Зміна витримки затвора камери — це один із способів регулювання загальної експозиції зображення. Але цей прийом також можна використовувати для створення творчих ефектів і контролю ступеня розмиття (або його відсутності) на зображеннях.
Ось п’ять порад, які допоможуть вам оволодіти навичками роботи з витримкою і розширити власні можливості під час знімання об’єктів, що рухаються, незалежно від того, чи робите ви фотографії бездзеркальною камерою EOS M на дні спортивних змагань у школі або фотографуєте заїзди автоперегонів за допомогою EOS DSLR.
Більшість камер EOS мають спеціальний сюжетний режим «Спорт», який автоматично визначає експозицію камери й налаштування фокусування для зйомки об’єктів, що рухаються. Завдяки цьому ви не тільки зможете зробити відмінні знімки, але й розширите власні можливості, якщо у вас з’явиться бажання проявити творчий підхід, створити певний ефект у кадрі або пристосуватися до конкретних обставин, наприклад під час зйомки з рук об’єкта, який швидко рухається на відстані.
Для безпосереднього керування швидкістю затвора встановіть для камери значення «Пріоритет витримки» (або «ТВ», що означає «значення часу»). Потім ви можете встановити витримку, повертаючи головний диск камери або використовуючи сенсорний екран, який є на багатьох камерах EOS, у тому числі Canon EOS M6 Mark II та Canon EOS 90D. Камера автоматично відрегулює діафрагму для отримання стандартної експозиції. Максимальна витримка затвора на камері EOS становить 1/4000 або 1/8000 с, а найбільша витримка, яка налаштовується автоматично, складає 30 с.
Вибір витримки затвора визначається двома факторами: чи достатньо вона коротка для того, щоб уникнути ефекту розмитості внаслідок переміщення камери під час зйомки з рук (також відомого як ефект тремтіння камери), і швидкість об’єкта, що рухається.
Витримка затвора, яку потрібно встановлювати для запобігання тремтінню камери, залежить від ряду обставин, у тому числі від того, чи використовуєте ви об’єктив із вбудованим стабілізатором зображення і наскільки ефективно від дозволяє компенсувати тремтіння. Але найбільше значення має фокусна відстань об’єктива. Чим більше ви збільшуєте об’єкт зйомки, тим помітнішим стає тремтіння
Загальне правило, що застосовується для усунення цієї проблеми, передбачає використання витримки затвора, яка еквівалентна ефективній фокусній відстані або коротша за неї. Тому під час налаштування об’єктива 50 мм використовуйте витримку 1/50 с або коротше, а коли працюєте з об’єктивом 200 мм — 1/200 с або менше. Після цього вам потрібно буде враховувати швидкість об’єкта — про це читайте далі!