ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

Посібник з вибору об’єктива для початківців

Хочете придбати новий об’єктив? Тут ви знайдете всю необхідну інформацію для вибору оптимальної моделі: від відомостей про те, які об’єктиви сумісні з вашою камерою, до того, на які характеристики слід звернути увагу.
Три об’єктиви Canon RF – RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, RF 50mm F1.8 STM та RF 85mm F2 MACRO IS STM – на дерев’яній поверхні з помаранчевою стіною позаду.

Шукаєте новий об’єктив? Можливо, ви переходите з компактної камери на камеру зі змінним об’єктивом або ж прагнете розширити свої фотоможливості за межі стандартного об’єктива. Ось що вам потрібно знати, щоб підібрати ідеальний об’єктив для себе.

Назва об’єктива Canon містить усю ключову інформацію про нього. Візьмемо, наприклад, Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM.

Набір об’єктивів Canon RF поруч на білому фоні.

Широка лінійка RF-об’єктивів Canon містить моделі для будь-якого жанру та умов зйомки – від ширококутних об’єктивів для захоплення всієї сцени до телеоб’єктивів для фотографування віддалених об’єктів.

Байонет і сумісність із камерами

Перш ніж купувати будь-який об’єктив, важливо перевірити, чи сумісний він із вашою камерою. У кожній камері Canon EOS використовується один із чотирьох різних байонетів. Об’єктива кожного типу призначений для використання з певним байонетом:

  • Об’єктиви RF та RF-S призначені для бездзеркальних камер системи EOS R (див. нижче).
  • Об’єктиви EF, TS-E (нахил та зміщення) та MP-E (макро) призначені для байонетів EF на дзеркальних камерах Canon EOS. Їх також можна використовувати на камерах EOS R за допомогою адаптера для кріплення EF-EOS R.
  • Об’єктиви EF-S призначені для дзеркальних камер формату APS-C. Вони не призначені для повнокадрових дзеркальних камер, але їх можна використовувати з камерами системи EOS R (повнокадровими або APS-C) за допомогою адаптера для кріплення.
  • Об’єктиви EF-M призначені для бездзеркальних камер EOS M і не можуть використовуватися з камерами інших типів.

Усі камери системи EOS R мають однаковий байонет RF, а це означає, що будь-яку камеру з цієї лінійки можна використовувати з будь-яким об’єктивом RF або RF-S. Об’єктиви RF-S призначені для камер формату APS-C, але їх також можна використовувати з повнокадровими камерами системи EOS R, хоча при цьому камера автоматично обрізатиме область зображення відповідно до меншого розміру сенсора APS-C.

Ви також можете використовувати повнокадровий об’єктив RF (або об’єктив EF з адаптером) на камерах APS-C системи EOS R, як-от EOS R7, EOS R10 або EOS R50. Однак сенсори APS-C менші за повнокадрові, а це означає, що сенсор не використовуватиме повне поле огляду об’єктива. Замість цього він обрізає зображення до зменшеної площі активної області сенсора. У камерах Canon коефіцієнт обрізання становить 1,6. Це призводить до масштабування зображення, через що 50-міліметровий об’єктив має таке ж поле огляду, як і 80-міліметровий на повнокадровій камері (50 × 1,6 = 80), 100-міліметровий – поле огляду 160-міліметрового об’єктива тощо.

Щоб обчислити ефективну фокусну відстань об’єктива на камері із сенсором APS-C, просто помножте фокусну відстань об’єктива на 1,6. Якщо ви використовуєте зум-об’єктив зі змінною фокусною відстанню, то можете скористатися калькулятором ефективної фокусної відстані в безкоштовній програмі Canon Photo Companion.

Людина тримає камеру Canon з об’єктивом Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM біля обличчя.

Назва об’єктива Canon, у даному випадку – RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM, містить всі ключові деталі, такі як сумісність з різними камерами, фокусна відстань та максимальна діафрагма.

Користувач збирається встановити об’єктив на байонет RF на камеру Canon EOS R7.

Об’єктиви RF та RF-S призначені для використання з камерами Canon системи EOS R. У порівнянні з байонетом EF байонет RF забезпечує набагато швидший зв’язок між камерою та об’єктивом, значно більшу пропускну здатність для передавання даних, а також підтримку новітніх технологій фокусування, стабілізації зображення та оптики.

Що таке фокусна відстань?

Фокусна відстань об’єктива – це буквально відстань між його оптичним центром і сенсором камери. Зазвичай вона вказана на об’єктиві. Якщо це об’єктив з фіксованою фокусною відстанню, це одне число, наприклад 24 мм або 135 мм. Якщо це зум-об’єктив (зі змінною фокусною відстанню), це діапазон, наприклад 15–35 мм або 24–70 мм.

Фокусна відстань об’єктива визначає його поле огляду, і об’єктиви можна розділити на три великі категорії: ширококутні, стандартні та телеоб’єктиви.

  • Ширококутні об’єктиви (із фокусною відстанню приблизно до 35 мм) охоплюють більшу частину сцени, яку ви фотографуєте, що робить їх ідеальним варіантом для пейзажної зйомки. Об’єктиви з фокусною відстанню до 24 мм (в еквіваленті повного кадру) іноді називають надширококутними.
  • Стандартні об’єктиви зазвичай мають фокусну відстань близько 50 мм. Вважається, що вони забезпечують "природну" перспективу, яка приблизно відповідає перспективі людського ока, що робить їх чудовим універсальним інструментом для туристичного і портретного фотографування.
  • Телеоб’єктив – це об’єктив з фокусною відстанню близько 85 мм або більше. Бувають об’єктиви з фокусною відстанню до 600 мм, 800 мм і навіть 1200 мм. Об’єктиви з фокусною відстанню понад 300 мм іноді називають супертелеоб’єктивами і зазвичай використовують у таких жанрах, як фотографування дикої природи або спорту та активних подій, де фотографам зазвичай потрібно знімати з відстані або вибирати невеликі ділянки сцени.

Деякі зум-об’єктиви належать відразу до кількох категорій, а окремі моделі охоплюють весь діапазон від ширококутного до телеоб’єктива – наприклад, 24–240 мм.

Що краще – об’єктив із фіксованою або змінною фокусною відстанню? Об’єктиви зі змінною фокусною відстанню (зум-об’єктиви) є більш універсальними, тобто вам не потрібно носити із собою кілька об’єктивів для різних сценаріїв зйомки. Однак об’єктиви з фіксованою фокусною відстанню зазвичай мають кращі оптичні характеристики й часто доступні з ширшою діафрагмою (див. нижче).

Чоловік спрямовує камеру Canon з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM на модель у яскравому червоному, жовтому та синьому одязі.

Об’єктив із широкою діафрагмою, як-от Canon RF 50mm F1.8 STM, пропускає більше світла на сенсор камери, що дає змогу знімати з меншою витримкою та отримувати чіткі зображення рухомих об’єктів.

На портретній фотографії, зробленій із діафрагмою f/1.8, модель у жовтому джемпері в різкому фокусі з розмитими деревами на задньому плані.

Широка діафрагма також створює чудовий розмитий фон, що робить ці об’єктиви ідеальними для портретної зйомки. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 50mm F1.8 STM з витримкою 1/2,500 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 100.

Пояснення щодо діафрагми

Простими словами, діафрагма об’єктива – це отвір, через який проходить світло. Розмір діафрагми виражається за допомогою так званого числа f у формі f/2.8, f/4 тощо. Коса риска не завжди присутня в назвах об’єктивів, але вона важлива, тому що число f насправді є дробом:

діаметр діафрагми = фокусна відстань (f), поділена на число f

Подивившись на цю формулу, ви зрозумієте, чому менше число f означає більшу діафрагму, адже знаменник дробу, а 1/4 більше, ніж 1/16. Що менше число, то ширша максимальна діафрагма об’єктива: f/1.4 – дуже широка, f/4 – вужча, а f/16 – ще вужча.

Що ширший отвір, то більше світла може потрапити на сенсор камери, що означає кращі результати, особливо за умов низької освітленості. Об’єктив із широкою максимальною діафрагмою (малим числом f) називають швидким: оскільки він пропускає більше світла, для досягнення такої ж експозиції можна використовувати меншу витримку, ніж з об’єктивом з вужчою діафрагмою.

Крім того, діафрагма визначає глибину різкості зображення – тобто яка частина сцени, що ви фотографуєте, перебуває в різкому фокусі. Широка діафрагма (менше число f) забезпечує малу глибину різкості, що дає змогу створювати красивий розмитий фон, наприклад на портретах. Вужча діафрагма (більше число f) забезпечує більшу глибину різкості, що дозволяє зберегти у фокусі весь діапазон від переднього до заднього плану на широкому пейзажі. Дізнатися про це більше можна в нашому повному посібнику з використання діафрагми.

Деякі зум-об’єктиви мають змінну максимальну діафрагму, тобто максимальна діафрагма, яку можна встановити, залежить від поточного масштабу. Наприклад, об’єктив RF 24-240mm F4-6.3 IS USM має максимальну діафрагму f/4 з боку 24 мм і f/6.3 з боку 200 мм.

Об’єктиви з фіксованою фокусною відстанню мають найширшу діафрагму, що робить їх ідеальним вибором для зйомки за умов низької освітленості, а також для фотографування з малою глибиною різкості. Через високі вимоги до оптичної точності об’єктиви з дуже широкою діафрагмою бувають дорогими, але не завжди – до числа доступних варіантів належить популярний об’єктив Canon RF 50mm F1.8 STM.

Для зум-об’єктивів достатньо широка максимальна діафрагма, наприклад f/2.8, забезпечує чудовий баланс між перевагами широкої діафрагми та гнучкістю різних фокусних відстаней.

Чоловік-спринтер, що мчить вперед, залишаючи позаду блоки бігової доріжки, знятий за допомогою об’єктива Canon RF 600mm F11 IS STM.

Об’єктив RF 600mm F11 IS STM із оптичною стабілізацією зображення до 5 ступенів дає змогу створювати надзвичайно різкі зображення та відео, навіть якщо ви знімаєте спорт та активні події з рук. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом Canon RF 600mm F11 IS STM з витримкою 1/1600 с, діафрагмою f/11 та ISO 800.

Людина тримає камеру Canon з об’єктивом Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM у сільській місцевості на фоні водойми.

Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM – чудовий зум-об’єктив для відеоблогів і подорожей, а його потужний 5,5-ступеневий стабілізатор зображення полегшує зйомку з рук.

Якість об’єктива, стабілізація зображення та інші характеристики, на які слід звернути увагу

Усі об’єктиви є складними з оптичної та механічної точки зору інженерними виробами, але деякі компоненти, матеріали й технології дорожчі за інші. На вартість об’єктива впливають численні фактори, як-от тип скла, що використовується, спеціальне покриття або процеси, що реалізовано в оптичних елементах для зменшення таких ефектів, як ореоли та відблиски, а також прецизійна конструкція та ущільнювальні матеріали, що допомагають підвищити пило- й вологостійкість. Об’єктиви Canon серії L, у назві яких після значення діафрагми стоїть літера L, розроблені та виготовлені відповідно до високих вимог професійних користувачів до продуктивності й довговічності.

Деякі об’єктиви мають вбудовану систему стабілізації зображення (IS), яка запобігає розмиттю зображення через тремтіння камери. У назві таких об’єктивів є літери IS. Вони можуть мати або не мати бічний перемикач для активації IS, а також окремий перемикач для переходу між різними режимами IS для різних сценаріїв зйомки. Наприклад, якщо ви знімаєте за умов недостатнього освітлення і вам потрібна довга витримка, IS допомагає створити різке фото навіть у разі зйомки з рук. Також IS стає в пригоді, якщо у вас немає штатива, використовувати його недоцільно або ви перебуваєте в місці, де штативи заборонені. Це охоплює всі сценарії зйомки від автоспорту до альпінізму. У технічних характеристиках об’єктива зі стабілізатором зображення (наприклад, на його вебсторінці на сайті Canon) вказано переваги конкретної системи IS, хоча вони залежать від фокусної відстані, витримки та інших чинників.

Плануєте фотографувати комах, квіти або інші дрібні об’єкти великим планом? Це можна робити за допомогою різних налаштувань, але макрооб’єктив (модель зі словом MACRO в назві) спеціально розроблений для зйомки з близькою мінімальною відстанню фокусування і збільшенням 0,5x або сильнішим. Майте на увазі, що макрооб’єктив також можна використовувати для всіх видів фотографування: наприклад, RF 24mm F1.8 MACRO IS STM – це компактний і легкий ширококутний об’єктив, що ідеально підходить для пейзажної фотографії та відеоблогів, а також для макрозйомки.

Пара рук прикріплює об’єктив Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM до камери Canon EOS R5.

Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM – це швидкий і легкий об’єктив, який ідеально підходить для зйомки пейзажів і макрооб’єктів з відстані від 14 см.

Людина кладе в сумку камеру Canon з об’єктивом Canon RF 28mm F2.8 STM.

Надзвичайно компактний об’єктив Canon RF 28mm F2.8 STM дає змогу легко покласти камеру в сумку, яка вас не обтяжуватиме.

Вага й розмір об’єктива камери

Розмір і вага об’єктива можуть бути важливими залежно від того, скільки інших об’єктивів у вас у наборі, а також від того, який об’єктив вам зручніше носити з собою. Хоча камери системи EOS R можуть працювати з об’єктивами EFадаптером для кріплення, який трохи збільшує вагу), варто звернути увагу на RF-об’єктиви, які загалом менші й легші за свої EF-аналоги. Вони також мають численні технічні переваги, як-от набагато швидший обмін даними між камерою та об’єктивом.

Однак навіть серед об’єктивів RF можна знайти моделі, що здаються дуже близькими за характеристиками, але відрізняються за розміром. Наприклад, RF 24mm F1.8 MACRO IS STM та RF 28mm F2.8 STM мають схожі фокусні відстані, і обидві моделі добре підходять для вуличного, туристичного і повсякденного фотографування. Однак останній об’єктив є так званим "млинцевим", тобто він дуже компактний – усього 24,7 мм завдовжки й 120 г вагою. Перший об’єктив має довжину 63,1 мм і вагу 270 г. Якщо розмір і вага є вашим пріоритетом, то 28-міліметровий об’єктив – чудовий варіант саме для вас. Однак 24-міліметрова модель має ширшу максимальну діафрагму й дає можливість роботи макрознімки з 0,5-кратним збільшенням. Отже, якщо пріоритетом є більша гнучкість, то за це доведеться заплатити збільшеним розміром і вагою.

На фотографії, зробленій за допомогою об’єктива Canon RF 14-35mm F4L IS USM, вода тече по порослому мохом камінню.

RF 14-35mm F4L IS USM – це об’єктив із найширшим на сьогоднішній день полем огляду в лінійці Canon RF. Максимальна діафрагма f/4 залишається незмінною в усьому діапазоні фокусних відстаней. Це означає, що під час масштабування витримка чи ISO не змінюється. Знято на камеру Canon EOS R5 з об’єктивом Canon RF 14-35mm F4L IS USM із фокусною відстанню 35 мм, витримкою 1,3 с, діафрагмою f/10 та ISO 100.

Жінка в полі з довгою травою знімає себе на камеру Canon EOS R7 з об’єктивом Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, який тримає у витягнутій руці.

Модель Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM має дуже широкий діапазон масштабування від ширококутного до телеоб’єктива (ефективна фокусна відстань 29–240 мм), що робить її ідеальною для туристичного фотографування, зйомки дикої природи й навіть макрозйомки. Цей об’єктив також чудово підходить для створення відеоблогів, особливо якщо ви намагаєтеся захопити сцену навколо себе, а його 4,5-ступеневий стабілізатор допомагає мінімізувати ефект від тремтіння камери.

Вибір об’єктива

Для вибору об’єктива ви також можете скористатися зручним засобом пошуку об’єктивів Canon, який формує рекомендації з урахуванням вашої камери, жанру зйомки й бажаних функцій. Якщо ви вже вибрали певний жанр, перегляньте наші поради щодо найкращих об’єктивів для портретного фотографування, пейзажної зйомки, екшн-фотографування та зйомки дикої природи, які допоможуть вам визначитися.

Готові зробити наступний крок і розкрити свій фотографічний потенціал? Наші поради допоможуть вам вибрати оптимальний об’єктив і почати робити знімки, про які ви завжди мріяли.

Amy Davies and Alex Summersby

Пов’язана продукція

  • Ширококутний об’єктив із фіксованою фокусною відстанню

    RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

    Компактний і легкий 24-міліметровий об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, який ідеально підходить для зйомки пейзажів, влогів та інтер’єрів, а також макрозйомки.
  • ОБ’ЄКТИВИ CANON

    RF 28mm F2.8 STM

    Тонкий і легкий об’єктив типу «млинець» для зйомки під час подорожей і вуличної фотографії з універсальною фокусною відстанню 28 мм і широкою максимальною діафрагмою f/2,8.
  • Стандартний об’єктив

    RF 50mm F1.8 STM

    Компактний, тихий і легкий 50-міліметровий RF-об’єктив із фіксованою фокусною відстанню з широкою діафрагмою f/1,8 ідеально підходить для втілення вашого творчого бачення.
  • Надширококутний варіооб’єктив

    RF 14-35mm F4L IS USM

    Надширококутний RF-об’єктив Canon — це точність серії L, діапазон фокусних відстаней від 14 до 35 мм та зручність знімання з рук завдяки 5,5-ступеневій стабілізації зображення.
  • Надширококутний об’єктив зі змінною фокусною відстанню

    RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

    Компактний та легкий об’єктив RF 15-30mm ідеально підходить для зйомки під час подорожей, у тому числі зйомки міських пейзажів, ландшафту, архітектурних споруд та зйомки влогу на ходу.
  • Об’єктиви RF-S

    RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

    Об’єктив APS-C серії EOS R, кут огляду якого варіюється від широкого кута до кута огляду, як у телеоб’єктивів, ідеально підходить для зйомки подорожей, дикої природи, спорту та сцен із життя.
  • Об’єктиви RF

    RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

    Універсальний об’єктив із 10-кратним збільшенням, який підходить до системи EOS R, незважаючи на свої компактні розміри забезпечує виняткову універсальність.
  • Об’єктиви RF-S

    Об’єктив RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

    Наблизьтеся до об’єкта за допомогою цього легкого універсального телеоб’єктива APS-C з підтримкою масштабування і віднайдіть новий вимір зйомки під час подорожей, зйомки спортивних заходів, родинної зйомки та зйомки домашніх тварин.
  • Об’єктиви RF

    RF 600mm F11 IS STM

    Компактний та легкий революційний супертелеоб’єктив, що ідеально підходить для тих, хто фотографує в умовах дикої природи, сафарі або під час подорожей потягами.

Схожі статті