МАКРОЗЙОМКА

Вибір найкращого комплекту для початківця в макрозйомці

Чи то фотографуєте ви великим планом комах або немовлят, домашніх тварин або кондитерські вироби, ми розповімо, на які функції камери та об’єктива слід звернути увагу, а також які аксесуари вибрати.
Великий план бабки, що сидить на травинці, знятий за умов слабкого освітлення за допомогою об’єктива Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Якщо ви хочете закарбувати на знімку геометричні візерунки ока комахи, краплину ранкової роси на травинці або окремі вії на обличчі дитини, найкращий спосіб продемонструвати ті чудові деталі — це макрозйомка.

Але хоча макрозйомка проста в опануванні та є неймовірно ефектною, вона пов’язана з певними труднощами, наприклад із забезпеченням достатньої глибини різкості, яка охоплюватиме весь мініатюрний об’єкт зйомки.

Багато камер та об’єктивів Canon мають певні функції, що відповідають унікальним потребам макрозйомки. Щоб допомогти вам вибрати оптимальний комплект із камер та об’єктивів для початку подорожі в макрозйомці, ми підібрали характеристики, на які слід звертати увагу.

Дуже великий план крапель роси на червоній троянді, знятий на камеру Canon EOS R7 з макрооб’єктивом Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Макрозйомка — це фотографування дрібних об’єктів крупним планом зі збільшенням x0,5 і більше, причому об’єкт зйомки може бути найрізноманітнішим — від рослин і комах до їжі й навіть предметів побуту. Макрозйомку можна проводити як у приміщенні, так і на вулиці. Знято на камеру Canon EOS R7 з об’єктивом Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM з витримкою 1/2000 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 200.

Характеристики камери для макрозйомки

Пара рук тримає камеру Canon EOS R10, на екрані якої відображаються параметри брекетингу фокусування.

У камери Canon EOS R10 є функція брекетингу фокусування, яка дозволяє робити серії знімків з автоматичним збільшенням фокусної відстані. Можна навіть об’єднувати зображення безпосередньо в камері для створення композиції по глибині з ідеальною різкістю від переднього до заднього плану.

Крупний план тарілки з їжею, включно з набором овочів і вареними яйцями, знятий на камеру Canon EOS R10.

З функцією брекетингу фокусування ви можете вказати кількість зображень, які має зробити камера. Накладання (стейкінг) створених знімків дозволяє отримати чітке фото з більшою глибиною різкості. Знято на камеру Canon EOS R10 з об’єктивом Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM із фокусною відстанню 35 мм, витримкою 1/2000 с, діафрагмою f/5 та ISO 1600.

Розширене фокусування

Для макрозйомки фокусування має вирішальне значення. Камери системи Canon EOS R ідеально підходять для макрозйомки, оскільки мають цілу низку потужних функцій, які допоможуть вам завжди досягати ідеального фокуса.

Що ближчим є об’єкт зйомки, то меншою є глибина різкості за певної діафрагми. Якщо світла недостатньо (що часто трапляється, коли знімаєш дуже близько), потрібно відкрити діафрагму ширше, щоб впустити більше світла, і це додатково зменшує глибину різкості. У результаті лише крихітний фрагмент зображення буде у фокусі — не найкращий варіант, коли потрібно висвітлити кожну деталь.

Для подолання цієї проблеми в деяких камерах системи EOS R, як-от EOS R10 та EOS R50, є функція брекетингу фокусування. Вона дозволяє зробити кілька знімків одного кадру, автоматично змінюючи точку фокусування з певним кроком, щоб захопити в різкому фокусі більше мініатюрних фрагментів. Потім ці кадри можна об’єднати, щоб створити єдине зображення, де у фокусі буде набагато більша частина об’єкта, ніж це було б можливо на одному знімку. Це називається накладанням (стейкінгом) фокуса, або створенням композиції по глибині, і деякі камери можуть робити це автоматично під час зйомки. Ви також можете робити це вручну за допомогою таких засобів, як інструмент Depth Compositing (Створення композиції по глибині) у програмному забезпеченні Digital Photo Professional (DPP) від Canon.

Камера EOS R50 є ще досконалішою завдяки розширеному режиму A+. Він автоматично визначає, коли потрібне накладання фокуса, робить відповідні знімки та застосовує композицію по глибині в камері, тож вам не доведеться налаштовувати її самостійно.

За бажанням бездзеркальні камери Canon також дають змогу повністю контролювати фокусування. Усі камери системи EOS R мають параметр відображення ручного виділення різкістю, яка виділяє яскравими кольорами ділянки зображення, що перебувають у фокусі. Вони також дають змогу збільшувати зображення в режимі Live View для перевірки фокуса вручну. Деякі камери, як-от EOS R10 та EOS R7, також мають перемикачі автоматичного й ручного фокусування на корпусі, завдяки чому ви можете швидко перемкнутися в ручний режим і вибирати, де саме ви хочете сфокусуватися.

Найкращі камери з розширеними функціями фокусуванням для початківців у макрозйомці:

Дуже великий план жовтої квітки з найдрібнішими деталями пелюсток у фокусі, знятий на камеру Canon EOS R50.

Сенсор APS-C в камері EOS R50 робить дрібні об’єкти в кадрі більшими, ніж у разі використання тих самих об’єктивів на повнокадровій камері. Камера також підтримує безперервну зйомку із частотою до 15 кадр/с з використанням безшумного електронного затвора, що дозволяє фотографувати об’єкти, що рухаються, наприклад квіти на вітрі. Знято на камеру Canon EOS R50 з об’єктивом Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM з витримкою 1/125 с, діафрагмою f/8 та ISO 400.

Дуже великий план кількох рожевих квітів, знятий на камеру Canon EOS R50.

Компактна конструкція та невелика вага камери EOS R50 роблять її ідеальною для макрозйомки з рук. Вона має такий самий байонет RF, як і всі камери системи EOS R, а це означає, що ви можете встановлювати будь-які об’єктиви RF та RF-S, включно із численними макрооб’єктивами. Знято на камеру Canon EOS R50 з об’єктивом Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM з витримкою 1/250 с, діафрагмою f/2,8 та ISO 800.

Розмір і роздільна здатність сенсора

Деякі камери системи EOS R мають повнокадровий сенсор (матрицю), а деякі — сенсор APS-C. Сенсори обох типів мають свої переваги для макрозйомки. Сенсори APS-C менші, а це означає, що дрібні об’єкти будуть більшими в кадрі, ніж на повнокадровому сенсорі з такою ж фокусною відстанню; крім того, сенсори APS-C зазвичай забезпечують більшу глибину різкості, ніж повнокадрові. Через це камери APS-C, наприклад EOS R10 та EOS R50, добре підходять для макрозйомки.

Але якщо ви хочете зняти невеликий об’єкт у русі й тому вам потрібна довга витримка, особливо коли світла недостатньо, через що рівень ISO також має бути вищим, то повнокадрова камера, як-от EOS R8, створює зображення з меншим рівнем шуму.

Незалежно від того, чи виберете ви сенсор APS-C або повнокадрову матрицю, для макрозйомки кращою також буде камера з високою роздільною здатністю сенсора. Більше пікселів — це більша деталізація, тому якщо ви обріжете зображення, щоб зробити крихітний об’єкт більшим у кадрі, воно все одно виглядатиме різким.

Найкращі камери із сенсорами APS-C для початківців у макрозйомці:

Об’єктив Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM біля купки маргариток.

Об’єктив Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM може фокусуватися на відстані від 14 см з 0,5-кратним збільшенням об’єкта зйомки. Його широкий кут огляду є ідеальним для кадрів із великою кількістю деталей, а вбудований оптичний стабілізатор зображення допомагає боротися з розмиттям через тремтіння камери навіть під час зйомки з рук.

Дуже великий план маргаритки, знятий за допомогою об’єктива Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM.

Об’єктив RF 24mm F1.8 MACRO IS STM швидко фокусується завдяки тихому кроковому двигуну, тому вам не потрібно хвилюватися, якщо об’єкт рухається — ви все одно отримаєте чіткий знімок. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM з витримкою 1/4000 с, діафрагмою f/1,8 та ISO 100.

Збільшення

Для макрозйомки найважливішою характеристикою об’єктива є його збільшення. Коли об’єктив збільшує зображення з коефіцієнтом x0,5 (або 1:2), зображення на матриці є вдвічі меншим від його реального розміру. Коли об’єктив збільшує зображення з коефіцієнтом x1,0 (або 1:1), зображення на матриці має реальний розмір. Це забезпечує надзвичайно високий рівень деталізації, особливо якщо знімок переглядати на великому екрані або роздрукувати.

Щоб досягти такого збільшення, макрооб’єктив повинен мати коротку мінімальну відстань фокусування, тобто здатність фокусуватися дуже близько до об’єкта. Прикладами є модель Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, яка може фокусуватися на відстані 14 см, і RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, яка може фокусуватися на відстані 17 см. Обидва об’єктиви з коефіцієнтом збільшення x0,5 мають швидку максимальну діафрагму, яка пропускає багато світла, а також стабілізатор зображення (IS), що допомагає усунути розмиття на фотографії, коли знімаєш із рук із довгою витримкою.

Найкращі макрооб’єктиви для початківців зі збільшенням x0,5 і короткою фокусною відстанню:

Великий план рожевої квітки, знятий за допомогою об’єктива Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM.

Об’єктив RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM не є суто макрооб’єктивом, але має максимальне збільшення 0,28x і потужний зум, допомагаючи вам налаштувати фокус, не турбуючи об’єкт зйомки, і закарбувати навіть найдрібніші деталі на відстані. Знято на камеру Canon EOS R50 з об’єктивом Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM із витримкою 1/320 с, діафрагмою f/7,1 та ISO 100.

Дуже великий план зеленої цвітної капусти романеско, знятий за допомогою об’єктива Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM.

Ще один об’єктив із широким діапазоном масштабування — RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. Він забезпечує максимальне збільшення x0,59 у режимі ручного фокуса, а це означає, що ви можете знімати зблизька з неймовірною деталізацією. Знято на камеру Canon EOS R10 з об’єктивом Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM із фокусною відстанню 35 мм, витримкою 1/200 с, діафрагмою f/10 та ISO 400.

Фокусна відстань

Для зйомки зблизька може здатися очевидним вибір об’єктива з короткою фокусною відстанню, але деякі суттєві переваги також є у телеоб’єктивів. Фотографування з дещо більшої відстані означає, що ви з меншою імовірністю потурбуєте об’єкти зйомки або відкинете на нього небажану тінь. Телеоб’єктиви для макрозйомки, такі як Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, що забезпечують 0,5-кратне збільшення, дозволять вам стояти далі від об’єкта, але при цьому він заповнюватиме кадр. Цей об’єктив, як і його ширококутні аналоги, має оптичний стабілізатор зображення, що дозволяє зберігати різкість на довгих витримках.

Ви також можете використовувати телеоб’єктив зі змінною фокусною відстанню, наприклад Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM або RF 100-400mm F5.6-8 IS USM. Хоча це не зовсім макрооб’єктиви (x0,5), їхні максимальна фокусна відстань дозволяє здалеку заповнювати кадри великими планами об’єктів.

Найкращі телеоб’єктиви для макрозйомки та телеоб’єктиви зі змінною фокусною відстанню для початківців у макрозйомці:

Знімок екрана з відео, де пояснюється макрозйомка із центральним фокусом. На знімку видно руку користувача, яка налаштовує об’єктив Canon біля маленької моделі людської фігури.

Макрозйомка із центральним фокусом

Деякі об’єктиви Canon RF, зокрема RF 24-105mm F4-7.1 IS STM та RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, підтримують функцію макрозйомки із центральним фокусом. Хоча ці об’єктиви не забезпечують макрозбільшення в режимі автофокусування, їхня мінімальна фокусна відстань у ручному режимі є набагато меншою, тобто вони можуть фокусуватися набагато ближче й досягати щонайменше 0,5-кратного макрозбільшення.

Найкращі об’єктиви для початківців із можливістю макрозйомки із центральним фокусом:

Хочете зробити крок далі?

Якщо ви полюбили макрозйомку, можливо, ви готові витратити більше грошей на об’єктиви професійного рівня з потужнішим збільшенням, кращою оптичною якістю або довшою фокусною відстанню, аби заповнювати весь кадр об’єктами, до яких ви фізично не можете наблизитися. Перегляньте наш посібник з вибору професійних об’єктивів для макрозйомки (він доступний кількома мовами).

Аксесуари для макрозйомки

Три екрана програми Canon Camera Connect на смартфоні, яка використовується для ручного фокусування на плодоніжці зеленого яблука в режимі макрозйомки.

Програма Canon Camera Connect дозволяє налаштовувати параметри камери й керувати затвором просто зі смартфона. Із сумісним об’єктивом можна навіть перемикатися в режим ручного фокусування та керувати ним, не торкаючись камери, що допомагає робити чіткі знімки великим планом.

Програма Canon Camera Connect дозволяє керувати камерою дистанційно. Ви можете в режимі Live View на екрані смартфона перевіряти фокус і налаштовувати його, а також віддалено контролювати експозицію та спуск затвора, що допомагає запобігти тремтінню камери й гарантує, що ви не потурбуєте об’єкт зйомки.

Використання штатива забезпечить стійкість камери, коли вам потрібна довша витримка, але не завжди дозволяє наблизитися до об’єкта зйомки. Штатив-рукоятка Canon HG-100TBR — є невеликим та універсальним і постачається з пультом дистанційного керування, який допоможе вам уникнути тремтіння камери. Ви також можете виготовити власну подушку, на яку можна покласти об’єктив для створення більш стійких знімків або амортизації камери, коли ви працюєте низько над землею.

Подовжувальні тубуси вставляються між сумісним об’єктивом і корпусом камери та підвищують збільшення об’єктива без спотворення або втрати якості зображення.

Проблемою під час макрозйомки може бути освітлення, але можливість скористатися зовнішнім спалахом, як-от Canon Speedlite EL-100 у поєднанні з бездротовим передавачем для спалаху Speedlite ST-E10, дає змогу точніше та більш цілеспрямовано висвітлити об’єкт зйомки. Кільцевий спалах для макрозйомки Canon Macro Ring Lite MR-14EX II, що призначений для відданих макрофотографів, кріпиться до сумісних об’єктивів спереду, забезпечуючи повне контрольоване освітлення об’єкта зйомки великим планом.

Це ключові характеристики, на які слід звертати увагу, вибираючи комплект для макрозйомки. Але навіть якщо у вас є не все, не хвилюйтеся: ви все одно зможете робити чудові знімки великим планом. Найважливішим інгредієнтом є творчий підхід!Автор: Петер Волінські (Peter Wolinski)

Пов’язана продукція

 • Бездзеркальні камери

  EOS R10

  Переходьте на новий рівень фото- та відеозйомки з бездзеркальною камерою лінійки EOS R, створеної на основі сенсора APS-C.
 • Бездзеркальні камери

  EOS R50

  Від чітких фотографій до відео у форматі 4K і прямих трансляцій — створюйте найкращий контент, що викликатиме захоплення, за допомогою цієї бездзеркальної камери EOS R. Усе в одному спеціалізованому пристрої.
 • Бездзеркальні камери

  EOS R7

  Досліджуйте дику природу з камерою, яка поєднує неймовірну швидкість і якість зображення в портативному корпусі формату APS-C, призначеному для майбутнього.
 • Ширококутний об’єктив із фіксованою фокусною відстанню

  RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

  Компактний і легкий 24-міліметровий об’єктив із фіксованою фокусною відстанню, який ідеально підходить для зйомки пейзажів, влогів та інтер’єрів, а також макрозйомки.
 • Об’єктиви RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Макрооб’єктив із фокусом 35 мм і швидкою діафрагмою f/1,8 для створення ширококутних знімків, фотографування на коротких відстанях і гібридної стабілізації зображення.
 • Об’єктиви RF

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  У компактному й легкому телеоб’єктиві RF 85mm F2 MACRO IS STM виняткова універсальність знімання крупним планом поєднується з можливостями майстерного стиснення та 5-ступеневою стабілізацією зображення.
 • Об’єктиви RF-S

  Об’єктив RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM

  Наблизьтеся до об’єкта за допомогою цього легкого універсального телеоб’єктива APS-C з підтримкою масштабування і віднайдіть новий вимір зйомки під час подорожей, зйомки спортивних заходів, родинної зйомки та зйомки домашніх тварин.
 • Телеоб’єктив зі змінною фокусною відстанню

  RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

  Універсальний, компактний і легкий об’єктив RF 100-400 мм з 5,5-ступеневим стабілізатором зображення для зйомки дикої природи й динамічних сюжетів без зайвих зусиль.
 • Штатив

  Tripod Grip HG-100TBR

  Більш тривалий час знімання, поліпшена стабільність і більше можливостей для творчості завдяки унікальному штативу-рукоятці зі знімним пультом дистанційного керування.

Схожі статті