Tulips in a garden framed by trails of light.

ФОТОЗЙОМКА В САДУ

Розвивайте свої творчі здібності: три проекти, які можна спробувати реалізувати в саду

Щасливчикам, у яких є власний сад, можна позаздрити. Це не лише місце, де можна вдихнути свіжого повітря, насолодитися сонцем і поспостерігати за оновленням природи: тут відкривається безліч можливостей для фотографування. Ми розглянемо три ідеї, що стануть вашим творчим натхненням: від створення світлових композицій із тюльпанами й зірками до фотографування чудових садових птахів.

Нічний зір: малювання світлом

За допомогою послідовності простих кроків ви зможете створити власну світлову картину.

1. Підготуйте обладнання

A torch with different coloured cups taped to the end.
Світловий жезл можна виготовити з простих побутових речей, як-от кольорові пластикові стаканчики.

Ось що вам знадобиться.

  • Камера
  • Штатив
  • Смартфон
  • Ліхтар
  • Кольорові пластикові стаканчики (або схожі кольорові речі, як-от маленькі контейнери для їжі, кольоровий папір або новорічні іграшки)
Створення світлових композицій (малювання світлом) — простий метод, який можна спробувати в саду після заходу сонця, який дозволяє створювати яскраві неземні зображення. Спочатку зробіть світловий жезл: ми вставили три кольорові пластикові стаканчики один до одного й примотали їх до ліхтаря ізоляційною стрічкою. Якщо зробити рух світловим жезлом у повітрі із тривалою витримкою зйомки, на фото виникнуть розмиті кольорові смуги.

2. Установіть свою камеру

A photographer taps a finger on a screen to focus a shot of a tulip.
Розташуйте камеру таким чином, щоб об’єкт опинився в кадрі. Це може бути квітка, дерево, листя або будь-що інше у вашому саду.

Створіть композицію з квітів, дерев або інших об’єктів для зйомки в саду. Зручніше буде зробити це ще вдень, зі світлом. Коли стемніє, установіть камеру на штатив. Активуйте режим Live View, щоб бачити кадр на задньому РК-дисплеї, посвітіть ліхтарем на об’єкт зйомки й натисніть на екран, щоб сфокусуватися на ньому. Переведіть об’єктив у режим ручного фокусування, щоб зафіксувати фокус. Установіть експозицію принаймні 30 секунд або навіть більше. У деяких камерах на диску перемикання режимів є спеціальний режим B (Bulb, ручна витримка), який дозволяє тримати затвор відкритим стільки, скільки потрібно. В іншому разі вам знадобиться вибрати режим Tv (пріоритет витримки) і встановити значення витримки. Установіть ISO 100, щоб зменшити чутливість сенсора й мінімізувати шум, потім виберіть вузьку діафрагму, як-от f/22 (поекспериментуйте із цим значенням: воно може залежати від потужності ліхтаря). Для яскравіших фотографій значення f має бути нижчим, для темніших — вищим.

3. Підключіть телефон

A Canon EOS 90D connected to a smartphone with the Canon Camera Connect app.
У режимі Live View на смартфоні подивіться, як світловий малюнок виглядатиме на фінальному зображенні.

Відкрити й закрити затвор у режимі ручної витримки можна за допомогою програми Canon Camera Connect на телефоні. Завантажте її на телефон і підключіться до нього з розділу налаштувань мережі в меню камери. Ця програма дозволяє активувати спуск, не торкаючись камери, завдяки чому можна приділити увагу створенню світлової композиції. Зображення режиму Live View на екрані телефону також допомагає визначити місце, де слід махнути ліхтарем, адже ви відразу бачите, як це вплине на знімок після спуску.

4. Створіть візерунок ліхтарем

Схожі статті
A woman poses for a portrait, sitting next to a window, in-between a reflector and plant.

ФОТОЗЙОМКА В ПРИМІЩЕННІ

Ідеальні проекти: три ідеї для творчих фотосесій удома

Проявіть творчий підхід у себе вдома. Поради про те, як знімати кінематографічні портрети, абстрактні макро-зображення та покадрову зйомку.

A time stack of a tulip in bloom.

ПОКАДРОВА ЗЙОМКА

Створіть і надрукуйте фотографію, зроблену з кількох покадрових знімків

Цей посібник про те, як компонувати послідовності фотографій, навчить вас перетворювати знімки покадрової зйомки на єдине зображення.

Get lost in the details with macro

МАКРОЗЙОМКА

Макрозйомка: пориньте у світ деталізації

П’ять цікавих порад, щоб розпочати шлях у макрозйомці та створювати неймовірні знімки з використанням звичайних предметів.

A hand waves a torch with colourful cups taped to the end, causing it to blur.
Малювання світлом — простий і цікавий спосіб додати до фотографій інший вимір, створюючи абстрактний фон для чіткішого відображення об’єктів.

Активуйте ручну витримку з телефону й почніть «малювати» ліхтарем у повітрі перед об’єктивом. Намагайтеся робити це за об’єктами, щоб на знімку відобразилися їхні силуети. Щоб додати світла до певної частини композиції, просто потримайте там ліхтар кілька секунд. Ми навели ліхтар на тюльпан на передньому плані, щоб виділити червоний колір, а потім зробили кілька рухів біля клумби позаду, щоб створити кольоровий фон.

Справжня дика природа: фотографування садових птахів

Добре встановлена годівниця привертатиме увагу птахів і стане ідеальним місцем для їхнього фотографування в саду.

1. Установіть годівницю для птахів

James Paterson photographing a bird feeder in his garden.
Вас, напевно, здивує кількість диких тварин та птахів, яких можна сфотографувати неподалік від вашого дому.

Годівниця напевно привертатиме до саду більше пернатих друзів, тож скористайтеся годівницею, що у вас уже є, або установіть її за кілька днів заздалегідь і наповніть горіхами й насінням. Зазвичай птахи активні вранці, тож будьте готові. Сховайтеся від них за кущами або огорожею, якщо можливо, або фотографуйте просто з вікна. Виберіть оптимальне місце з урахуванням положення сонця. Щоб кольори були яскравішими, сонце має бути у вас за спиною, але якщо вам потрібне атмосферне підсвічування, знімайте безпосередньо на сонці. Що б ви не вибрали, фон має бути досить простим, а його колір (бажано не чорний!) повинен контрастувати з кольором птаха або доповнювати його. За можливості не знімайте на надто завантаженому деталями фоні або на тлі об’єктів, що відволікають увагу.

2. Використовуйте довгофокусний об’єктив

Увімкніть безшумний режим, щоб не злякати об’єкт зйомки, — і ви зможете зробити кілька неймовірно деталізованих фотографій дикої природи.

Коли об’єкти малі та жваві, потрібен довгофокусний об’єктив, щоб заповнити кадр. У нашому прикладі ми скористалися двома об’єктивами: Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM та Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM. Якщо у вашого об’єктива, як і в наших, є стабілізатор зображення, увімкніть його, щоб уникнути розмиття через тремтіння камери. Для зйомки віддалених об’єктів може бути зручною камера із сенсором APS-C на кшталт Canon EOS 90D. Коефіцієнт масштабування 1,6 означає, що фокусна відстань 135 мм фактично перетворюється на 216 мм, а 400 мм — на потужні 640 мм. 30-мегапіксельна роздільна здатність також дозволяє обрізати кадр пізніше, тож для зйомки малих птахів підійде об’єктив із фокусною відстанню 70–300 мм. У випадку з менш боязкими птахами на кшталт цього дружнього дрозда вам, можливо, вдасться повільно наблизитися, щоб зробити ще щільніший знімок.

3. Налаштуйте експозицію

The back of a Canon EOS 90D showing the shutter speed settings.
Для зйомки птахів у польоті вам знадобиться мала витримка затвору.

Переведіть камеру за допомогою диску перемикання режимів до режиму M (ручний), потім натисніть кнопку Q і виберіть діафрагму f/5.6 або нижче, щоб зменшити глибину різкості й розмити фон. Установіть витримку затвора 1/1250 секунди або швидше, а сенсор ISO переведіть в автоматичний режим, щоб камера адаптувалася до умов зйомки. У денному світлі показник ISO може бути 1600 або більше, що неминуче призводить до збільшення шуму, але характеристики ISO моделі Canon EOS 90D дозволяють подолати його навіть за вищих значень чутливості ISO. Для швидких рухомих об’єктів, як-от птахів у польоті, потрібна коротша витримка, щоб захопити більше деталей. Тож ви можете налаштувати користувацький режим 1 для зйомки птахів на годівниці й користувацький режим 2 з меншою витримкою для птахів у польоті, а потім за потреби швидко перемикатися між ними.

4. Виберіть швидкий режим спрацьовування затвора

The back of a Canon EOS 90D showing high speed continuous shooting settings.
Для фотографування об’єктів, що швидко рухаються, оптимальним, можливо, буде режим серійної зйомки.

Коли з’являється птах, краще за все зробити серію знімків, щоб підвищити шанс на отримання ідеальної фотографії. Натисніть кнопку Q і виберіть швидкісний неперервний режим спрацьовування затвора. Камера Canon EOS 90D робить 10 знімків за секунду в режимі безперервного автофокусування або 11 знімків у режимі Live View. Установіть слідкуючий автофокус (AI Servo), і камера буде в безперервному режимі стежити за об’єктом, прогнозуючи його рухи. Потім виберіть одну точку фокусування. Наведіть фокус на птаха й натисніть кнопку затвора до половини, щоб зафіксувати його, а потім натисніть її до упору, щоб розпочати зйомку.

5. Приберіть із кадру їжу

Щоб фотографія виглядала природніше, спробуйте прибрати з кадру годівницю та зробити акцент на об’єкті зйомки.

Найприродніші фотографії птахів — це знімки, де немає годівниці або інших ознак людей, тож за можливості приберіть усе це з кадру. Часто птахи спочатку сідають на гілки біля годівниці, перш ніж починати їсти, і це чудовий момент для того, щоб розпочати фотографування. Якщо ви бачите, що звук вашої камери лякає птахів, вимкніть сигнал підтвердження блокування фокуса [це можна зробити в меню Beep (Сигнал) на моделі Canon EOS 90D та інших камерах] та переведіть затвор до режиму тихої зйомки.

Погляд у небо: астрофотографія

Щоб фінальне зображення було цікавішим, додайте до кадру із зірками об’єкт на передньому плані.

1. Установіть штатив

A photographer sets up a tripod in his garden to take a photo of the night sky.
Штатив допоможе вам зберегти чіткість зображень навіть за зйомки з тривалою експозицією.

Зірки краще за все фотографувати ясною ніччю під молодим місяцем, коли небо дуже темне. Світлового забруднення може бути важко уникнути, але навіть у міських умовах можна робити чіткі фотографії зірок. Спочатку встановіть камеру на штатив. Спробуйте включити до кадру кілька об’єктів переднього плану, як-от дерева, щоб зробити астропейзаж. Вибираючи, куди спрямувати камеру, можна скористатися програмою з картою нічного неба на телефоні: так ви зможете вибрати те чи інше сузір’я або зафіксувати в кадрі Чумацький шлях.

2. Сфокусуйтеся на зірці

A photographer’s hands holding a Canon EOS 90D with a zoom lens attached.
Налаштовуючи композицію, сфокусуйтеся на одній зірці або скупченні зірок. Перед налаштуванням збільште масштаб, а потім не забудьте відновити його.

Щоб сфокусуватися на зірці, знадобиться перейти до режиму ручного фокусування. Увімкніть режим Live View і виберіть на небі дуже яскраву зірку. Двічі натисніть кнопку масштабування на камері, щоб наблизити її на екрані. Переведіть об’єктив до режиму ручного фокусування, а потім обертайте кільце (те, що ближче до краю об’єктива), доки зірка не виглядатиме чітко. Після цього можна відновити початковий масштаб і за потреби змінити композицію.

3. Виберіть витримку затвора

The screen of a Canon EOS 90D showing the Long exposure noise reduction setting.
Виберіть оптимальну витримку затвора для створення бажаного ефекту: довга витримка дозволяє розмити рух, а коротка — зафіксувати його.

Через обертання Землі зірки ніколи не залишаються на місці, тож якщо витримка надто довга, вони відображатимуться на небі як розмиті світлові смуги. Тут може допомогти «Правило 500»: це метод визначення максимального часу витримки, за якого можна уникнути розмиття зірок або появи смуг. Витримка затвора має бути не більшою за число 500, розділеного на фокусну відстань об’єктива. Отже, якщо фокусна відстань становить 25 мм, витримка має бути не більшою за 20 секунд (500 розділити на 25). Така довга витримка може призводити до збільшення шуму на зображенні, тому що сенсор нагріватиметься. Щоб позбавитися шуму, ввімкніть функцію зменшення шумів за тривалої витримки.

4. Налаштуйте експозицію для нічного неба

The screen of a Canon EOS 90D showing settings for night shooting.
Підготуйте камеру до нічної зйомки: установіть високе значення ISO, щоб уникнути темних і похмурих знімків, а також увімкніть денний режим для балансу білого (хоча це й суперечить здоровому глузду).

Виберіть на диску перемикання режимів варіант M (ручний), а потім натисніть кнопку Q, щоб установити витримку. Налаштуйте широку діафрагму, наприклад f/5.6, установіть витримку 20 секунд (або скористайтеся правилом 500) і виберіть високе значення ISO, наприклад 3200. Налаштуйте двосекундний таймер спрацьовування затвора або скористайтеся програмою Canon Camera Connect, щоб уникнути тремтіння камери під час натискання кнопки спуску, і зробіть знімок. Перегляньте зображення і за потреби збільште ISO, щоб зробити його яскравішим, або зменште цей показник, якщо хочете темніший знімок.

5. Фотографуйте зоряні сліди

Фотографування зоряних слідів дозволяє робити дивовижні й насправді ефектні знімки.

Замість того, щоб боротися з тим, що зірки пересуваються по небу, можна сфотографувати їх у вигляді кругових траєкторій. Для цього вам знадобиться зробити серію знімків із 30-секундною експозицією протягом двох годин або тривалішого періоду. Якщо ваша камера підтримує режим інтервальної зйомки (як моделі Canon EOS 90D, EOS 6D Mark II та EOS RP, а також професійні камери, у тому числі EOS 5D Mark IV), увімкніть його, установіть інтервал в 1 секунду й кількість знімків 00 (тобто необмежену). Установіть витримку 30 секунд і розпочинайте зйомку. Якщо у вашій камері немає режиму інтервальної зйомки, можливо, вона підтримує покадрову зйомку, для якої також можна налаштувати тривалу експозицію. Зробивши набір знімків у той чи інший спосіб, об’єднайте їх за допомогою програми для обробки зображень Canon Digital Photo Professional (DPP). Скористайтеся інструментом накладення та встановіть для кожної фотографії режим злиття з освітленням (Lighten blend).


Автор: Джеймс Патерсон (James Paterson)

Подібна продукція

Схожі статті

Натхнення — це ключ до створення видатних знімків, також будуть корисними поради для покупців, тематичні інтерв’ю — все це потрібно для втілення у життя найкреативніших ідей.

Повернутися до всіх порад і прийомів