НІЧНА ЗЙОМКА

Астрофотографія: поради щодо фотографування нічного неба й зірок

Посібник зі зйомки зоряного нічного неба: від вибору кращого часу для фотографування Чумацького Шляху до оптимальних налаштувань, камер та об’єктивів.
Краєвид із соснами, озером і горами, вкритими снігом, під зоряним небом.

Стояти під відкритим нічним небом і вдивлятися в зірки – це дивовижне відчуття. Сьогодні завдяки розвитку технологій фотозйомки вийти на вулицю та зняти диво нічного неба просто, як ніколи раніше.

Тут ми розглянемо, як працює астрофотографія, яке обладнання потрібне для нічної зйомки включно зі сповільненим відео та зірковими слідами, а також обговоримо найкращі прийоми нічної зйомки та налаштування камери.

1. Перегляньте прогноз погоди

Перш ніж вирушати на зйомку, обов’язково дізнайтеся прогноз погоди — щоб отримати чудові знімки зірок, нічне небо має бути чисте. Тим не менш, хмарність може надати вашим знімкам атмосфери нічного неба, тож будьте винахідливі й використовуйте погодні умови у своїх інтересах. Стежте за вітром: якщо хмари відносно нерухомі, вони не будуть надто розмитими на знімках з довгою витримкою.

Візьміть запасні батареї та карти пам’яті, ліхтарик і теплий одяг. Не забувайте тримати батареї в кишенях, адже на холоді вони розряджаються швидше.

2. Знайдіть оптимальне місце й виберіть правильний час

Зоряне нічне небо, горизонт з помаранчевими смугами та ялина зліва на передньому плані.

Астрофотографія вимагає терпіння й певних досліджень. Щоб досягти найкращих результатів, необхідно підібрати ідеальне поєднання погоди, місця, часу та дати. Знято на камеру Canon EOS R5 з об’єктивом Canon RF 15-35mm F2.8L USM із фокусною відстанню 22 мм, витримкою 8 с, діафрагмою f/3,5 та ISO 1250. © Улла Логман (Ulla Lohmann)

Чумацький Шлях у нічному небі із силуетом мертвого дерева на передньому плані.

Зірки, і зокрема прекрасний Чумацький Шлях, важко побачити в місцях зі світловим забрудненням. Якщо ви дістанетеся сільських або диких районів, ви отримаєте величезну перевагу, фотографуючи нічне небо. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом Canon RF 28-70mm F2L USM із фокусною відстанню 28 мм, витримкою 30 с, діафрагмою f/2 та ISO 3200.

Щоб отримати якомога якісніші знімки нічного неба, необхідно заглибитись у природу якнайдалі від світлового забруднення. Шукайте тихе місце без штучного освітлення. Міські вогні затьмарюватимуть зірки, як і повний або навіть половинний місяць, тому при плануванні зіркової фотосесії звіртеся з місячним календарем.

Найкращий час для фотографування Чумацького Шляху у північній півкулі – з березня по вересень, коли він перебуває найвище в небі. Намагайтеся знімати з півночі до п’ятої ранку, краще за все – у ніч з молодим місяцем. У південній півкулі сезон Чумацького Шляху триває довше – з лютого до кінця жовтня.

3. Поекспериментуйте з налаштуваннями

Силуети скель оранжевого кольору на тлі нічного зоряного неба.

Щоб досягти успіху в нічній зйомці зірок, вам доведеться добре розібратися з налаштуваннями камери. Не бійтеся експериментувати й пробувати різні комбінації параметрів, щоб побачити, як вони впливають на ваші знімки нічного неба. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon EF 14mm f/2.8L II USM із витримкою 15 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 3200.

Під час зйомки зоряного неба важливо контролювати роботу камери, тому ввімкніть ручний (M) режим і спробуйте різні настройки, про які йдеться далі.

  • Витримка: зірки рухаються при обертанні Землі, тому якщо ви хочете зафіксувати на камеру чіткі світлові плями, то встановіть витримку не більше 20 секунд. Збільшення витримки понад цей час призведе до появи зоряних слідів.
  • Діафрагма: вам також знадобиться встановити ширшу діафрагму. Завдяки цьому в камеру потраплятиме максимальна кількість світла за відносно короткої витримки. Пам’ятайте, що за широкої діафрагми зменшується глибина різкості. Це означає, що всі близькі об’єкти не будуть у фокусі.
  • ISO: третій фактор, який впливає на експозицію фотографій, – настройка ISO. Що вищий показник ISO, то чутливіша матриця до світла, яке потрапляє на неї через діафрагму. Але якщо зробити його надто високим, ваші знімки виглядатимуть зернистими. Переконайтеся, що діафрагма й витримка вас задовольняють, перш ніж експериментувати з налаштуваннями ISO. Спочатку спробуйте ISO 1600 і регулюйте його, щоб побачити, як це впливатиме на результат.

Нічне зоряне небо з помаранчевою скелею на передньому плані.

Перехід на повнокадрову матрицю дозволить вам створювати чудові знімки за слабкого освітлення. Високі максимальні значення ISO в камерах Canon EOS RP та EOS R6 допомагають зберігати деталі й кольори за мінімального рівня шуму. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 28-70mm F2L USM з фокусною відстанню 28 мм, витримкою 15 с, діафрагмою f/2 та ISO 3200.

4. Стежте за фокусом під час нічної зйомки зірок

Фотозйомка нічного неба може поставити під сумнів здатність будь-якої камери до автофокусування. Можливо, варто перемикнутися на ручний фокус за допомогою перемикача AF/MF на корпусі об’єктива Canon. Бездзеркальні камери, такі як Canon EOS R6 та EOS RP, дозволяють переглядати сцену в збільшеному режимі як в електронному видошукачі, так і на задньому екрані для надточного ручного фокусування. Ще один бонус – автоматичне збільшення яскравості зображення у видошукачі. Ви можете скористатися тими ж перевагами у цифрових дзеркальних камерах, як-от Canon EOS 90D, компонуючи свої знімки в режимі Live View на задньому РК-екрані.

Камери з високим числом мегапікселів, такі як Canon EOS R5, можуть вплинути на якість фотографій нічного неба, дозволяючи зберегти найдрібніші деталі на знімках зірок. Залежно від цього найменші й найслабші зірки або буде добре видно, або вони будуть взагалі відсутні. Такий рівень деталізації зокрема важливий, якщо плануєте зробити відбитки своїх знімків зоряного нічного неба*.

5. Виберіть найкращий астрооб’єктив

Силуети дерев на тлі нічного зоряного неба.

Неймовірний об’єктив для астрофотографії, модель Canon RF 28-70mm F2L USM, має дуже швидку діафрагму у всьому діапазоні масштабування, не поступаючись багатьом "швидким" об’єктивам. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом RF 28-70mm F2L IS USM із фокусною відстанню 28 мм, витримкою 75 с, діафрагмою f/2 та ISO 1600.

Силуети високих пальм на тлі Чумацького Шляху в нічному небі.

Щоб зафіксувати на камеру широкі простори Чумацького Шляху, у вас має бути надширокий кут огляду й швидка діафрагма. Зазвичай для цього потрібен великий, важкий і дуже дорогий об’єктив, але Canon RF 16mm F2.8 STM є відносно легким, компактним і доступним варіантом, що робить його ідеальним для економічної астрофотографії. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 16mm F2.8 STM з витримкою 25 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 6400.

Об’єктиви зі "швидкою" діафрагмою завжди кращі для фотографування зірок, і вони не завжди надто дорогі. Наприклад, Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM – чудовий об’єктив для астрофотографії. Його помірно широке поле огляду охоплює велику ділянку нічного неба, швидка діафрагма пропускає багато світла, а оптична стабілізація зображення дозволяє знімати вночі з рук. Для зйомки масштабних кадрів Чумацького Шляху ідеально підходить Canon RF 16mm F2.8 STM, що поєднує надшироке поле огляду зі швидкою діафрагмою та компактним корпусом.

Якщо ви віддаєте перевагу універсальності варіооб’єктивів, Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM дозволить вам знімати як із широким полем зору, так і в режимі телеоб’єктива, тобто ним можна користуватися як для портретної зйомки, так і для фотографування дикої природи. Він також має систему стабілізації зображення, що дозволяє сповільнювати спуск затвора під час зйомки з рук. Для фотографів, яким потрібна вища якість на цьому діапазоні фокусних відстаней, Canon RF 24-105mm F4L IS USM пропонує оптику професійного рівня серії L та повний захист від несприятливих погодних умов.

Canon RF 28-70mm F2L USM – вражаючий стандартний варіооб’єктив для астрофотографії з неймовірно швидкою максимальною діафрагмою f/2. Для збільшення ширини з ширшого кінця, де кілька міліметрів мають велике значення, спробуйте модель Canon RF 24-70mm F2.8L IS USM.

Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM, надширококутний варіооб’єктив, дозволяє охоплювати величезні ділянки нічного неба, пропонуючи при цьому швидку діафрагму та гнучкий діапазон масштабування. Компактніший Canon RF 14-35mm F4L IS USM є непоганою альтернативою – він лише на один f-крок повільніший і забезпечує ще більше максимальне поле огляду. Дізнайтеся більше про те, чому об’єктиви RF можуть стати вам в нагоді під час зйомки вночі, з нашого посібника про найкращий комплект Canon для зйомки за умов низького освітлення*.

Якщо ви шукаєте бюджетний варіооб’єктив для цифрової дзеркальної камери формату APS-C, зверніть увагу на Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM: ця модель забезпечує бездоганну якість зображення і має постійну швидку діафрагму f/2,8, незвичайну для цього класу.

6. Виберіть оптимальну композицію нічного неба

Чумацький Шлях у вигляді дугу на небі над скелястим берегом озера.

Зоряне небо на фото часто можна покращити, якщо додати до знімку навколишнього краєвиду. Це створює на фото унікальний ефект та виділяє вашу роботу серед інших знімків нічного неба. Знято на камеру Canon EOS 6D (на заміну якій прийшла модель Canon EOS 6D Mark II) з фокусною відстанню 20 мм, витримкою 30 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 5000.

Колюче дерево як силует на тлі нічного зоряного неба.

Спробуйте кадрувати знімок так, щоб під час наведення камери на небо в кадр потрапляв високий елемент переднього плану, наприклад скеля або дерево. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом Canon RF 28-70mm F2L USM із фокусною відстанню 28 мм, витримкою 30 с, діафрагмою f/2 та ISO 3200.

Щоб поліпшити свої фотографії нічного неба, додайте до них інші елементи, щоб збільшити їхній візуальний інтерес: хороші варіанти – будівлі, дерева, гори або озера, що відбивають світло. Іноді зірки, сфотографовані самі по собі, бувають позбавлені перспективи або індивідуальності, тому завжди шукайте щось унікальне, що можна додати до фотографії.

Традиційний прийом для збереження різкості сцени на всьому діапазоні від переднього до заднього плану полягає у налаштуванні об’єктива на його гіперфокальну відстань, але для багатьох сучасних об’єктивів, які не мають шкали фокусної відстані, це не дуже зручний варіант. Для точного ручного фокусування можна перевірити різні ділянки на задньому екрані камери в режимі попереднього перегляду зі збільшенням, але з огляду на малу глибину різкості з широкою діафрагмою зберегти всю сцену у фокусі може бути неможливо. Також можна зробити два чи більше знімків з різними параметрами фокусу та експозиції (окремо для ділянок переднього плану та далекого зоряного неба), а потім об’єднати їх в одне зображення за допомогою фоторедактора з масками шарів, наприклад Adobe Photoshop.

Якщо ви хочете зафіксувати все в одному кадрі, але області переднього плану дуже темні, спробуйте висвітлити їх за допомогою спалаху, наприклад Canon Speedlite 430EX III-RT, подаючи один або кілька імпульсів світла під час тривалої експозиції. Ви також можете проявити творчий підхід, висвітлюючи певні об’єкти переднього плану та цікаві ділянки сцени під час тривалої експозиції ліхтариком або фарами автомобіля, якщо ви приїхали на ньому на місце зйомки.

7. Створіть зображення зоряного сліду

Зйомка фантастичних ліній світла, що показують рух зірок – непросте завдання, але освоїти цю техніку можна за допомогою кількох простих кроків. Почніть з пошуку Північного полюса, що легко зробити за допомогою програми зіркової карти на смартфоні. Станьте так, щоб Північний полюс (або Південний полюс, якщо ви знаходитесь у південній півкулі) був у фокусній точці вашої композиції, і налаштуйте довгу витримку, внаслідок чого навколо центральної точки сформується круговий візерунок. Пам’ятайте, що для будь-якої зйомки з довгою витримкою важливо використовувати штатив, щоб уникнути розмиття.

Зірки не випромінюють багато світла, тому для створення чітких зоряних слідів вам знадобиться високий показник ISO (800, 1600 або більше). Трохи поекспериментуйте, перш ніж установити довгу витримку — що вищий показник ISO, то ймовірніше на зображенні з’являться шуми.

Хоча зіркам потрібно 24 години, щоб зробити повний оберт на небі, ефект кругового зоряного сліду може бути досягнутий за тривалої експозиції від 60 до 90 хвилин. Якщо ви знімаєте в північній півкулі, то, визначивши місцезнаходження Полярної зірки на нічному небі, ви отримаєте точку відліку, навколо якої обертатимуться інші зірки.

Для більшості камер найдовша витримка становить 30 секунд. Тому для того, щоб установити тривалішу експозицію, налаштуйте параметри витримки в ручному (M) режимі. Це дає змогу тримати затвор відкритим скільки завгодно. Установіть фокус на нескінченність і, коли все буде готове, спробуйте витримати експозицію близько 30 хвилин. Після цього знову перегляньте фото. Можливо, вам знадобиться кілька спроб і трохи терпіння, але врешті-решт ви досягнете бажаного результату.

Інший варіант – сповільнена відеозйомка нічного неба. Багато камер Canon, зокрема Canon EOS R6, EOS R5 та EOS 90D, мають режим сповільненої відеозйомки, що використовує вбудований інтервалометр. Установіть камеру на штатив і налаштуйте витримку близько 20 секунд або менше, а потім відповідним чином налаштуйте діафрагму та ISO (зазвичай підійде f/4 та ISO640). Зробіть пробний знімок і перегляньте результати, скоригувавши налаштування експозиції. Потім налаштуйте інтервалометр для послідовної зйомки кожні кілька хвилин або близько того.

Загальний час зйомки серії залежить від того, якої довжини має бути сповільнене відео нічного неба, а також від частоти кадрів. Наприклад, послідовність із 60 знімків із частотою 30 кадрів на секунду дозволить отримати двосекундне відео.

Правильно створене сповільнене відео зірок може вражати уяву, адже здається, нібито небо поступово обертається на ваших очах. Якщо вам пощастить або ви заплануєте зйомку на період метеоритного дощу, зірки, що падають, проходитимуть крізь кадр, додаючи ефекту галактичного дива. Дізнайтеся, як професіонали знімають це приголомшливе небесне явище, у нашому посібнику з фотографування метеоритних дощів*.


Автор: Метью Річардс (Matthew Richards)


* Матеріал доступний не всіма мовами.
Adobe та Photoshop — зареєстровані торговельні марки або торговельні марки компанії Adobe у США та/або в інших країнах.

Подібна продукція

  • Бездзеркальні камери

    EOS R6 Mark II

    Фотографії або відео, екшн або портрети – поєднання продуктивності та якості зображення в моделі EOS R6 Mark II дозволяє розкрити свій творчий потенціал на повну
  • Бездзеркальні камери

    EOS R8

    Перейдіть на новий рівень повнокадрової фото- та відеозйомки та втільте в життя свої творчі ідеї.
  • Ширококутний об’єктив із фіксованою фокусною відстанню

    RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Компактний і легкий 24-міліметровий об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, який ідеально підходить для зйомки пейзажів, влогів та інтер’єрів, а також макрозйомки.
  • Надширококутний варіооб’єктив

    RF 14-35mm F4L IS USM

    Надширококутний RF-об’єктив Canon — це точність серії L, діапазон фокусних відстаней від 14 до 35 мм та зручність знімання з рук завдяки 5,5-ступеневій стабілізації зображення.
  • Ширококутний об’єктив

    RF 16mm F2.8 STM

    Компактний і доступний за ціною надширококутний 16-міліметровий повнокадровий об’єктив для камер EOS серії R призначений для влогерів та творців контенту.
  • Схожі статті

  • НІЧНА ЗЙОМКА

    Зйомка Місяця

    Покроковий посібник із творчої зйомки Місяця.

  • ТЕХНІКИ ОСВІТЛЕННЯ

    7 порад щодо фотографування за умов недостатнього освітлення

    Дізнайтеся про корисні прийоми створення чітких фотографій за слабкого освітлення й про найкращі комплекти обладнання Canon для зйомки в такому режимі.

  • ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ НА ВІДКРИТОМУ ПОВІТРІ

    Поради щодо зйомки за екстремальних погодних умов

    Від захисту обладнання до догляду за собою — наші корисні поради й підказки допоможуть вам опанувати техніку зйомки за екстремальних погодних умов.

  • НІЧНА ЗЙОМКА

    Найкраще обладнання початкового рівня для нічної зйомки

    Камери та об’єктиви для зйомки зоряного нічного неба.