СПОРТИВНА ФОТОГРАФІЯ

На старт: основні поради для зйомки

Хочете зафіксувати незабутні спортивні моменти? У цій статті зібрано все, що вам потрібно знати, щоб робити ефектні знімки динамічних подій, використовуючи камеру Canon.
Спортсменка у фіолетовому жилеті стрибає через перешкоду.

Під час зйомки динамічних подій фотографам та їхньому обладнанню доводиться вирішувати унікальні за своєю складністю комбінації завдань: світ сповнений рухами, але як зафіксувати їх на одному зображенні? Успіх під час зйомки динамічних подій приносить розуміння деяких основних налаштувань і функцій камери, а також їхнього впливу на фотографії. Ці навички дозволять вам робити розмиті знімки для передачі руху або «заморожувати» зображення, щоб зупиняти час на фото. Для зйомки динамічних подій існують прийоми, які можна спробувати, наприклад панорамування, а також поради для тих, хто бажає фотографувати водні види спорту або знімати на відео динамічні події.

Це також дуже корисно, якщо ви використовуєте швидке та легке обладнання. Компанія Canon створила порівняно компактну й доступну лінійку потужних камер та об’єктивів, які під час зйомки об’єктів у динаміці можуть дати чудові результати, зокрема телеоб’єктиви початкового рівня, які дозволяють максимально наблизитися до сцени.

У цій статті ми коротко розповімо про основні параметри та функції камери, необхідні для зйомки, а також поділимося деякими найкращими порадами й прийомами для створення неймовірних кадрів.

Почніть зі спортивного режиму

Першим кроком у зйомці динамічних подій може стати спортивний режим, який є в більшості камер Canon початкового та середнього рівня. У цьому режимі камера зі слідкувальним (безперервним) автофокусуванням зможе відстежувати об’єкти в динаміці та використовувати швидку витримку для захоплення руху. Ви також зможете робити послідовність знімків, утримуючи кнопку затвора. Просто поверніть диск перемикання режимів зйомки на камері в положення Sports (Спорт) або знайдіть його в меню Scene modes (Режими сцени).

Незамінні налаштування камери для зйомки динамічних подій

Екран камери EOS 90D від Canon, на якому видно налаштування Tv (значення часу).

Для безпосереднього керування швидкістю затвора переведіть камеру в режим Shutter priority (Пріоритет затвору) (або Tv, що означає «значення часу»). Зміна витримки дозволяє відрегулювати загальну експозицію і контролювати рівень розмиття (або його відсутність) на зображеннях.

Сноубордист летить у повітрі, у небі сонце, яке закриває імла.

Знімаючи об’єкти на фоні яскравого неба, спробуйте застосувати позитивну компенсацію експозиції. Це допоможе налаштувати правильний рівень яскравості для основного об’єкта. Бездзеркальна камера, наприклад EOS R7 від Canon, дозволяє попередньо переглядати результат у видошукачі під час зйомки. Знято на камеру EOS R7 від Canon з об’єктивом RF 14-35mm F4L IS USM із фокусною відстанню 14 мм, витримкою 1/2000 с, діафрагмою f/8 та ISO 200.

Хоча спортивний режим у камерах Canon — чудовий старт для зйомки об’єктів у динаміці, він може стати гарним інструментом для експериментів під час освоєння нових навичок. Творчий підхід до використання налаштувань витримки, експозиції та автофокусування з відстеженням дозволить вам отримати бажані результати.

Витримка

У режимі пріоритету затвора (Tv) можна вибрати потрібну витримку, і камера автоматично налаштує діафрагму для отримання правильної експозиції. Також може стати в нагоді автоматичне ISO. Це налаштування автоматично збільшить чутливість камери до світла, якщо найширша діафрагма об’єктива недостатньо «швидка» для уникнення недостатньої експозиції (темних зображень) з дуже швидкою витримкою. Швидка витримка більше 1/1000 с дозволяє вам «заморозити» рух, а повільна витримка до 1/60 с додасть розмиття руху під час панорамування, про що ми поговоримо пізніше.

Експозиція

Якщо освітлення не змінюється, наприклад у сонячний день без хмар або в приміщенні зі штучним освітленням, варто перевести камеру в ручний режим (M). Так ви отримаєте повний контроль над витримкою та діафрагмою, а також зможете створити правильну експозицію для об’єкта. У разі використання одного з автоматичних режимів під час зйомки «у небо» експозиція камери буде недостатньою, і об’єкт перетвориться на силует. У такому випадку для збільшення експозиції скористайтеся диском компенсації експозиції.

Екран камери EOS R10 від Canon, на якому видно роботу функції автофокусування з відстеженням, яка фокусується на оці танцівниці фламенко.

Інтелектуальний автофокус у нових камерах лінійки EOS R від Canon може розпізнавати людей, тварин, птахів і транспортні засоби в кадрі. У режимі People (Люди), наприклад, система може розпізнати людину, навіть якщо та стоїть спиною до камери. Розпізнавання та відстеження починається з тіла, потім переходить до голови, якщо її видно, потім до очей. Камера здатна розпізнати голову, навіть якщо на спортсмені вдягнені окуляри або шолом.

АФ із відстеженням

У камер Canon кілька точок фокусування, які розташовані по всьому кадру, і камера зазвичай фокусується на найближчому до вас об’єкті. Щоб знати точно, де саме в кадрі камера сфокусується, спробуйте вибрати меншу групу точок фокусування й зробіть так, щоб усі вони були на об’єкті зйомки. Алгоритми глибокого навчання, вбудовані в системи автофокусування нового покоління в нових бездзеркальних камерах лінійки EOS R, наприклад EOS R7 і EOS R6, чудово підходять для фіксування на тваринах, птахах, людях і транспортних засобах та їхнього відстеження. Вони не лише автоматично розпізнають ті чи інші форми, а й здатні фокусуватися на обличчі і навіть очах, коли вони потрапляють у кадр. Використовуйте режим AI Servo AF (Інтелектуального слідкувального автофокусування), щоб автофокус постійно відстежував об’єкти під час руху.

Ідеальні панорами

Мотоцикліст на мотоциклі рухається трасою, сильно нахиляючись убік.

Вибір правильної витримки для панорамування знімків може виявитися складним завданням. Під час зйомки швидкісних гоночних автомобілів або мотоциклів за допомогою телеоб’єктива починайте зі швидкості приблизно 1/60 с, оцініть результат і, за потреби, відрегулюйте витримку для гармонійного розмиття руху на фоні, зберігаючи чіткість основного об’єкта. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM із фокусною відстанню 400 мм, витримкою 1/160 с, діафрагмою f/9 та ISO 100. © Рихард Вальх (Richard Walch)

Хоча швидка витримка чудово підходить для фіксування руху, іноді вона зовсім не передає захоплення під час динамічних подій. Наприклад, якщо ви знімаєте гоночний автомобіль, який проноситься повз вас, використовуючи витримку 1/2000 с, на знімку здаватиметься, що він стоїть на місці. Уповільніть витримку приблизно до 1/60 с та використайте функцію панорамування, щоб додати розмиття руху та передати відчуття швидкості.

Панорамування — це рух об’єктива камери для слідкування за об’єктом, який рухається паралельно вам. Цю функцію часто поєднують із меншою витримкою, тому об’єкт на знімку виходить чітким, а нерухомий передній план і фон розмитими. Щоб попрактикуватись, використовуйте видошукач і повертайте тіло від стегон для плавності руху. Якщо ваш об’єктив має функцію стабілізації зображення (IS), на бічній стороні об’єктива має бути перемикач режиму стабілізації, який слід встановити на режим IS 2. Таким чином об’єктив зможе ігнорувати рух панорамування та компенсувати лише рух, перпендикулярний до напрямку панорамування.

Використовуйте режим інтелектуального слідкувального автофокусування і режим безперервної зйомки, повністю натиснувши кнопку затвора й утримуючи її для отримання серії знімків. Для ефективного панорамування знадобиться практика та терпіння, але ми рекомендуємо продовжувати рух для панорамування, навіть після отримання знімку або серії знімків. Так ви з більшою імовірністю збережете чіткість рухомого об’єкта.

Як знімати водні види спорту

Весляр на каное рухається, розсікаючи білу воду, весло з одного боку підняте в повітря.

Раніше під час зйомки динамічних подій для фіксації вирішального моменту завжди був потрібен елемент удачі. Такі камери, як-от EOS R6 і EOS R7 від Canon, мають незрівнянну високу швидкість безперервної зйомки, тому можна зробити серію знімків і не сумніватися в тому, що на кожному з них буде зображено ключовий момент. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon EF 300mm f/2.8L IS II USM із витримкою 1/4000 с, діафрагмою f/3.2 та ISO 200. © Само Відіч (Samo Vidic)

Серфінг, справ по річці та інші водні види спорту — чудове джерело для захоплюючих знімків. Для досягнення високих результатів у світі пригод, складних прийомів, стрибків, поворотів й швидкості необхідні зусилля й терпіння. Перевагою є те, що визначений курс руху вітрильників, каяків і водних мотоциклів дозволить вам краще передбачувати наступні події та бути готовим до них. Як і під час зйомки більшості динамічних подій, для фотографування на відстані фотографу зазвичай потрібен телеоб’єктив або супертелеоб’єктив.

Налаштування камери для зйомки водних видів спорту

Правильна зйомка води має вирішальне значення для отримання чудових знімків водних видів спорту. Водні види спорту часто знімають із високою витримкою, таким чином «заморожуючи» краплі води в крижані скульптури, схожі на кристал. Установіть значення витримки на 1/1000 c або більше, щоб встигнути відзняти швидкоплинні моменти.

Під час зйомки над водою, як правило, буває багато світла, оскільки воно відбивається від поверхні, що дозволяє підтримувати високу витримку й низьке значення ISO. Так ви зможете вибирати діафрагму залежно від розміру об’єкта в кадрі. Шукайте точки, у яких учасник змагань робить поворот або стрибок. Ці дії підіймають у повітря краплі води й повідомляють глядачеві про напрямок, швидкість і характер руху, оживляючи зображення.

Аксесуари для зйомки водних видів спорту

Для захисту камери під водою використовуйте спеціальний водонепроникний футляр. Із цими твердими футлярами ви зможете знімати під водою на глибині 40 метрів, і бризки не будуть для вас проблемою. Футляри також обладнані герметичними кнопками, тож у вас залишиться доступ до всіх функцій камери.

Розпочинати зйомку краще з повністю зарядженим акумулятором і вільною карткою пам’яті, щоб вам не доводилося зайвого разу розкривати футляр. Позбавитися вологи допоможуть кілька пакетиків із сілікагелем всередині футляра.

Якщо ви не плануєте занурюватися під воду, скористайтеся блендою, щоб мінімізувати відблиски, а також захисним фільтром, щоб уникнути пошкоджень об’єктива. Камери системи EOS R від Canon також мають захист від погодних умов, які убезпечать їх від бризок води.

Повнота картини

Крупний план ніг весляра в рожевих шкарпетках і червоних черевиках на дні човна.

Розповісти історію може зовсім проста річ як пара спортивного взуття, зношене сідло або м’яч. Знайдіть цікавий об’єкт і зніміть його крупним планом, щоб додати динамічним кадрам додаткового об’єму. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом RF 24-70mm F2.8L IS USM із фокусною відстанню 59 мм, витримкою 1/640 с, діафрагмою f/2.8 та ISO 250. © Метью Джозеф (Matthew Joseph)

Чудові спортивні знімки — це не лише перемоги. Саме незначні деталі — матч-бол, суддя, емоції одного вболівальника в натовпі — роблять ваше зображення подій більш багатим і глибоким. У цих випадках стандартних або автоматичних налаштувань має вистачити.

Зробіть панорамний кадр, на якому буде видно як учасників, так і глядачів. Якщо переглянути газети, то виявиться, що на детальні крупні плани спортивного заходу припадає лише кілька знімків. Натомість у них є велика кількість знімків із ширшим кутом, на яких спорт вписано в контекст, тобто зображення місць проведення змагань і натовпу вболівальників.

Шукайте незвичайні або надзвичайні об’єкти. Часто найкращі спортивні кадри — це зображення, які змушують вас повертатися до них і зацікавитися зображеними подіями. Багато в чому це залежить від удачі опинитися в потрібному місці в потрібний час, але готовність до всього — це вміння, яке можна опанувати. Знімаючи, рухайтесь місцем проведення заходу — під цим слід розуміти рекомендацію не зосереджувати всю свою увагу на основній дії. Учасники, які готують спорядження, глядачі, механіки тощо, також можуть стати цікавими об’єктами та розповісти історію заходу.

Поради щодо зйомки об’єктів у динаміці на відео

Камери Canon однаково вправно знімають високоякісне відео у форматі 1080p, 4K або навіть 8K, тому варто витиснути із цього максимум користі.

Опинившись на місці подій, зробіть кілька знімків із широким кутом, щоб визначити сцену. Так ви суттєво зменшите потребу в налаштуванні масштабу під час зйомки. Часто краще зробити паузу, змінити композицію, налаштувати кадр і масштаб, а потім продовжити записування. Під час панорамування для зйомки місця події або слідкування за нею обов’язково зупиняйте панорамування до зупинки запису. Це спростить об’єднання різних записів під час редагування відео.

Замість зйомки з одного місця на штативі краще рухайтеся з камерою паралельно з подіями. Це простіше робити із ширококутним об’єктивом. Якщо кілька учасників стоять один за одним, спробуйте різні налаштування фокусної відстані для зйомки кожного з них. Пам’ятайте, що далекі об’єкти збільшуються, коли наближаються до камери, тож установіть такий масштаб, щоб об’єкт повністю потрапляв у кадр навіть із найближчої відстані.

Найкращі камери для зйомки об’єктів у динаміці

Знімок із нижнього ракурсу, на якому зображений чоловік у гідрокостюмі, який сидить на скелі на пляжі, тримаючи дошку для серфінгу.

Багато камер Canon мають задній екран зі змінним кутом огляду або екран, який нахиляється. Компонуючи знімки, використовуйте ці екрани замість видошукача. Так ви можете піднімати камеру високо для зйомки над головами людей у натовпі або опускати її до землі для більш оригінального ракурсу. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом RF 35mm F1.8 Macro IS STM з витримкою 1/3200 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 100.

Чоловік стоїть на краю іподрому, тримаючи біля ока камеру з великим супертелеоб’єктивом.

Внутрішня стабілізація зображення (IBIS) у камерах EOS R6 і EOS R7 від Canon працює особливо ефективно в поєднанні з оптичною стабілізацією зображення RF-супертелеоб’єктивів, оскільки ці два різновиди стабілізації компенсують різні типи тремтіння камери. Це дозволяє робити знімки з рук без штатива або стійки з незмінною чіткістю.

Будь-хто, маючи камеру Canon, може почати знімати динамічні події, не купуючи нове обладнання. Але якщо ви думаєте про оновлення, нижче наведено декілька найкращих рішень, які можна придбати для зйомки динамічних подій.

Canon EOS R7

Бездзеркальна камера EOS R7 має багато тих самих технічних інновацій, що й камера EOS R3 професійного рівня від Canon, але на відміну від останньої EOS R7 має сенсор зображення формату APS-C, який ефективно збільшує охоплення телеоб’єктивів у 1,6 рази. Це може стати великим бонусом під час зйомки рухомих об’єктів, дозволяючи долати відстань за допомогою відносно компактного та легкого об’єктива, наприклад Canon RF 800mm F11 IS STM. До інших переваг цієї компактної, швидкої та потужної камери належать сенсорний екран зі змінним кутом огляду, високотехнологічна система автофокусування, яка включає «розумне» розпізнавання людей, тварин, птахів і транспортних засобів, а також стабілізація корпусу та об’єктива, які разом мінімізують тремтіння камери. З камерою EOS R7 також можна робити фото зі швидкістю до 30 кадр/с, а також знімати відео 4K із частотою до 60p.

Canon EOS R6

Камера EOS R6 — ідеальне рішення для професійної зйомки динамічних подій. У її професійному повнокадровому корпусі об’єдналися всі функції інтелектуального автофокусування із відстеженням та стабілізатором зображенням (IBIS) камери EOS R7. З деякими об’єктивами можна досягти неймовірної 8-ступеневої стабілізації, а камера може знімати зі швидкістю до 20 кадр/с. Основні відеоможливості включають відеозйомку у форматі 4K, а також зйомку у форматі HD зі швидкістю 120 кадр/с для високоякісного відео в режимі сповільненої зйомки. Ще раз нагадаємо про сенсорний екран із змінним кутом огляду для зйомки з оригінальних точок.

Компанія Canon також пропонує широкий асортимент потужних, але компактних і бюджетних варіооб’єктивів та об’єктивів із фіксованою фокусною відстанню для камер лінійки EOS R.

Canon PowerShot G7 X Mark III

Камера PowerShot G7 X Mark III — надзвичайна потужність у невеликому компактному корпусі вагою всього 304 г. Вона укомплектована варіооб’єктивом із фіксованою фокусною відстанню, ефективний діапазон якої становить 24–100 мм. Швидка діафрагма об’єктива f/1,8–2,8 забезпечує швидку витримку для фіксації руху, навіть в умовах низького освітлення або в приміщенні, а також велику швидкість у режимі безперервної зйомки до 20 кадр/с (серія зображень у форматі RAW 30 кадр/с). Ця камера має сенсорний екран, який нахиляється. Її також можна використовувати для зйомки відео у форматі 4K і Full HD зі швидкістю 120 кадр/с.

Canon PowerShot ZOOM

Підтвердженням наших слів про те, що камера для зйомки динамічних подій не повинна бути великою і громіздкою, стане PowerShot ZOOM. Цією кишеньковою монокулярною камерою можна робити знімки та знімати відео у форматі Full HD одним натисканням кнопки. Це робить її ідеальним рішенням для видовищних спортивних заходів та для прихованої зйомки рухомих об’єктів. Триступеневий зум має широкий діапазон фокусних відстаней, еквівалентний 100 мм, 400 мм і 800 мм повнокадрової камери.


Сподіваємося, наш набір порад і прийомів для зйомки динамічних подій стане вам у пригоді. Камери лінійки EOS R від Canon та додаткові об’єктиви — це ідеальні інструменти для роботи. Проте навіть з асортиментом дзеркальних та компактних камер Canon можна досягти великого успіху та отримати масу задоволення. Саме час застосувати ці поради на практиці.


Автор: Метью Річардс (Matthew Richards)

Пов’язана продукція

  • Компактні цифрові камери

    PowerShot G7 X Mark III

    Камера, яка завжди підключена до мережі, створює чудові відео та фотографії, які сподобаються вашим послідовникам.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R7

    Досліджуйте дику природу з камерою, яка поєднує неймовірну швидкість і якість зображення в портативному корпусі формату APS-C, призначеному для майбутнього.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R6 Mark II

    Фотографії або відео, екшн або портрети – поєднання продуктивності та якості зображення в моделі EOS R6 Mark II дозволяє розкрити свій творчий потенціал на повну
  • Об’єктиви RF-S

    RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

    Об’єктив APS-C серії EOS R, кут огляду якого варіюється від широкого кута до кута огляду, як у телеоб’єктивів, ідеально підходить для зйомки подорожей, дикої природи, спорту та сцен із життя.
  • Об’єктиви RF-S

    Об’єктив RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

    Наблизьтеся до об’єкта за допомогою цього легкого універсального телеоб’єктива APS-C з підтримкою масштабування і віднайдіть новий вимір зйомки під час подорожей, зйомки спортивних заходів, родинної зйомки та зйомки домашніх тварин.
  • Телеоб’єктив зі змінною фокусною відстанню

    RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

    Універсальний, компактний і легкий об’єктив RF 100-400 мм з 5,5-ступеневим стабілізатором зображення для зйомки дикої природи й динамічних сюжетів без зайвих зусиль.

Схожі статті

  • ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

    Поради щодо використання витримки затвора

    Опануйте роботу з витримкою затвора за допомогою нашого посібника для початківців, щоб створювати кращі динамічні знімки.

  • ФОТОГРАФУВАННЯ РУХОМИХ ОБ’ЄКТІВ

    Фотографування рухомих об’єктів

    Навчіться фотографувати рух і додавати динаміку до своїх знімків.

  • СПОРТИВНА ФОТОГРАФІЯ

    Динамічна зйомка разом із професіоналом

    Жан-Батіст Ліаутар знайомить із мистецтвом спортивної фотографії.

  • СПОРТИВНА ФОТОГРАФІЯ

    Просте і зручне спортивне фотографування

    Професійний фотограф Моллі Дарлінгтон дізнається, як знімати важливі спортивні події на кишенькову камеру.