Зйомка фантастичних ліній світла, що показують рух зірок – непросте завдання, але освоїти цю техніку можна за допомогою кількох простих кроків. Почніть з пошуку Північного полюса, що легко зробити за допомогою програми зіркової карти на смартфоні. Станьте так, щоб Північний полюс (або Південний полюс, якщо ви знаходитесь у південній півкулі) був у фокусній точці вашої композиції, і налаштуйте довгу витримку, внаслідок чого навколо центральної точки сформується круговий візерунок. Пам’ятайте, що для будь-якої зйомки з довгою витримкою важливо використовувати штатив, щоб уникнути розмиття.
Зірки не випромінюють багато світла, тому для створення чітких зоряних слідів вам знадобиться високий показник ISO (800, 1600 або більше). Трохи поекспериментуйте, перш ніж установити довгу витримку — що вищий показник ISO, то ймовірніше на зображенні з’являться шуми.
Хоча зіркам потрібно 24 години, щоб зробити повний оберт на небі, ефект кругового зоряного сліду може бути досягнутий за тривалої експозиції від 60 до 90 хвилин. Якщо ви знімаєте в північній півкулі, то, визначивши місцезнаходження Полярної зірки на нічному небі, ви отримаєте точку відліку, навколо якої обертатимуться інші зірки.
Для більшості камер найдовша витримка становить 30 секунд. Тому для того, щоб установити тривалішу експозицію, налаштуйте параметри витримки в ручному (M) режимі. Це дає змогу тримати затвор відкритим скільки завгодно. Установіть фокус на нескінченність і, коли все буде готове, спробуйте витримати експозицію близько 30 хвилин. Після цього знову перегляньте фото. Можливо, вам знадобиться кілька спроб і трохи терпіння, але врешті-решт ви досягнете бажаного результату.
Інший варіант – сповільнена відеозйомка нічного неба. Багато камер Canon, зокрема Canon EOS R6, EOS R5 та EOS 90D, мають режим сповільненої відеозйомки, що використовує вбудований інтервалометр. Установіть камеру на штатив і налаштуйте витримку близько 20 секунд або менше, а потім відповідним чином налаштуйте діафрагму та ISO (зазвичай підійде f/4 та ISO640). Зробіть пробний знімок і перегляньте результати, скоригувавши налаштування експозиції. Потім налаштуйте інтервалометр для послідовної зйомки кожні кілька хвилин або близько того.
Загальний час зйомки серії залежить від того, якої довжини має бути сповільнене відео нічного неба, а також від частоти кадрів. Наприклад, послідовність із 60 знімків із частотою 30 кадрів на секунду дозволить отримати двосекундне відео.
Правильно створене сповільнене відео зірок може вражати уяву, адже здається, нібито небо поступово обертається на ваших очах. Якщо вам пощастить або ви заплануєте зйомку на період метеоритного дощу, зірки, що падають, проходитимуть крізь кадр, додаючи ефекту галактичного дива. Дізнайтеся, як професіонали знімають це приголомшливе небесне явище, у нашому посібнику з фотографування метеоритних дощів*.
Автор: Метью Річардс (Matthew Richards)
* Матеріал доступний не всіма мовами.
Adobe та Photoshop — зареєстровані торговельні марки або торговельні марки компанії Adobe у США та/або в інших країнах.