A dirt-bike speeds through a puddle, creating a spray of water.

Значення витримки

Як навчитися працювати з витримкою затвора?

Зміна витримки затвора камери — це один із способів регулювання загальної експозиції зображення. Але цей прийом також можна використовувати для створення творчих ефектів і контролю ступеня розмиття (або його відсутності) на зображеннях.

Ось п’ять порад, які допоможуть вам оволодіти навичками роботи з витримкою і розширити власні можливості під час знімання об’єктів, що рухаються, незалежно від того, чи робите ви фотографії бездзеркальною камерою EOS M на дні спортивних змагань у школі або фотографуєте заїзди автоперегонів за допомогою EOS DSLR.

1. Керуйте витримкою затвора

Для безпосереднього керування швидкістю затвора встановіть для камери значення «Пріоритет витримки» (або «ТВ», що означає «значення часу»).

Більшість камер EOS мають спеціальний сюжетний режим «Спорт», який автоматично визначає експозицію камери й налаштування фокусування для зйомки об’єктів, що рухаються. Завдяки цьому ви не тільки зможете зробити відмінні знімки, але й розширите власні можливості, якщо у вас з’явиться бажання проявити творчий підхід, створити певний ефект у кадрі або пристосуватися до конкретних обставин, наприклад під час зйомки з рук об’єкта, який швидко рухається на відстані.

Для безпосереднього керування швидкістю затвора встановіть для камери значення «Пріоритет витримки» (або «ТВ», що означає «значення часу»). Потім ви можете встановити витримку, повертаючи головний диск камери або використовуючи сенсорний екран, який є на багатьох камерах EOS, у тому числі Canon EOS M6 Mark II та Canon EOS 90D. Камера автоматично відрегулює діафрагму для отримання стандартної експозиції. Максимальна витримка затвора на камері EOS становить 1/4000 або 1/8000 с, а найбільша витримка, яка налаштовується автоматично, складає 30 с.

2. Уникайте тремтіння камери

Вибір витримки затвора визначається двома факторами: чи достатньо вона коротка для того, щоб уникнути ефекту розмитості внаслідок переміщення камери під час зйомки з рук (також відомого як ефект тремтіння камери), і швидкість об’єкта, що рухається.

Витримка затвора, яку потрібно встановлювати для запобігання тремтінню камери, залежить від ряду обставин, у тому числі від того, чи використовуєте ви об’єктив із вбудованим стабілізатором зображення і наскільки ефективно від дозволяє компенсувати тремтіння. Але найбільше значення має фокусна відстань об’єктива. Чим більше ви збільшуєте об’єкт зйомки, тим помітнішим стає тремтіння

Загальне правило, що застосовується для усунення цієї проблеми, передбачає використання витримки затвора, яка еквівалентна ефективній фокусній відстані або коротша за неї. Тому під час налаштування об’єктива 50 мм використовуйте витримку 1/50 с або коротше, а коли працюєте з об’єктивом 200 мм — 1/200 с або менше. Після цього вам потрібно буде враховувати швидкість об’єкта — про це читайте далі!

3. Використання короткої витримки затвора для зйомки об’єктів, що рухаються

Схожі статті
A person riding a dirt bike around a track, leaning the bike low to the ground, photographed using camera panning. © Richard Walch

ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

Зйомка з панорамуванням для початківців

Дізнайтеся із цих корисних порад, як за допомогою панорамування покращити свої знімки динамічних подій.

An action-packed photoshoot with a pro

СПОРТИВНА ФОТОГРАФІЯ

Фотографування динамічних подій: поради від професіонала

Дізнайтеся більше про динамічну та спортивну зйомку із цього заняття з інструктором – майстром подорожування на гірських велосипедах.

Витримка затвора, необхідна для «заморожування» рухомого об’єкта, залежить від відстані між об’єктом і камерою, напрямку та швидкості його руху, але вам, імовірно, знадобиться більш коротка витримка, ніж ви думаєте. Використання витримки затвора 1/250 с призведе до «заморожування» об’єкта, що повільно рухається (наприклад, людини, яка йде), а для того щоб зробити знімок людини, що біжить, потрібно буде використовувати коротші витримки в діапазоні від 1/500 до 1/1000 с. Для отримання чітких знімків об’єктів, які рухаються з більшою швидкістю, наприклад птахів у польоті або автомобілів, що рухаються дуже швидко, вам доведеться встановити витримку затвора 1/1000 або навіть 1/4000 с.

Порівняйте ці знімки мотоцикла в русі. Ви можете бачити, що за швидкості затвора 1/200 с зображення мотоцикла й мотоцикліста розмиті: така витримка дозволяє відмінно передати динаміку об’єкта, що рухається, але цього недостатньо для збереження деталей. Чіткість усіх деталей і створення ефекту застиглого руху досягаються за витримки 1/1000 с.

A hand waves a torch with colourful cups taped to the end, causing it to blur.

Будьте готові до того, що вам доведеться збільшити значення ISO для того, щоб мати можливість використовувати коротші витримки затвора, особливо якщо мова йде про фотографування спортивних подій і дикої природи.

4. Розкрийте свої творчі можливості завдяки панорамуванню

До недоліків створення ефекту «заморожування» можна віднести те, що втрачається динаміка руху. Зображення рухомих об’єктів часто виглядають більш динамічно, якщо вони чіткі, а фон розмитий. Для досягнення цього ефекту встановлюйте досить низьку швидкість затвора, завдяки чому з’явиться деяке розмиття, а потім переміщуйте камеру за предметом із тією ж швидкістю, з якою він рухається. Це називається панорамуванням.

Переміщення камери за рухомими об’єктами (панорамування) призводить до розмиття фону й робить знімок більш динамічним.

Витримка затвора, яку вам потрібно буде використовувати, буде залежати від того, наскільки швидко рухається об’єкт і наскільки вираженим має бути розмиття зображення. Для того щоб підвищити чіткість об’єкта встановіть режим «Слідкуюче автофокусування» або «Слідкуючий АФ», завдяки чому налаштування камери будуть автоматично коригуватися для утримання рухомого об’єкта у фокусі. Об’єктив із вбудованим оптичним стабілізатором зображення компенсує будь-яке вертикальне тремтіння під час горизонтального панорамування камери й навпаки. Якщо ваш об’єктив має перемикач режимів стабілізатора зображення, установіть його в положення 2 для панорамування: у цьому режимі буде здійснюватися стабілізація вертикального руху, але з’явиться розмиття в горизонтальному напрямку.

5. Використовуйте довгу витримку для ефекту розмиття рухомих об’єктів

Якщо для забезпечення нерухомості камери встановити її на штатив, використання тривалої витримки (низька швидкість затвора) призведе до того, що всі рухомі об’єкти в кадрі, наприклад хвилі, будуть розмиті.

Ви можете використовувати відносно довгу витримку (наприклад, довше секунди) для того, щоб навмисно створити ефект розмиття на зображенні. Однак для запобігання перетримки кадру вам потрібно буде використовувати більш вузький діапазон налаштувань діафрагми (більше діафрагмове число, наприклад f/16 або f/22), менше значення ISO або нейтральний світлофільтр, що дозволить обмежити кількість світла, яке потраплятиме на світлоприймач камери. Тепер ви можете або переміщувати камеру під час зйомки (що призведе до розмиття всього зображення), або для забезпечення нерухомості камери використовувати штатив, у результаті чого розмитими будуть тільки рухомі елементи композиції. Спробуйте використовувати останній прийом для того, щоб зменшити чіткість хвиль або водного потоку на пейзажній фотографії або розмити рухомі транспортні засоби й натовп людей на знімках міських видів.

Якщо використовується витримка більше 30 с, установіть режим «Ручна витримка». У деяких камерах Canon для налаштування режиму ручної витримки можна використовувати диск вибору режимів, у той час як в інших камерах спочатку потрібно встановити ручний режим, а потім у списку варіантів витримки затвора вибрати «Ручна витримка». Доцільним може бути використання таймера або провідного пульта дистанційного керування з метою усунення ризику струсу внаслідок натискання кнопки затвора. Ви також можете використовувати програму Canon Camera Connect для віддаленого керування камерою за допомогою смартфона.

Автор: Маркус Хокінс (Marcus Hawkins)

Подібна продукція

Схожі статті

Натхнення — це ключ до створення видатних знімків, також будуть корисними поради для покупців, тематичні інтерв’ю — все це потрібно для втілення у життя найкреативніших ідей.

Повернутися до всіх порад і прийомів