ДИКА ПРИРОДА

Найкращі поради та обладнання: як почати фотографувати птахів

Птахи — прекрасні створіння, але фотографувати їх буває нелегко. Ознайомтеся з рекомендованим обладнанням для створення неймовірних знімків і дізнайтеся від фотографа дикої природи Аарона Стерлінга, як він це робить.
Птах із яскраво-помаранчевим оперенням сидить на гілці, задній фон знаходиться не у фокусі. Зображення зроблено на камеру Canon EOS R6 фотографом дикої природи Аароном Стерлінгом.

Фотографувати тварин і птахів у їхньому природному середовищі існування може бути одночасно складно й цікаво. Птахи особливо непередбачувані та можуть полетіти геть, щойно відчують найменший рух, але їх дуже цікаво фотографувати.

Отже, як досягти успіху у фотографуванні птахів? Важливо бути терплячим, наполегливим і мати базове уявлення про поведінку птахів, а також мати відповідне обладнання для зйомки цих відносно невеликих істот, що швидко рухаються.

Фотограф дикої природи Аарон Стерлінг спостерігає за птахами та фотографує їх відколи себе пам’ятає. У цій статті він ділиться порадами, як фотографувати птахів, не турбуючи їх, а також розповідає, на що слід звертати увагу під час вибору фотокамери та об’єктива, щоб почати свою історію зйомки птахів.

Знати, куди йти та що шукати

Два фотографи сидять поруч в укритті.

Аарон радить використовувати один із двох підходів до фотографування птахів. «Ви можете чекати, поки дикі тварини наблизяться до вас, що дає вам більше шансів побачити щось рідкісне. Або ж ви можете пересуватися, і тоді ви побачите набагато більше, але ризикуєте сполохати птахів». Укриття — ідеальний варіант, якщо ви любите залишатися на одному місці.

Знімок зверху камери Canon PowerShot SX740 HS, що лежить на блакитному рюкзаку, а поруч стоять палиці для ходьби.

Вирушаючи фотографувати птахів, важливо бути добре підготовленим. Не забудьте взути зручне взуття, взяти із собою парасольку та покласти в рюкзак щось перекусити для підтримки енергії.

За словами Аарона, дуже важливо дістатися до обраної локації заздалегідь. «Знайдіть місце, де тварини звикли бачити людей, щоб вони не були такими полохливими, — радить він. — Якщо ви тільки починаєте знімати, вирушайте до природного заповідника та намагайтеся звикнути до цього середовища».

Зйомка з укриття — ідеальний варіант, щоб не налякати об’єкт зйомки. «Я використовую невеликий камуфляжний намет з отворами, — продовжує він. — Я просто сиджу в ньому й терпляче чекаю. Що більше часу ви проводите на природі, то краще ви розумієте, де знаходиться гарна локація».

Якщо у вас немає можливості потрапити до заповідника, можна знімати птахів у місцевому парку або навіть у своєму саду. «Установіть годівничку для птахів, — радить Аарон. — Це чудовий варіант, оскільки годівниці приваблюють різних птахів. Покладіть біля годівнички невелику палицю, щоб вона виглядала природно, птахи сідатимуть на неї, і в кадрі це буде виглядати так, ніби ви на природі». Поекспериментуйте з кадруванням, щоб на фінальному знімку не було видно годівничку.

Ви повинні навчитися пристосовуватися до мінливої погоди, і для цього важливо ознайомитися з основними принципами фотографії. «Дізнайтеся все, що можна, про витримку, діафрагму, ISO і про налаштування, які найкраще підходять для типу знімка, який ви хочете отримати», — каже Аарон.

Вам також потрібно дізнатися більше про об’єкт зйомки, але це не повинно бути складним завданням. «Що довше ви спостерігатимете за птахами, то більше цікавого буде дізнаватися, — каже Аарон. — Ви почнете розпізнавати пташиний щебет і дізнаєтеся, що дрібні птахи часто зустрічаються в чагарниках, тоді як хижі птахи полюбляють сидіти на верхівках високих дерев».

Характеристики камери, на які слід звернути увагу, під час зйомки птахів

Вага та портативність

Камера Canon PowerShot ZOOM стоїть на поваленому стовбурі дерева, а на задньому плані видно розмитий лісовий пейзаж.

«Камера Canon PowerShot ZOOM менша за мій телефон, поміщається в кишені й виконує функції повноцінної фотокамери, тому я можу насолоджуватися процесом зйомки без обтяження», — каже Аарон.

Рука відкриває програму Canon Camera Connect на смартфоні, щоб переглянути та поділитися знімками дикої природи, зробленими на камеру Canon.

Аарон любить ділитися своїми фотографіями в соціальних мережах, і програма Canon Camera Connect полегшує цей процес. З її допомогою можна передавати зображення між камерою Canon та смартфоном. Також можна додавати до фотографій географічні мітки, щоб не забути, де ви бачили малинівку або очеретянку.

Якщо ви плануєте цілий день бути на ногах, вам потрібне обладнання, яке зручно носити із собою. Canon PowerShot ZOOM, кишенькова монокулярна камера з потужним масштабуванням, ідеально підходить для зйомки птахів, дозволяючи робити знімки з роздільною здатністю 12,1 МП та знімати відео у форматі Full HD. Компактний корпус знижує ризик злякати птахів, а триступеневе масштабування з фокусними відстанями 100 мм, 400 мм і 800 мм дозволяє заповнити об’єктом зйомки більшу частину кадру. PowerShot ZOOM також має повністю автоматичний режим, тому вам не доведеться витрачати час на зміну настройок.

Аарон випробував камеру Canon PowerShot ZOOM у заповіднику водно-болотних угідь Крістофера Кедбері в передмісті Бірмінгема, Великобританія, і йому сподобалося, що він міг просто покласти камеру в кишеню і дістати її, щойно помітив птаха. «Мені подобається ремінець, тому що завдяки йому камеру легше носити, — каже Аарон. — Не потрібно перейматися тим, що вона вислизне з рук, особливо коли ви поспішаєте».

Альтернативою є компактна камера Canon PowerShot SX740 HS, яка має вбудований 40-кратний оптичний зум і 20,3-мегапіксельний CMOS-сенсор, що дозволяє легко робити фотографії з великою роздільною здатністю.

Якщо ви шукаєте камеру зі змінними об’єктивами, то розгляньте 24,2-мегапіксельну камеру Canon EOS R50 — вона маленька й непомітна та важить всього 375 г.


Високошвидкісна безшумна зйомка

Знімок двох маленьких пташок, що сидять на гілці, одна з них кладе їжу до рота іншої, зроблений Аароном Стерлінгом.

Аарон знає, що коли треба закарбувати такий момент, то рахунок іде на мілісекунди. Коли з’являється птах, краще за все зробити серію знімків, щоб підвищити шанс на отримання ідеального зображення, тому спробуйте використати режим серійної зйомки у форматі RAW на вашій камері Canon. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 600mm F11 IS STM з витримкою 1/320 с, діафрагмою f/11 та ISO 2500. © Фотографія Аарона Стерлінга (Aaron Sterling)

Для фотографування об’єктів, що швидко рухаються, наприклад, птахів, оптимальним, можливо, буде режим серійної зйомки. Canon EOS R50 закарбовує моменти зі швидкістю 12 кадр/с (15 кадр/с за використання електронного затвора), у той час як EOS R10 може робити неперервні серії зображень зі швидкістю до 15 кадр/с (23 кадр/с за використання електронного затвора).

Щоб не турбувати об’єкт зйомки під час зйомки крупним планом, потрібно створювати якнайменше шуму, і фотокамери з безшумним електронним затвором дозволяють знімати без жодного звуку.

Режим серійної зйомки у форматі RAW з функцією попередньої зйомки, який є в таких фотокамерах, як Canon EOS R7, — ще одна корисна функція для зйомки об’єктів із непередбачуваним характером. Камера починає знімати у форматі RAW, коли ви натискаєте кнопку затвора наполовину, а коли ви натискаєте її повністю, зберігає в буфері знімки, зроблені за півсекунди до повного натискання затвора. «Це дуже важливо під час зйомки птахів, адже ніколи не знаєш, коли вони можуть полетіти», — пояснює Аарон.

Чудовий спосіб фотографувати птахів вдома — установити камеру на штативі біля годівниці, сховатися і знімати дистанційно. Камери із широкої лінійки камер Canon оснащені функцією підключення через Wi-Fi, а всі камери лінійки EOS R також оснащені модулем Bluetooth. За допомогою програми Canon Camera Connect можна керувати широким спектром настройок і опускати затвор прямо зі смартфона або планшета. Службова програма Canon EOS Utility, яка входить у початковий набір програм для всіх камер EOS, також дозволяє керувати камерою з комп’ютера та переглядати зображення на великому екрані.


Автофокусування з відстеженням об’єктів, що рухаються, і автофокусування з визначенням очей тварин

Маленька співоча пташка сидить на гілці дерева в оточенні тонких гілочок на тлі яскраво-синього неба. Знято на камеру Canon EOS R10.

АФ із відстеженням об’єкта дозволяє сфокусуватися на пташці навіть крізь листя. Знято на камеру Canon EOS R10 з об’єктивом Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM із фокусною відстанню 500 мм, витримкою 1/1000 с, діафрагмою f/8 та ISO 400.

Знімок маленької пташки, що сидить на гілці на темному розмитому фоні, зроблений Аароном Стерлінгом.

«Фотографування птахів — чудовий спосіб підвищити обізнаність про вплив людей на навколишнє середовище, — каже Аарон. — Це одна з причин, чому я цим займаюся — я люблю птахів і хочу поділитися їхньою красою з усіма іншими».Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM із фокусною відстанню 400 мм, витримкою 1/250 с, діафрагмою f/8 та ISO 1600. © Фотографія Аарона Стерлінга (Aaron Sterling)

Технологія автофокусу Dual Pixel CMOS AF II в камерах EOS R, таких як EOS R50 та EOS R10, працює разом із процесором DIGIC X для швидкого відстеження об’єктів, дозволяючи миттєво сфокусуватися на птаху, який рухається. АФ з визначенням очей тварин — одна з передових функцій автофокусу, яка допомагає робити чіткі знімки птахів у польоті. АФ шукатиме птахів у кадрі та визначатиме їх як основні об’єкти для відстеження, фіксуючись на їхніх очах, якщо зможе їх розпізнати. Це означає, що вам не доведеться жертвувати чітким фокусом під час зйомки птахів у русі.


Можливості зйомки за слабкого освітлення.

Знімок чаплі, що сидить на частково зануреній у воду гілці на березі тьмяно освітленої річки, знятий на камеру Canon EOS R10.

Аарон любить знімати вдень, коли освітлення більш сприятливе, але такі камери, як Canon EOS R10, допоможуть вам зробити чудові знімки птахів за слабкого освітлення. Знято на камеру Canon EOS R10 з об’єктивом Canon RF 100-500mm F4.5-7.1L IS USM із фокусною відстанню 343 мм, витримкою 1/800 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 100.

Багато птахів, наприклад сови, наважуються виходити на вулицю лише вночі або рано вранці, коли умови освітлення для зйомки неідеальні. 24,2-мегапіксельна камера Canon EOS R10 оснащена фокусуванням за низького рівня освітленості до –4EV, а її максимальна чутливість 32 000 одиниць ISO з можливістю розширення до 51 200 одиниць ISO, дозволяє фотографувати навіть у місячному світлі.

На що звернути увагу під час вибору об’єктива для зйомки птахів

Знімок омелюха, що сидить на гілці серед розмитих травинок, зроблений за допомогою об’єктива Canon RF 800mm F11 STM.

Фотографуючи з укриття, ви перебуваєте на безпечній відстані від об’єктів зйомки, тому в цьому разі зручно використовувати більший об’єктив. Фокусну довжину об’єктива Canon RF 800mm F11 IS STM можна збільшити до 1600 мм за допомогою екстендера Canon Extender RF 2x. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом Canon RF 800mm F11 IS STM з витримкою 1/40 с, діафрагмою f/11 та ISO 1600.

Знімок маленької пташки, що сидить на гілці, на розмитому фоні, зроблений за допомогою об’єктива Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM Аароном Стерлінгом.

Вузький кут огляду, який забезпечує телеоб’єктив Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, полегшує вибір ідеального м’якого фону для знімання пташки. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 100-400mm F.5.6-8 IS USM із фокусною відстанню 400 мм, витримкою 1/250 с, діафрагмою f/8 та ISO 1600. © Фотографія Аарона Стерлінга (Aaron Sterling)

Птахи зазвичай менші, і до них складніше наблизитися, ніж до інших диких тварин, тому для їхнього фотографування вам зазвичай знадобиться більша фокусна відстань. Canon RF 600mm F11 IS STM — це легкий супертелеоб’єктив із фокусною відстанню, якій Аарон віддає перевагу під час фотографування птахів, що дає змогу заповнити кадр чудовими деталізованими елементами зображення. Він також оснащений 5-ступеневим оптичним стабілізатором зображення, який допомагає запобігти розмиттю, спричиненому тремтінням камери.

Об’єктиви зі змінною фокусною відстанню надають більше можливостей для кадрування, дозволяючи знімати як загальні плани птахів у їхньому природному оточенні, так і робити портретні кадри крупним планом, що підкреслюють конкретні риси. Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM із потужним діапазоном масштабування (еквівалент 29–240 мм на повнокадровій камері) — компактний, легкий та безшумний об’єктив, оснащений 4,5-ступеневим оптичним стабілізатором зображення. Ще один компактний об’єктив зі змінною фокусною відстанню з діапазоном фокусних відстаней, який дозволяє використовувати його для зйомки птахів, — Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM. Його 7-пелюсткова кругла діафрагма надає красивого вигляду розфокусованим ділянкам, ізолюючи об’єкт зйомки для отримання більш ефектних зображень. Дізнайтеся більше в нашому посібнику з найкращих об’єктивів початкового рівня для фотографування дикої природи.

Вам не обов’язково бути професіоналом у фотографуванні птахів, щоб насолоджуватися цим процесом, і в цьому занятті немає жодних недоліків. «Спостереження за птахами може викликати звикання, — каже Аарон. — Воно нагадує відеогру, коли ви проходите один рівень і одразу ж хочете перейти до наступного. Ви помітили одного птаха, а потім вам хочеться побачити ще й ще. Скористайтеся можливістю відчути єдність із природою, і ви почнете цінувати нашу прекрасну планету. І пам’ятайте, спостерігати за птахами — це привілей».


Автор: Нікіта Ачанта (Nikita Achanta)

Пов’язана продукція

  • Компактні цифрові камери

    PowerShot ZOOM

    Камера PowerShot розміром із долоню для зйомки чарівних миттєвостей у колі сім’ї або дикої природи з фокусною відстанню 100 мм, 400 мм2 або 800 мм із цифровим збільшенням.
  • Компактні цифрові камери

    PowerShot SX740 HS

    Нова камера — легко розміститься вашій кишені та дозволяє знімати усе в деталях, завдяки 40-кратному оптичному збільшенням та можливістю відео-зйомки у надвисокій якості 4К.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R50

    Від чітких фотографій до відео у форматі 4K і прямих трансляцій — створюйте найкращий контент, що викликатиме захоплення, за допомогою цієї бездзеркальної камери EOS R. Усе в одному спеціалізованому пристрої.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R10

    Переходьте на новий рівень фото- та відеозйомки з бездзеркальною камерою лінійки EOS R, створеної на основі сенсора APS-C.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R7

    Досліджуйте дику природу з камерою, яка поєднує неймовірну швидкість і якість зображення в портативному корпусі формату APS-C, призначеному для майбутнього.
  • Об’єктиви RF-S

    Об’єктив RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

    Наблизьтеся до об’єкта за допомогою цього легкого універсального телеоб’єктива APS-C з підтримкою масштабування і віднайдіть новий вимір зйомки під час подорожей, зйомки спортивних заходів, родинної зйомки та зйомки домашніх тварин.
  • Телеоб’єктив зі змінною фокусною відстанню

    RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

    Універсальний, компактний і легкий об’єктив RF 100-400 мм з 5,5-ступеневим стабілізатором зображення для зйомки дикої природи й динамічних сюжетів без зайвих зусиль.
  • Об’єктиви RF

    RF 600mm F11 IS STM

    Компактний та легкий революційний супертелеоб’єктив, що ідеально підходить для тих, хто фотографує в умовах дикої природи, сафарі або під час подорожей потягами.
  • Об’єктиви RF

    RF 800mm F11 IS STM

    Компактний, легкий і потужний супер-телеоб’єктив, орієнтований, перш за все, на ентузіастів, які фотографують дику природу й прагнуть до максимального охоплення під час зйомки.

Схожі статті

  • ДИКА ПРИРОДА

    Монокуляр чи бінокль: що краще для спостереження за птахами?

    PowerShot ZOOM від Canon — це кишенькова монокулярна камера, яка ідеально підходить для спостереження за птахами, але якою вона є в порівнянні з біноклями Canon?

  • ФОТОГРАФІЯ ДИКОЇ ПРИРОДИ

    Поради з фотографування дикої природи

    Професіонал Дені Коннор ділиться з фотографами-початківцями дикої природи найкращими порадами для успіху в цій галузі.

  • ФОТОГРАФІЯ ДИКОЇ ПРИРОДИ

    Зануртеся в природу

    Фотограф дикої природи Толга Актас (Tolga Aktas) про те, як PowerShot ZOOM допомагає не втратити момент.

  • ДИКА ПРИРОДА

    Фотографування птахів за допомогою об’єктива RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

    Професійний фотограф і фотограф-любитель об’єднали сили, щоб протестувати об’єктив RF 200-800mm F6.3-9 IS USM у польових умовах.