути кнопку ручного фокусу в програмі й налаштувати його за допомогою стрілок.

Як знімати дистанційно за допомогою службової програми Canon EOS Utility?

Ноутбук стоїть на вулиці на столі поряд із камерою на штативі, а на екрані видно зображення з камери та налаштування збоку.

Якщо ви працюєте в більш формальній обстановці з ноутбуком, службова програма Canon EOS Utility надає можливість для попереднього перегляду в режимі реального часу й віддаленого налаштування настройок на більшому екрані, ніж екран телефона.

Знімати дистанційно можна не лише зі смартфона. Є й інші способи, які можуть підійти вам більше, залежно від ваших потреб.

Службова програма EOS Utility — це програма Canon для комп’ютера, яка дозволяє знімати дистанційно. Її можна використовувати через бездротову мережу або через USB-з’єднання, вона дозволяє краще керувати камерою, а знімки можна зберігати безпосередньо на комп’ютер або картку пам’яті. Це може бути чудовим варіантом для зйомки в студії. Ця програма дозволяє переглядати знімки на великому екрані комп’ютера й установлювати настройки, а також забезпечує ідеальне кадрування в режимі попереднього перегляду за допомогою сіток і інструментів компонування. Її також можна використовувати разом із програмним забезпеченням Digital Photo Professional від Canon для редагування та оцінки фотографій, зроблених дистанційно.

Якщо ви хочете використовувати камеру як вебкамеру, вам стане у нагоді службова програма EOS Webcam Utility. Вона сумісна із широким асортиментом камер Canon і призначена для використання камери для прямих трансляцій і відеодзвінків, а також трансляції і запису уривків інтерв’ю на камеру.

Незалежно від моделі камери та стилю фотографії, яким ви займаєтесь, Canon пропонує варіанти для дистанційної фото- й відеозйомки. Чому б не спробувати знімати дистанційно?

Astrid Pitman

Пов’язана продукція

  • Бездзеркальні камери

    EOS R10

    Переходьте на новий рівень фото- та відеозйомки з бездзеркальною камерою лінійки EOS R, створеної на основі сенсора APS-C.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R7

    Досліджуйте дику природу з камерою, яка поєднує неймовірну швидкість і якість зображення в портативному корпусі формату APS-C, призначеному для майбутнього.
  • Штатив

    Tripod Grip HG-100TBR

    Більш тривалий час знімання, поліпшена стабільність і більше можливостей для творчості завдяки унікальному штативу-рукоятці зі знімним пультом дистанційного керування.
  • Об’єктиви RF-S

    RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM

    Стандартний об’єктив APS-C для камер серії EOS R ідеально підходить для зйомки повсякденних ситуацій, як-от сімейна зйомка, зйомка сцен із життя, портретів і святкувань.
  • Ширококутний об’єктив

    RF 16mm F2.8 STM

    Компактний і доступний за ціною надширококутний 16-міліметровий повнокадровий об’єктив для камер EOS серії R призначений для влогерів та творців контенту.
  • Ширококутний об’єктив із фіксованою фокусною відстанню

    RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Компактний і легкий 24-міліметровий об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, який ідеально підходить для зйомки пейзажів, влогів та інтер’єрів, а також макрозйомки.

Схожі статті

  • ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

    Керування експозицією

    Опануйте науку налаштування діафрагми, витримки та чутливості ISO.

  • НІЧНА ЗЙОМКА

    Фотозйомка нічного неба

    Найкращі прийоми нічної зйомки зірок включно зі сповільненим відео та знімками зоряного сліду.

  • ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ НА ВІДКРИТОМУ ПОВІТРІ

    Поради щодо зйомки за екстремальних погодних умов

    Від захисту обладнання до догляду за собою — наші корисні поради й підказки допоможуть вам опанувати техніку зйомки за екстремальних погодних умов.

  • ПОКАДРОВА ФОТОЗЙОМКА

    Фотографування рухомих об’єктів у режимі покадрового відео

    Надійні техніки зйомки покадрового відео, гіперлапсу й сповільненого відео.