ПОСІБНИК ПОКУПЦЯ

Найкращі об’єктиви початкового рівня для фотографування дикої природи

Ви лише починаєте фотографувати дику природу? Ці об’єктиви зі змінною та фіксованою фокусною відстанню допоможуть вам робити захоплюючі фотографії диких тварин.
Canon Camera
Для створення цікавих знімків диких тварин і птахів у природних умовах їхнього мешкання потрібно розуміти їхню поведінку, мати навички роботи «в полі», терпіння й наполегливість. Але навіть із усім цим вам не обійтися без телеоб’єктива.

Добра новина в тому, що вам не доведеться купувати дорогий професійний об’єктив, щоб розпочати фотополювання. Існує ціла низка компактних і потужних об’єктивів для фотографування дикої природи, у тому числі моделі для серії камер EOS M, об’єктиви з просунутими можливостями автофокусування й керування ISO для повнокадрових бездзеркальних камер системи EOS R, а також для найновіших дзеркальних камер EOS.
Силуети трьох оленів у золотавому світлі, сфотографованих на фоні хмар.

Об’єктиви зі змінною фокусною дають більше можливостей для кадрування, дозволяючи знімати тварин як зблизька, так і з далека в їхньому природному оточенні. Цей знімок зроблений на камеру із сенсором APS-C на 187 мм (еквівалентний діапазон плівки 35 мм — 299 мм). Знято на камеру Canon EOS 850D з об’єктивом Canon EF 70-300mm f/4.5-6 IS II USM із витримкою 1/2500 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 800. © Ben Hall (Бен Голл)

Знімок крупним планом барвистого папуги з зеленим оперенням на голові, зелено-блакитними крилами та яскраво-помаранчевим пір’ям на тілі.

Телеоб’єктиви дозволяють робити деталізовані знімки тварин, до яких ви не можете наблизитися через те, що вони небезпечні, або ж через те, що просто не хочете їх турбувати. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 600mm F11 IS STM з витримкою 1/350 с, діафрагмою f/11 та ISO 1600.

Чи потрібен вам телеоб’єктив для фотополювання?
Не завжди. Іноді для фотографування диких тварин у їхньому природному середовищі достатньо ширококутного об’єктива (зазвичай йдеться про фокусну довжину 35 мм або менше), але для цього вам доведеться до них наблизитися. Якщо ж вам потрібні знімки тварин крупним планом, зазвичай вам знадобиться телеоб’єктив (фокусна довжина від 85 мм) або супертелеоб’єктив (від 300 мм). У таких об’єктивів вужче поле огляду — ви бачитимете лише частку простору перед собою, завдяки чому тварини й птахи на відстані мають більший розмір у кадрі.

Чи потрібен для фотографування дикої природи об’єктив зі змінною чи фіксованою фокусною відстанню?
Об’єктиви зі змінною фокусною відстанню (варіооб’єктиви) універсальніші й дозволяють змінювати композицію кадру без зміни положення й необхідності переривати зйомку, щоб установити інший об’єктив. Об’єктиви із фіксованою фокусною відстанню мають лише один варіант відстані, але зазвичай легші за вагою, ніж еквівалентні варіооб’єктиви. Із ними ви також можете отримати більшу фокусну відстань, завдяки чому зможете фотографувати тварин, до яких не можете наблизитися фізично або коли відстані варіооб’єктива недостатньо.
Канадська казарка, що плаває на тихій воді.

Новаторська система EOS R забезпечує застосування інноваційних і легких конструкцій об’єктивів, таких як Canon RF 800mm F11 IS STM, який важить 1260 г і має розмір лише 281,8 мм у розкладеному вигляді, завдяки чому його зручно носити із собою. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 800mm F11 IS STM з витримкою 1/500 с, діафрагмою f/11 та ISO 1250. © Ben Hall (Бен Голл)

Олень із розкидистими рогами, що стоїть на трав’янистому полі, піднявши голову й дивлячись у камеру.

Варіооб’єктив дає можливість змінити композицію знімку, щоб знімати, коли часу на заміну об’єктива немає. Знято на камеру Canon EOS 850D з об’єктивом Canon EF 70-300mm f/4.5-6 IS II USM із фокусною відстанню 300 мм (еквівалентний діапазон плівки 35 мм — 480 мм), витримкою 1/500 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 400. © Ben Hall (Бен Голл)

Які варіанти фокусної відстані краще за все підходять для фотографування тварин і птахів?

Птахи зазвичай менші, і до них складніше наблизитися, ніж до інших диких тварин, тому для їхнього фотографування вам зазвичай знадобиться більша фокусна відстань. У той час як для фотографування великого ссавця буде достатньо об’єктива із фокусною відстанню 300 або 400 мм, для деяких птахів вам знадобляться 500, 600 або навіть 800 мм.

Але тут допомогти може розмір сенсора камери. Сенсори APS-C у бездзеркальних камерах EOS M і дзеркальних камерах APS-C EOS менші за повнокадрові сенсори, тож вони обтинають зображення з об’єктива, через що об’єкт займає більшу частину кадру. Коефіцієнт обрізання становить 1,6, а це означає, що якщо взяти об’єктив EF, призначений для повнокадрової камери, та скористатися ним на камері із сенсором APS-C, то ви фактично збільшите ефективні відстань об’єктива в 1,6 рази. Наприклад, об’єктив EF на 400 мм на камері Canon EOS 250D забезпечує огляд, еквівалентний об’єктиву 640 мм (400 × 1,6) на повнокадровій камері. Інші характеристики об’єктива залишаються незмінними, але більші сенсори зазвичай здатні забезпечити меншу глибину різкості, що дозволяє створити краще розмиття фону.
A male photographer in a green waterproof jacket crouches down to look through the viewfinder of a camera paired with a long lens with a camouflage cover.

Які інші характеристики важливі під час вибору об’єктива для фотографування дикої природи?

Об’єктиви з більшою фокусною відстанню складніше тримати без тремтіння, але вбудований оптичний стабілізатор зображення (IS) допомагає усунути розмиття через цей ефект. Потужний двигун фокусування дозволить вам відстежувати тварин, що швидко рухаються, і тихіший у роботі, тому не буде їх лякати. Більша максимальна діафрагма (менше число f) означає, що об’єктив здатний впустити в камеру більше світла, що допомагає під час фотографування швидких тварин за слабкого освітлення. Нарешті, також слід враховувати розмір і вагу об’єктива, тому що ви частіше братимете із собою компактний і легкий пристрій, завдяки чому у вас буде більше можливостей для фотополювання.

Але розмиття — це не завжди погано, як пояснює професійний фотограф дикої природи Бен Холл в своєму відео про творчий підхід до абстрактного фотополювання*.

Які об’єктиви Canon краще за все підходять для фотографування дикої природи?

Ось кілька простих і зручних об’єктивів із фіксованою та змінною фокусною відстанню, що дозволяють роботи якісні знімки диких тварин і птахів.

Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

Олень із розкидистими рогами, що стоїть на галявині в лісі, повернутий до камери.

Подвоєння фокусної відстані — наприклад, від 200 до 400 мм — робить тварин і птахів удвічі більшими на фотографії, дозволяючи знімати об’єкти, на яких встановлено фокус, максимально реалістично. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM з фокусною відстанню 400 мм, витримкою 1/40 с, діафрагмою f/8 та ISO 800. © Ben Hall (Бен Голл)

Олень із маленькими ріжками стоїть у папоротті в зеленому лісі.

Вузький кут огляду, який пропонують телеоб’єктиви, полегшує вибір ідеального м’якого фону для знімання тварин. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM із фокусною відстанню 373 мм, витримкою 1/50 с, діафрагмою f/8 та ISO 1250. © Ben Hall (Бен Голл)

Об’єктиви Canon RF для камер системи EOS R підтримують низку інноваційних рішень, і модель RF 100-400mm F5.6-8 IS USM не є винятком. Вона легша за Canon EF 70-300mm F4-5.6 IS II USM, але має більшу досяжність, яку можна додатково підвищити за допомогою подовжувачів RF. Її перевага — 5,5-ступеневий стабілізатор зображення для створення різкіших знімків з рук (як показаний вище), і в ній застосовано технологію фокусування Nano USM для швидкого й безшумного автофокусу, що не лякатиме тварин, коли ви до них наближатиметеся.

Canon RF 800mm F11 IS STM

Найдовша із нині доступних об’єктивів RF, модель RF 800mm F11 IS STM дозволяє робити знімки крупним планом будь-яких диких тварин — як великих копитних, так і птахів у власному садочку. Подовжувачі Canon Extender RF 1.4x та Canon Extender RF 2x додатково збільшують досяжність цього об’єктива (до 1600 мм із RF 2x). Камери EOS R здатні фокусуватися автоматично навіть за такої вражаючої фокусної довжини.

Для об’єктива з такою великою досяжністю модель RF 800mm F11 IS STM є на диво компактною та легкою, а також має 4-ступеневий оптичний стабілізатор зображення, що допомагає робити різкіші фото й відео.
Заєць у полі, фон розмитий, у сонячному світлі видно, як на одному вусі просвічуються вени.

Потужній зум телеоб’єктива, такого як RF 800mm F11 IS STM, дає можливість фотографувати полохливих тварин, не турбуючи їх. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 800mm F11 IS STM з витримкою 1/100 с, діафрагмою f/11 та ISO 500. © Ben Hall (Бен Голл)

Насторожений лемур на скелі з отворами у скелі за ним.

Телеоб’єктиви з меншою максимальною діафрагмою, наприклад f/5,6 та f/11, легше переносити, і вони доступніші за ціною, ніж об’єктиви з великими максимальними діафрагмами (менше діафрагмове число). Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 600mm F11 IS STM з витримкою 1/1400 с, діафрагмою f/11 та ISO 1600.

Canon RF 600mm F11 IS STM

У той час як об’єктив Canon RF 800mm F11 IS STM краще підходить для фотографування птахів, модель RF 600mm F11 IS STM є універсальнішим супертелеоб’єктивом, що підійде для зйомки як птахів, так і тварин. Його набір функцій аналогічний моделі RF 800mm, включаючи безпелюсткову діафрагму f/11 для приємного фонового розмиття та двигун STM для майже безшумного автофокусування, і він підтримує подовжувачі Canon Extender RF 1.4x (що забезпечує фокусну довжину 840 мм) та Canon Extender RF 2x (із результуючою довжиною 1200 мм). Крім того, у складеному вигляді довжина цієї моделі не перевищує 20 мм, завдяки чому вона є універсальним супертелефотооб’єктивом, який можна взяти будь-куди.

Canon EF 70-300mm IS f/4-5.6 IS II USM

Качка, сфотографована на рівні води, і краплі води капають із її дзьоба.

Універсальний об’єктив Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM сумісний як із повнокадровими, так і з дзеркальними камерами APS-C EOS, а також може використовуватися в системах EOS R та камерах серії EOS M через адаптери. Знято на камеру Canon EOS 850D з об’єктивом Canon EF 70-300 IS f/4-5.6 IS II USM з фокусною відстанню 267 мм (еквівалентний діапазон плівки 35 мм — 427 мм), витримкою 1/320 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 640. © Ben Hall (Бен Голл)

Це варіооб’єктив з великою фокусною довжиною в діапазоні від 70 до 300 мм, який є класичною моделлю для нових фотографів дикої природи й підтримує гнучкі варіанти кадрування для зйомки крупніших тварин. Для ще більшого наближення установіть модель EF 70-300 IS f/4-5.6 IS II USM на цифрову камеру Canon EOS із сенсором APS-C (як-от Canon EOS 850D, EOS 250D чи EOS 90D), завдяки чому ви отримаєте притаманний меншому сенсору ефект збільшення з еквівалентом фокусної відстані 112–480 мм.

Цей об’єктив, що важить лише 710 г і складається до 14,55 мм, є дуже зручним для подорожей, а його 4-ступеневий стабілізатор зображення допомагає зменшувати розмиття від тремтіння камери й робити чіткіші знімки.

Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM

Лиска, що пливе тихою річкою.

Універсальний об’єктив EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM легкий і компактний, що означає, що ви зможете брати його із собою куди завгодно. Знято на камеру Canon EOS 850D з об’єктивом Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM із фокусною відстанню 250 мм (еквівалентний діапазон плівки 35 мм — 400 мм), витримкою 1/400 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 800. © Ben Hall (Бен Голл)

Два лебеді плавають на тихій воді.

Об’єктив EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM дозволяє наблизитися до тварин на відстані й знімати плавно й тихо, щоб не заважати об’єкту зйомки — фокусування STM настільки тихе, що мікрофона камери навіть майже не фіксує його. Знято на камеру Canon EOS 850D з об’єктивом Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM із фокусною відстанню 200 мм (еквівалентний діапазон плівки 35 мм — 320 мм), витримкою 1/4000 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 800. © Ben Hall (Бен Голл)

Цей телефотооб’єктив чудово доповнює собою стандартну комплектну модель 18–55 мм. Призначений для цифрових камер EOS із сенсорами APS-C, як-от Canon EOS 2000D і EOS 4000D, об’єктив EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM створює знімки з полем огляду, еквівалентним до об’єктивів 88–400 мм на повнокадровій камері. Він малий, легкий і зручний, і його можна взяти із собою на прогулянку в зоопарк чи парк живої природи або навіть у подорож за місто.

Canon EF-M 55-200mm f/4-5.6 IS STM

Барвистий папуга, що сидіть на гілці, з листяними деревами на задньому плані.

Кільце ручного фокусування об’єктива EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM дозволяє швидко та легко виконувати точні налаштування фокусування, що чудово підходить для знімання вражаючих портретів і фіксування деталей. Знято на камеру Canon EOS M2 (на заміну якій прийшла модель Canon EOS M6 Mark II) з об’єктивом Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM із фокусною відстанню 200 мм, витримкою 1/30 с, діафрагмою f/8 та ISO 100.

Цей компактний телефотооб’єктив для бездзеркальних камер EOS M забезпечує поле огляду, еквівалентне об’єктиву 88–320 мм на повнокадровій камері. Модель EF-M 55-200mm f/4-5.6 IS STM обладнана 3,5-ступеневим стабілізатором зображення, який дозволяє робити різкіші знімки з рук, і використовує кроковий двигун (STM) для плавного й майже безшумного автофокусування, що ідеально підходить для відеозйомки диких тварин крупним планом.

Інші об’єктиви для фотополювання

Хоча для фотографування дикої природи зазвичай застосовуються саме телефотооб’єктиви, також існує безліч інших моделей, що дозволяють проявити творчий підхід під час зйомки тварин і птахів.

Наприклад, макрооб’єктиви на кшталт Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM, Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM і Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM ідеально підходять для фотографування комах та інших мініатюрних тварин. Вони дозволяють фокусуватися з ближчої відстані порівняно з об’єктивами інших моделей, завдяки чому ви можете заповнити об’єктом весь кадр. У макрооб’єктивів бувають різні фокусні відстані, й більші значення фокусної довжини краще підходять для фотографування дикої природи, адже вони дозволяють знімати крупним планом із більшої дистанції. Хоча модель Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM не є саме макрооб’єктивом, її вражаюча функція макрозбільшення майже вдвічі й близький фокус можуть стати в нагоді, коли ви раптом помітите поблизу щось таке, що варто зняти.

Ширококутні об’єктиві на кшталт Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM і надширококутної моделі Canon RF 16mm F2.8 STM також добре підходять для фотографування природного середовища тварини або зграї птахів чи навіть для зйомки в стилі відеоблога, де ви розповідаєте про природу у вас за спиною. Якщо у вас камера із підтримкою Wi-Fi, ви можете поставити її та дозволити тваринам до неї наблизитися, а потім зробити знімок через безкоштовну програму Canon Camera Connect для смартфона, що дозволяє робити це дистанційно.


Автор: Маркус Хокінс (Marcus Hawkins)


* Відео доступне лише англійською мовою.

Пов’язана продукція

Схожі статті

 • Червона білка біжить по килиму із засохлого листя та опалих пелюсток, дивлячись прямо в камеру.

  ФОТОГРАФІЯ ДИКОЇ ПРИРОДИ

  Поради зі зйомки дикої природи

  Поради й прийоми, що дозволяють вивести фотографування дикої природи на новий рівень та отримати максимальну віддачу від камери та об’єктивів Canon.

 • Леопард, що відпочиває в тіні.

  ФОТОГРАФІЯ ДИКОЇ ПРИРОДИ

  З переможців у професіонали

  Два переможця в номінації «Юний фотограф дикої природи року» розповідають про те, що означав для них перший успіх.

 • ФОТОГРАФІЯ ДИКОЇ ПРИРОДИ

  Фотографії дикої природи, зроблені на Canon EOS 90D

  Подивіться на вражаючі результати зйомки дикої природи, зроблені Маркусом Варесвуо (Markus Varesvuo) на Canon EOS 90D.

 • Знімок крупним планом коричневого павука-стрибуна.

  МАКРОЗЙОМКА

  Зазирніть у світ комах

  Підглянете за прихованим життям крихітних істот із порадами від експерта П’єра Анке (Pierre Anquet).