A young boy is lit from one side by a homemade softbox on a stand.

ДОМАШНІ ПРОЕКТИ

Поради щодо створення речей власноруч: як підготувати власні фотоаксесуари

Чи не чудово це — мати власну фотостудію з професійним освітлювальним обладнанням, наприклад софтбоксом для створення м’якого розсіяного світла та лампою для його фокусування саме в тій точці, де вам потрібно? А коли знімаєш у саду, чи не стане в нагоді універсальна підставка, з якою камера залишатиметься стабільною на будь-якій поверхні? Замість того щоб витрачати купу грошей на всі ці аксесуари, спробуйте зробити їх власноруч.
У цій статті ми розповімо вам, як зі звичайних речей створити аксесуари, якими можна користуватися з камерами Canon та іншим обладнанням, додаючи креативні ефекти й виводячи фотографування на новий рівень.

1. Створіть власний софтбокс

Коли знімаєш портрети, софтбокс — необхідний аксесуар! Він розсіює світло з вашого джерела, роблячи портрети красивішими.

Що вам знадобиться?

 • Картонна коробка
 • Міцний аркуш картону
 • Олівець
 • Ножиці
 • Клейка стрічка
 • Гумові стрічки
 • Фольга
 • Папір для випікання або креслярський папір (краще за все — прозорий)
Софтбокс — дуже зручний аксесуар, якщо вам необхідно зробити світло м’якішим, наприклад для зйомки портретів. Але відразу йти й купувати новий софтбокс немає потреби. Картонна коробка, кілька аркушів фольги й папір для випікання дозволять вам буквально за півгодини створить власний аксесуар. Вам майже не знадобиться нічого різати, а завдяки хитрому прийому ви також зможете скористатися пластиковою основою під спалах Speedlite. Виконайте інструкції нижче та отримайте нагоду легко створювати професійніші портрети з новим софтбоксом.

Крок 1. Зробіть прямокутний циліндр.

Two hands bend a piece of cardboard around the sides of a Canon Speedlite flash.
Оберніть спалах Speedlite аркушем картону й надійно скріпіть його клейкою стрічкою.
Розріжте циліндр з чотирьох кутів і відігніть клапани.

Розріжте міцний картон таким чином, щоб його можна було щільно обернути навколо спалаху Speedlite. Його довжина має бути приблизно вдвічі більшою за довжину частини спалаху, що згинається. Надійно закріпіть конструкцію клейкою стрічкою. Вийміть з неї спалах Speedlite, розріжте конструкцію починаючи з чотирьох кутів приблизно на половину довжини, а потім вигніть розрізані частини їх назовні.

Крок 2. Закріпіть підставку Speedlite

Two hands use black tape to secure a cardboard sheath around a Speedlite flash.
Прикріпіть пластикову основу спалаху Speedlite клейкою стрічкою до зовнішньої поверхні коробки й зробіть у стрічці отвір, через який можна буде просунути гвинт. Він знадобиться для того, щоб прикріпити софтбокс до штативу.
Надіньте дві гумові стрічки на два з клапанів.

Візьміть пластикову основу спалаху Speedlite і прикріпіть її клейкою стрічкою до картонного циліндра (оберніть стрічку кілька разів, потім зробіть у ній отвір, щоб потім можна було прикріпити підставку на штатив. Тепер надіньте дві гумових стрічки на дві відігнуті картонні клапани, щоб потім за їх допомоги можна було закріпити спалах Speedlite всередині картонного циліндра.

Крок 3. Прикріпіть циліндр стрічкою до коробки.

The inside of a large cardboard box with the flaps of the cardboard sheath secured inside.
Просуньте спалах Speedlite через отвір у картонній коробці й закріпіть клейкою стрічкою чотири відігнуті клапани.
Прикріпіть один клапан коробки клейкою стрічкою до циліндра.

Поставте один кінець циліндра в центр великої картонної коробки (що вона більша, то більш розсіяним буде ваше світло) та окресліть його. Проріжте прямокутник, який отримали, з трьох боків, а потім відігніть клапан через четвертий бік донизу. Просуньте спалах Speedlite через отвір зсередини (не забудьте просунути й еластичні стрічки). Прикріпіть клейкою стрічкою чотири відігнуті клапани на циліндрі зі спалахом Speedlite до внутрішньої поверхні коробки, а єдиний клапан коробки — до зовнішньої поверхні циліндра.

Крок 4. Накрийте коробку

The inside of a large cardboard box being lined with reflective foil.
За допомогою побутової фольги створіть для свого софтбокса внутрішню поверхню, що відбиває світло, і закрийте його лицьовий бік аркушем паперу для випікання.

Викладіть внутрішню поверхню коробки фольгою, що віддзеркалює світло. Спочатку складіть фольгу й прикріпіть її до верхньої та нижньої поверхонь коробки, потім зробіть дві відігнуті під кутом бічні частини, прикріпивши стрічкою краї двох аркушів фольги поблизу від центру коробки з обох боків. Щільно оберніть фольгу через краї коробки й закріпіть її внизу, щоб створити простір трикутної форми між фольгою та коробкою. Кути допомагатимуть керувати напрямком світла. Прикріпіть папір для випікання або креслярський папір стрічкою поверх лицьової частини коробки. Ваш власний софтбокс готовий до використання. Прикрутіть його до підставки або штативу через пластикову основу Speedlite і просуньте спалах Speedlite в циліндр, закріпивши його гумовими стрічками.

Крок 5. Розташуйте світло

Настав час протестувати софтбокс: розташуйте його збоку й дещо вище обличчя людини, яку знімаєте, а потім активуйте спалах, щоб підсвітити кадр.
A portrait of a boy against a black background.
Софтбокс пом’якшує світло, що падає на обличчя, і робить знімок атмосфернішим.

Розташуйте софтбокс збоку й дещо вище обличчя людини, яку знімаєте. Активувати Speedlite у софтбоксі можна за допомогою другого спалаху Canon Speedlite, прикріпленого до гнізда камери, за допомогою бездротового засобу керування (як-от Canon ST-E3-RT) або вбудованого спалаху (на сумісних камерах Canon). Переведіть камеру в ручний режим з експозицією 1/200 с, ISO 100 та діафрагмою f/5.6. Переведіть спалах у режим ручного керування потужністю (на 1/8 від максимуму) і зробіть тестовий знімок. Якщо він надто яскравий або темний, відрегулюйте потужність спалаху або діафрагму, щоб отримати бажаного ефекту.

2. Створіть лампу для сфокусованого світла

Сфокусоване світло дозволяє створювати на фотознімках різноманітні творчі ефекти.

Що вам знадобиться?

 • Циліндрична коробка (наприклад, від чипсів) з фольгою всередині
 • Ніж або ножиці
 • Ізоляційна стрічка
Для зручного керування світлом від спалаху Speedlite можна користуватися простою коробкою від їжі на кшталт чипсів. Діаметр таких коробок зазвичай близький до діаметру більшості спалахів Speedlite, тож ви зможете легко вставити його всередину буквально за кілька секунд. Це дозволяє звузити світловий пучок, щоб створити світлову пляму або контрове світло, а якщо розташувати спалах за об’єктом зйомки з одного з боків, можна додати чудовий ореол й підкреслити контури.

Крок 1. Виріжте циліндр

A man cutting the top off a snack food tube with a craft knife.
Металічна внутрішня поверхня циліндра відбиватиме світло від спалаху Speedlite у напрямку об’єкта.

Вам знадобиться циліндрична коробка, в яку можна буде вставити спалах Speedlite (наприклад, від чипсів або, як в нашому випадку, хлібних паличок). В ідеалі коробка зсередини має бути викладена фольгою, оскільки вона допомагає відбивати світло через циліндр. Ножем або ножицями відріжте край циліндра.

Крок 2. Вставте Speedlite

Two hands fit a snack food tube on to a Speedlite flash. A Speedlite flash with a snack food tube on it being attached to a tripod.
Надіньте циліндр на спалах Speedlite. Він має сидіти щільно (в іншому разі скористайтеся ізолентою).
Циліндр працюватиме як ліхтар, що підсвічує об’єкт зйомки.

Надіньте циліндр на спалах Speedlite. Якщо діаметр дещо більший і спалах сидить всередині не досить щільно, прикріпіть його ізолентою. Потім прикріпіть Speedlite до пластикової основи, а її прикрутіть до легкої підставки або штатива.

Крок 3. Активація спалаху

A photographer takes a photo of a dog illuminated from the other side by a spotlight tube.
Перевірте роботу своєї нової лампи, зробивши кілька тестових знімків, щоб прилаштувати її до своїх потреб.

Спалах Speedlite знадобиться активувати дистанційно — за допомогою другого спалаху Speedlite, що встановлений на камеру, або по бездротовому каналу. Крім того, в багатьох моделях камер Canon сумісними спалахами Speedlite також можна керувати за допомогою вбудованого спалаху камери (не лише активувати їх, а й налаштовувати потужність). Зробіть кілька тестових знімків, щоб переконатися, що спалах працює.

Крок 4. Розташуйте світло

A photographer, standing next to a spotlight tube on a tripod, attracts the attention of a dog.
Розташуйте лампу збоку від об’єкта й зробіть кілька тестових знімків. Світловий пучок досить вузький, тож вам знадобиться поекспериментувати, щоб вибрати оптимальний кут.
Повісьте фон (наприклад, простирадло або тканину) контрастного кольору, щоб об’єкт вашої зйомки виділявся на ньому.

Щоб створити підсвічування, розташуйте спалах Speedlite збоку від об’єкта під кутом до об’єкта й камери. Оскільки світловий пучок досить щільний, важливо правильно підібрати кут. Для цього можна скористатися функцією моделювання світла на спалаху Speedlite (натисніть та утримуйте кнопку тестування) або програмою Canon Camera Connect, яка дозволяє робити тестові знімки зі смартфона, одночасно налаштовуючи напрямок спалаху. Зробіть знімок на простому фоні (як-от велика тканина або простирадло), а для виділення об’єкта скористайтеся контрастним кольором.

Крок 5. Налаштуйте експозицію

The settings display on the back of a Speedlite.
Зробіть кілька тестових знімків і скоригуйте налаштування камери таким чином, щоб отримати бажаного результату.

Розпочати можна з таких налаштувань: переведіть камеру в режим ручного керування експозицією, встановить ISO 100, витримку 1/200 с і діафрагму f/8. Потім переведіть спалах в ручний режим і встановіть потужність 1/32. Зробіть тестовий знімок Якщо він надто яскравий або темний, просто зменште або збільште потужність спалаху, щоб отримати бажаного ефекту. Попросіть людину стати боком, щоб створити чудовий знімок у профіль, і починайте фотографувати.

3. Створіть власну подушку

Під час макрозйомки не завжди можна скористатися штативом, особливо коли знімаєш від самої землі, але уникнути тремтіння й покращити результат можна за допомогою чогось, що зроблене власноруч, на кшталт подушки для камери.

Що вам знадобиться?

 • Пара старих штанів
 • Голка й нитка або швейна машина
 • Пакет сочевиці чи рису або аналогічної сухої крупи
Подушка для камери може стати в нагоді в багатьох ситуаціях. Наприклад, ви можете покласти на неї об’єктив для створення стабільніших знімків, підкласти її під камеру, коли фотографуєте, лежачи на землі, або просунути через вікно автомобіля, коли стежите за тваринами в дикій природі. Створити власну подушку для камери можна з пари старих штанів за допомогою голки й нитки (або краще швейної машини) та пакету сочевиці або аналогічної сухої крупи.

Крок 1. Відріжте штанину

A man using scissors to cut one leg off a pair of trousers. A man's hands using a sewing machine to sew up the opening of a trouser leg.
Відріжте ножицями штанину довжиною приблизно 30 см від старих штанів.
Зшийте отвір з одного краю швейною машинкою або голкою з ниткою.

Візьміть пару старих штанів і відріжте одну штанину. Вам знадобиться приблизно 30 сантиметрів тканини. Потім візьміть голку й нитку (або швейну машину) та зшийте отвір з одного краю. Зшийте і другий отвір, але не повністю — залиште кілька сантиметрів.

Крок 2. Насипте суху крупу

Red lentils being poured into the opening at the top of a cut-off trouser leg.
Засипте в подушку дрібну крупу на кшталт рису (подушка має бути майже повною).

Візьміть пакет сочевиці або аналогічної сухої крупи (наприклад, рису) і насипте її через отвір (можна скористатися вирвою, зробивши її, наприклад, з аркуша A4). Засипайте крупу, доки подушка не буде майже повною, а потім знову візьміть голку з ниткою та зашийте отвір, який залишився. Ваша власна подушка для камери готова до використання.

Крок 3. Скористайтеся подушкою для підтримки об’єктива

A photographer resting his lens on a beanbag on a garden chair, shooting purple flowers.
Така подушка для камери ідеально підходить для уникнення тремтіння камери, коли використовуєш довгі об’єктиви.

Подушка чудово підходить для підтримки довгих об’єктивів у стабільному положенні. Довгі об’єктиви не лише важко тримати протягом тривалого часу: що більша фокусна відстань та вужчий кут огляду, то сильніше впливають на знімок навіть найменші рухи. Подушка для камери допоможе вам уникати тремтіння під час зйомки з великою фокусною відстанню. Якщо ваш об’єктив, як модель Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM, обладнаний стабілізатором зображення, під час фотографування з рук його теж варто ввімкнути.

Крок 4. Використовуйте подушку під час фотографування із землі

A Canon EOS 250D with a Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM lens rests on a homemade beanbag.
Підібрати оптимальну позицію під час фотографування під малим кутом буває складно, але подушці можна надати потрібну форму.

Зйомка з рівня землі іноді дозволяє відкрити незвичний погляд на речі, але фотографувати під таким малим кутом буває складно. Ви можете покласти об’єктив на подушку, коли підбираєте композицію і кадр, а також надати їй необхідної форми, щоб досягти бажаного кута. У такій ситуації в нагоді також стане камера з відкидним екраном на кшталт Canon EOS 250D, оскільки підібрати композицію під таким кутом через об’єктив зазвичай важко. Ви також можете користуватися програмою Canon Camera Connect для віддаленого керування камерою за допомогою смартфона.

Крок 5. Відстежуйте рухомі об’єкти

Подушка для камери допоможе вам відстежувати рух бджіл...
…уникаючи при цьому тремтіння камери.

Відстеження рухомих об’єктів (особливо таких, як маленькі садові бджоли) з довгим об’єктивом може бути складним завданням. Оскільки подушка лише підтримує камеру, але не фіксує її в певному положенні, вона дозволяє досягти стабільності, але залишає можливість стежити за рухом. Також важливо налаштувати автофокус для відстеження рухомих об’єктів. За допомогою режиму Live View у камері Canon EOS 250D ви зможете легко сфокусувати її на таких бджолах.

Автор: Джеймс Патерсон (James Paterson)

Схожі статті
Set up your own home studio

ДОМАШНІ ПРОЕКТИ

Створення власної домашньої студії

Дізнайтеся, як розкрити творчий потенціал спалахів і навчитися знімати неперевершені портрети без додаткових витрат.

A woman standing in front of shuttered windows touches a paper star hanging from the ceiling.

ФОТОЗЙОМКА В ПРИМІЩЕННІ

Три ідеї для творчого фотографування вдома

Просто візьміть камеру й навчіться робити портрети кінематографічної якості, а також фотографувати в режимі макро та покадрової зйомки.

A woman using a EOS 850D to photograph a wooden vase on a table, lit by an LED light.

ФОТОГРАФУВАННЯ ТОВАРІВ

Як навчитися робити красиві знімки товарів

Дізнайтеся, як Софі Селлу (Sophie Sellu), власниця популярної невеличкої компанії, використовує прийоми фотографування товарів.

Схожі статті

Натхнення — це ключ до створення видатних знімків, також будуть корисними поради для покупців, тематичні інтерв’ю — все це потрібно для втілення у життя найкреативніших ідей.

Повернутися до всіх порад і прийомів