ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

Практична магія: досліджуємо містичне освітлення та неземні фотообрази

Експерт із фентезійних портретів Розі Харді ділиться своїми порадами щодо створення приголомшливих казкових зображень.
Жінка з довгим світлим волоссям у червоній сукні сидить у вікні замку в туманний день. Знято Розі Харді.

Каскадні бальні сукні, вигадливі арки та безліч квітів — характерні риси неземних зображень Розі Харді. Але за кожною фотографією ви також знайдете історію — делікатно сплетену розповідь, що розкривається в елементах зображення, або ретельно підібрану супровідну цитату, що показує роботу в новому світлі.

«Мене завжди дуже приваблювали людські історії», — каже Розі. Креативна портретна фотографка почала свій шлях в Інтернеті, документуючи власний досвід втрати волосся в підлітковому віці та намагаючись розкрити свою ідентичність, не спираючись на зовнішність. «Я дуже зацікавилася тим, що відчувають інші люди, людською психологією та поведінкою. У моїй роботі та в роботах інших мене завжди приваблює емоційний аспект. Ось чому мені так цікаві портрети».

Від творчих автопортретів до весільних фотографій і комерційних проєктів — портрети Розі мають вражаючу, потойбічну естетику. «Моя робота, безумовно, еволюціонує, але я все ще намагаюся працювати в одному стилі — фантазійних, сюрреалістичних, казкових образів, які я завжди створювала», — каже вона.

Ось 10 найкращих порад від неї ентузіастам, які хочуть дослідити цю магічну сферу.

1. Використовуйте привабливе боке

Жінка з довгим світлим волоссям у вишуканій білій парчевій сукні притулилася до кам’яного стовпа в лісі, поклавши голову на одну руку. Знято Розі Харді.

Холодні тони й приглушені кольори створюють неземну атмосферу, коли модель позує в лісі. Розі часто знімає на 85-міліметровий об’єктив, що ідеально підходить для створення «чарівного кремового боке», яке відокремлює об’єкт зйомки від фону, і для пом’якшення тонів шкіри. Знято на камеру Canon EOS 5D Mark IV з об’єктивом Canon EF 85mm f/1.2L II USM із витримкою 1/640 с, діафрагмою f/2,2 та ISO 250. © Розі Харді (Rosie Hardy)

Портрет жінки, що сидить у сірій сукні без бретелей із короною з помаранчевих квітів у довгому рудому волоссі. Позаду неї — рослина, вкрита такими ж помаранчевими квітами. Знято Розі Харді.

«Досліджувати людство через будь-яку форму мистецтва — це дійсно чудова справа», — каже креативна портретна фотографка Розі Харді, чиї зображення зібрали понад 180 000 підписників у соціальних мережах. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом Canon RF 85mm F1.2L USM STM із витримкою 1/1600 с, діафрагмою f/1,2 та ISO 100. © Розі Харді (Rosie Hardy)

Експерименти з боке допомагають відтворити чарівну атмосферу, особливо коли використовуєш велику діафрагму й мале число f для невеликої глибини різкості, яка пом’якшує фон.

«Боке — це дуже мрійливий ефект, — каже Розі. — Якби я знімала в місці, яке дійсно хочу показати, то я б робила це з вужчою діафрагмою, щоб охопити й середовище. Але якщо потрібно зосередитися на сукні, то я б прибрала задній план і привернула всю увагу до моделі».

2. Знімайте з підсвічуванням для створення мрійливих образів

«Зйомка в тіні, зі світлом, що фільтрується крізь дерева, і підсвічуванням, — це насправді чудовий спосіб створити м’яке, приємне й містичне освітлення, якщо у вас немає спеціального обладнання», — каже Розі. Розмістивши джерело світла позаду об’єкта зйомки, ви можете створити ефекти ореолу або обідка та м’які зображення, що забезпечують відчуття інтимності. «Як на мене, це зменшує хаотичність знімку й робить його більш казковим».

Поєднання камери Canon EOS R5 або Canon EOS 5D Mark IV з природним світлом — основа її вигадливого фотостилю. «Мені подобається природне освітлення, і я думаю, що якщо ви зможете опанувати його на початковому етапі, то це допоможе вашому розвитку в цій професії», — додає вона.

3. Використовуйте різний реквізит і костюми

Жінка у хвилястій рожевій сукні сидить на розкішному дивані, спершись на руку, з купою квітів навколо. Автор: Розі Харді (Rosie Hardy).

Розі комбінує саморобний реквізит із вишуканими сукнями, щоб створити вигадливий образ. «Оренда реквізиту — дуже зручний хороший варіант для початківців, особливо якщо ви навчаєтесь в університеті на театральному факультеті», — каже вона. Знято на камеру Canon EOS R5 з об’єктивом Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM. © Розі Харді (Rosie Hardy)

Жінка в блакитній сукні, здається, повзе крізь розбитий екран гігантського смартфона, що стоїть у полі. Знято Розі Харді.

Розі часто використовує реквізит у своїх портретних зйомках: багато що вона виготовляє власноруч, а потім покращує на етапі обробки відзнятого, як-от цей гігантський смартфон, який насправді є розбитим дзеркалом із рамкою телефона, що була додана в цифровий спосіб. Знято на камеру Canon EOS 5D Mark IV з об’єктивом Canon EF 35mm f/1.4L Macro II USM із витримкою 1/640 с, діафрагмою f/4,5 та ISO 100. © Розі Харді (Rosie Hardy)

У своїх фотографіях Розі часто використовує цікавий реквізит і власні фірмові бальні сукні, що оживляють потойбічні сцени елементами ручної роботи, які вона додатково персоналізує на етапі обробки відзнятого. «Декорації, реквізит і костюми варті зусиль для дослідження, — каже вона. — Саме це відрізняє мене від інших фотографів».

Щоб зменшити витрати, вона радить шукати вигідні пропозиції на онлайн-аукціонах та в місцевих магазинах секонд-хенду, орендувати реквізит на складах та в магазинах прокату костюмів або навіть виготовляти власний реквізит — як вона зробила з однією зі своїх улюблених фотографій, де вона пролізає через гігантський телефон. «Я просто вийняла дзеркало з рамки, пролізла крізь нього, а потім вставила в цю рамку фотографію свого телефону, — розповідає вона. — Я вирізала шматочки картону у формі сердечок-сповіщень і пофарбувала їх лаком для нігтів, тому що в той час у мене не було фарби».

4. Експериментуйте з м’яким освітленням

Велику роль у створенні тонкої естетики відіграє правильне освітлення. «Розсіяне м’яке освітлення без різких тіней пом’якшує шкіру», — каже Розі.

Хоча вона намагається обирати місця зйомки виходячи саме з характеристик освітлення, іноді доводиться маніпулювати природним світлом, і для цього є безліч різних способів. «Якщо робиш портрет на сонці, можна повісити простирадло, щоб трохи розсіяти світло, — каже вона. — Якби я використовувала рефлектор, то обрала б золотий, а не холодний срібний, щоб зробити відтінок шкіри теплішим».

5. Творчо підходьте до оброблення відзнятого

Модель у пишній білій сукні дивиться в камеру, а на неї падає штучний сніг.

Програмне забезпечення для редагування дає вам можливість змінювати кольори та пом’якшувати зображення, щоб створити атмосферу, як уві сні. «Редагування також допомагає зробити так, щоб результат вашої роботи виглядав набагато дорожчим, ніж ті гроші, які ви справді на нього витратили», — каже Розі, яка часто вдосконалює свій реквізит і декорації в редакторі, починаючи від композиції і закінчуючи створенням складних сюрреалістичних світів.

За її словами, програмне забезпечення Canon Digital Photo Professional (DPP) є ідеальним інструментом для початку. «DPP дуже допоміг мені, тому що це програмне забезпечення дає змогу не лише оброблювати RAW-файли, досягаючи максимальної якості, але й переглядати знімки у зручному форматі». Це програмне забезпечення для редагування також можна використовувати для налаштування таких елементів, як баланс білого, насиченість кольору й базові криві. «Це найкращий інструмент, коли потрібно зробити фотографію теплішою або холоднішою перед експортом, адже він зберігає цілісність файлу», — додає вона.

6. Створюйте кольорову палітру

Неземні фотографії часто мають м’яку та приглушену кольорову палітру, сповнену пастельними й холодними тонами. «Кольори справляють величезний вплив на загальний вигляд зображення, — каже Розі. — Мене як глядача відштовхують зображення, на яких забагато різних кольорів, якщо тільки це не є їхньою метою. Мене приваблюють картини в єдиному тоні».

Коли справа доходить до кольору, Розі віддає перевагу простоті й балансу. «Якщо ви зайдете на мої сторінки в соціальних мережах або на вебсайт, то побачите, що кожна фотографія має загальний тон чи один або два основні кольори, — продовжує вона. — Коли я знімаю, я намагаюся з’ясувати, якими будуть два мої кольори, або як мені пізніше відредагувати цю фотографію, щоб зробити її стилістично цілісною».

7. Досліджуйте різні місця

Фотографка Розі Харді стоїть перед озером і знімає на камеру маленький електричний ліхтарик, який вона тримає в іншій руці.

Поїздка на природу може стати джерелом безлічі фантастичних фонів для ваших портретів, як-от цей із казковим озером у сутінках.

Портрет жінки в рожевій сукні з крилами феї. Вона сидить на півмісяці на тлі лісу, а навколо неї клубочиться дим. Знято Розі Харді.

Холодні тони й приглушені кольори створюють неземну атмосферу, коли модель позує в лісі. Знято на камеру Canon EOS 5D Mark IV з об’єктивом Canon EF 35mm f/1.4L Macro II USM із витримкою 1/1000 с, діафрагмою f/2,2 та ISO 125. © Розі Харді (Rosie Hardy)

Коли йдеться про містичні зображення, центральне місце часто займає місце зйомки. Розі та її моделі часто позують на тлі вражаючих архітектурних споруд або густих лісів, щоб надати фотографіям неземної атмосфери. «Мене приваблюють покинуті місця, замки та будь-які арки, — каже вона. — Починати фотографувати в загальнодоступних місцях, таких як парки, ліси, великі відкриті водосховища та озера — дуже гарний спосіб звикнути до зйомки на публіці без тиску людей, які на вас дивляться, і уникнути неприємностей через відсутність належних дозволів».

RF50mm F1.8 STM

Вибір об’єктивів Canon

Підберіть об’єктив саме для себе

8. Вибирайте правильний об’єктив

«Як портретний фотограф я не хочу спотворювати людей на своїх знімках, — каже Розі. — Зйомка на надширококутний об’єктив трохи спотворює обличчя, тому я тримаюся подалі під об’єкта, коли роблю портрети».

Вона зазвичай використовує об’єктиви Canon EF 35mm f/1.4L II USM, Canon EF 85mm f/1.2L II USM та Canon EF 50mm f/1.4 USM. Усі три об’єктиви мають широку діафрагму для м’якого фокусування зі збереженням реалістичних пропорцій і деталей. Її улюблені об’єктиви з фіксованою фокусною відстанню мають ще одну перевагу. «Я також думаю про взаємодію з людьми переді мною, — каже Розі. — Якби я використовувала довший об’єктив, то не змогла б добре взаємодіяти зі своїм клієнтом, бо кричала б здалеку».

Інші варіанти об’єктивів для таких типів зйомки — це Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, Canon RF 50mm F1.8 STM та Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM.

9. Використовуйте довшу витримку

Всупереч загальноприйнятій думці, Розі любить використовувати надмірне експонування. «Я знаю, що багато людей здригнеться від думки про втрату деталей і надмірне висвітлення, але я вважаю, що це створює майже плівковий вигляд, коли експозиція трохи вища за норму», — каже вона.

Використання довшого часу експозиції також може створити на зображенні відчуття руху, особливо коли йдеться про рухомі елементи, такі як вода або хмари. Розі дедалі частіше експериментує зі штучним інтелектом (ШІ) під час редагування, і це стає в нагоді, коли вона працює з експозицією. «Тепер, якщо в мене, наприклад, надмірно експонована частина білої сукні, я можу просто обвести цю ділянку й попросити в запиті додати деталізацію, після чого програма проаналізує решту сукні й додасть такі ж саме деталі — і це просто вражає мене».

10. Створюйте оповідання

Портрет молодої жінки з веснянкуватим обличчям, яскраво-синіми очима та довгим світлим волоссям. Вона дивиться прямо в камеру та оточена рожевими квітами. Знято Розі Харді.

Додавання оповідальних елементів до ваших зображень разом із костюмами й декораціями може посилити їхній містичний вимір і виразність. Знято на камеру Canon EOS R з об’єктивом Canon RF 85mm F1.2L USM з витримкою 1/1000 с, діафрагмою f/2 та ISO 250. © Розі Харді (Rosie Hardy)

Історії лежать в основі робіт Розі, виводячи їх далеко за межі звичайних портретів, і вона заохочує ентузіастів додавати елементи оповідання до своїх зображень. «Багато людей вважають, що вміння розповідати історії є вродженим, але я гадаю, що цьому можна навчитися, — каже Розі. — Я не думаю, що надихатися іншими людьми — це соромно. Просто треба з повагою інтерпретувати таке натхнення. Я раджу деконструювати зображення, які вам подобаються, а потім пробувати застосувати ці елементи самостійно в інший спосіб».

Вона також радить шукати натхнення в собі. Деякі з її найпотужніших робіт з’явилися під впливом горя від утрати когось із близьких, яке вона передала у фотографії.

«Зрештою, те, до чого насправді слід прагнути, — це розповісти власну історію, надихнутися власними емоціями — як позитивними, так і негативними. Варто зазирнути в себе й запитати: «Що я хочу сказати? Як я можу прокоментувати життя?»


Щоб отримати більше натхнення та порад від фотографів, перегляньте відеоролики Розі про творче редагування та інші відео з навчальної серії Canon Europe Learning Series на YouTube.


Підготовлено Люсі Фулфорд (Lucy Fulford)

Пов’язана продукція

 • Бездзеркальні камери

  EOS R5

  Тепер вам доведеться подивитися на бездзеркальні камери іншим поглядом. Неперевершені характеристики моделі EOS R5 повністю змінять ваш підхід до фотографування та відеозйомки.
  Докладніше EOS R5
 • Бездзеркальні камери

  EOS R8

  Перейдіть на новий рівень повнокадрової фото- та відеозйомки та втільте в життя свої творчі ідеї.
 • Бездзеркальні камери

  EOS R50

  Від чітких фотографій до відео у форматі 4K і прямих трансляцій — створюйте найкращий контент, що викликатиме захоплення, за допомогою цієї бездзеркальної камери EOS R. Усе в одному спеціалізованому пристрої.
 • Об’єктиви RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Макрооб’єктив із фокусом 35 мм і швидкою діафрагмою f/1,8 для створення ширококутних знімків, фотографування на коротких відстанях і гібридної стабілізації зображення.
 • Стандартний об’єктив

  RF 50mm F1.8 STM

  Компактний, тихий і легкий 50-міліметровий RF-об’єктив із фіксованою фокусною відстанню з широкою діафрагмою f/1,8 ідеально підходить для втілення вашого творчого бачення.
 • Об’єктиви RF

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  У компактному й легкому телеоб’єктиві RF 85mm F2 MACRO IS STM виняткова універсальність знімання крупним планом поєднується з можливостями майстерного стиснення та 5-ступеневою стабілізацією зображення.

Схожі статті

 • ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

  Знімайте естетичні фотографії

  Інфлуенсерка в соціальних мережах Штеффі Марла розповідає, що вона робить, щоб її фотографії виділялися в Інтернеті.

 • ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

  Поради щодо створення портретів

  Поліпшіть свої навички портретної фотографії за допомогою цих корисних порад і прийомів.

 • ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

  Створення абстрактних портретів

  Експериментуйте з багаторазовою експозицією, малюванням світлом, грою тіней та іншими можливостями.

 • ПОРТРЕТНА ФОТОГРАФІЯ

  Найкраще обладнання для портретних фотографів-початківців

  Камери та об’єктиви для портретних фотографій будь-якого виду.