НІЧНА ЗЙОМКА

Поради з фотографування Місяця: як робити дивовижні зображення нічного неба

Дотримуйтеся цього покрокового посібника з творчої фотозйомки Місяця, і незабаром ви зможете робити неповторні знімки небесного супутника Землі.
Макрознімок Місяця, на якому видно лише близько його чверті, знятий на камеру Canon EOS R8 астрономічним фотографом Марою Лейте.

Місяць завжди був привабливим об’єктом зйомки для фотографів з усього світу, зокрема в такі рідкісні моменти, коли він з’являється у вигляді супермісяця або кривавого Місяця. Але зробити все правильно може бути непросто. Буває досить складно фотографувати яскраві об’єкти на дуже великій відстані за слабкого освітлення, а також вибирати параметри кадру і фокусу з великою фокусною відстанню. Але належний комплект для фотографування та параметри експозиції, а також ретельне планування перед зйомкою дозволяють створювати неймовірно деталізовані місячні знімки та атмосферні пейзажі. У цій статті ми розповідаємо всю важливу інформацію для зйомки Місяця, ділимося рекомендаціями експертів щодо настройок та обладнання, а також порадами астрономічного фотографа Мари Лейте (Mara Leite), як отримати найкращі зображення Місяця.

1. Стежте за Місяцем

Фрагмент півмісяця, що видніється між двома колонами церкви, знятий на камеру Canon EOS R10.

«Для відстеження різних стадій Місяця можна використовувати застосунки або вебсайти, — розповідає відзначена нагородами фотограф-пейзажист і астрономічний фотограф Мара. — Вони показують час сходу й заходу Місяця для різних місць по всьому світу». Знято на камеру Canon EOS R10 з об’єктивом Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM із фокусною відстанню 100 мм, витримкою 1/5 с, діафрагмою f/6,3 та ISO 1250. © Мара Лейте (Mara Leite)

Знімок листя на гілці на тлі розмитого повного Місяця, знятий на камеру Canon EOS R10.

«Спеціальні застосунки можуть навіть відстежувати рух Місяця в небі й розраховувати, наскільки великим він буде виглядати порівняно з об’єктом зйомки», — каже Мара. Знято на камеру Canon EOS R10 з об’єктивом Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM із фокусною відстанню 400 мм, витримкою 1/320 с, діафрагмою f/9 та ISO 1250. © Мара Лейте (Mara Leite)

Період обертання Місяця навколо Землі становить 27 322 дні. Цей цикл поділяється на фази: молодик, зростаючий півмісяць, перша чверть Місяця, зростаючий опуклий Місяць, повний Місяць, спадаючий опуклий Місяць, остання чверть Місяця, спадаючий півмісяць і знову молодик. Кожна фаза не тільки дозволяє поглянути на Місяць із різних боків, а й впливає на умови освітлення: від яскравого сяйва повного Місяця до ледь помітного світла молодика.

Деякі періоди в місячному календарі дійсно особливі. Коли Місяць наближається до Землі й цей момент збігається з повним Місяцем, тобто Сонце, Місяць і Земля перебувають на одній лінії, ми бачимо збільшений повний Місяць, який також зветься супермісяцем. Кривавий Місяць виникає ще рідше. Це трапляється тоді, коли звичайний супермісяць збігається з повним місячним затемненням. У цей момент Земля повністю перекриває прямі промені Сонця на Місяць, через що на нього потрапляє лише світло, яке пройшло рефракцію через земну атмосферу, завдяки чому Місяць отримує тьмяний кривавий відтінок.

2. Плануйте заздалегідь

Півмісяць на нічному небі за маяком, знятий на камеру Canon EOS R8.

«Переглядати прогноз погоди заздалегідь необхідно зі зрозумілих причин, — каже Мара. На відміну від дощу чи похмурої погоди, хмари — це не завжди погано. Вони можуть додати драматизму та загадковості вашим фотографіям Місяця. Я рекомендую перевіряти відсоток хмарності й швидкість вітру на сайтах із прогнозом погоди або в місцевому метеоцентрі». Знято на камеру Canon EOS R8 з об’єктивом Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM із фокусною відстанню 100 мм, витримкою 1/6 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 6400. © Мара Лейте (Mara Leite)

Повний Місяць над португальським монастирем, знятий на камеру Canon EOS R8.

«Якщо є можливість, я обов’язково приїжджаю на місце зйомки до запланованого часу, щоб переконатися, що в полі огляду немає перешкод і що місце відкрите в неробочий час», — розповідає Мара. Знято на камеру Canon EOS R8 з об’єктивом Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM із фокусною відстанню 325 мм, витримкою 1/320 с, діафрагмою f/8 та ISO 1600. © Мара Лейте (Mara Leite)

Зйомка Місяця — це не лише перевірка ваших навичок фотографування: це також чудовий спосіб краще познайомитися з рухом нашого супутника відносно Землі. Ми можемо точно сказати, це Місяць підійматиметься, за якою траєкторією він проходитиме небом і де він заходитиме за горизонт — у будь-яку ніч протягом багатьох років. Існує кілька корисних застосунків для телефону, які допомагають точно спланувати кути зйомки. Загальне правило таке, що повний місяць з’являється безпосередньо напроти Сонця, що заходить за горизонт.

Обов’язково враховуйте час доби. Місяць виглядає найбільш ефектно, коли він тільки з’являється на горизонті — це називається «схід місяця». Також зйомка може бути особливо вражаючою, якщо ви фотографуєте супермісяць. Світло проходить до вас крізь атмосферу Землі в бічному напрямку, тож Місяць набуває теплого червонуватого відтінку. У цей момент він також здається найбільшим, хоча це ілюзія: розмір залишається незмінним протягом усієї ночі, але кривина атмосфери спрацьовує як збільшувальне скло.

Перед зйомкою також важливо перевірити прогноз погоди. Ясна погода гарантуватиме хорошу видимість. Вибирайте місця, з яких відкривається гарний вид і які мають візуальний інтерес (як-от привабливий міський пейзаж), але при цьому не відволікають увагу. Переконайтеся, що обладнання готове до зйомки. Тобто повністю заряджене й зібране. Місяць рухається швидко, тому не варто бігти додому за забутими речами, інакше ви все проґавите!

3. Параметри фотографування Місяця

Людина регулює положення екрана зі змінним кутом нахилу на камері Canon EOS RP під час фотографування Місяця.

Під час зйомки такого яскравого об’єкта на темному фоні можуть виникати проблеми з експозицією, тож спробуйте налаштувати її вручну.

Екран камери Canon EOS RP з параметрами виділення різкістю.

Якщо ви намагаєтеся навести фокус на Місяць, спробуйте ручний режим. Увімкніть режим Live View і ввімкніть функцію виділення різкістю об’єктів у фокусі, щоб переконатися, що деталі на знімку будуть чіткими.

Автоматичні режими експозиції не завжди підходять для фотографування Місяця, тож радимо налаштовувати експозицію вручну. Інтенсивність сонячного світла, що потрапляє на Місяць, у цілому не змінюється, тому існує просте правило щодо експозиції, яким можна керуватися завжди: правило «Місяць 11». Установіть діафрагму f/11 і виберіть витримку таким чином, щоб вона була зворотною до ISO, тобто для ISO 100 ми встановлюємо витримку 1/100 с, для ISO 200 — 1/200 с тощо. Це правило не є стовідсотковим, тобто ви можете коригувати витримку й діафрагму навколо цих значень, об отримати оптимальний вигляд у кадрі.

4. Кращій набір для фотографування Місяця

Фрагмент півмісяця, що визирає з-за ліхтарного стовпа, знятий за допомогою об’єктива Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM.

Камера Canon EOS R10 оснащена функцією фокусування за низького рівня освітленості до –4EV, що дає змогу точно фокусуватися в умовах тьмяного освітлення. У поєднанні з недорогим, але потужним об’єктивом RF 24-105mm F4-7.1 IS STM ви отримаєте чудові фотографії Місяця. Знято на камеру Canon EOS R10 з об’єктивом Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM із фокусною відстанню 105 мм, витримкою 1/5 с, діафрагмою f/7,1 та ISO 800. © Мара Лейте (Mara Leite)

Перша чверть Місяця на небі, знята за допомогою об’єктива Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM.

Об’єктив Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM із 5,5-ступеневим оптичним стабілізатором зображення чудово підходить для зйомки Місяця, оскільки забезпечує підвищену стабільність під час зйомки з рук — ідеальне рішення для зйомки швидкоплинних моментів, коли немає часу встановлювати штатив. Знято на камеру Canon EOS R8 з об’єктивом Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM із фокусною відстанню 400 мм, витримкою 1/200 с, діафрагмою f/8 та ISO 1000. © Мара Лейте (Mara Leite)

Під час макрозйомки Місяця не обійтися без довгофокусного об’єктива, але якщо ви лише початківець, не хвилюйтеся. Це не обов’язково має бути швидкий і дорогий пристрій: Місяць такий яскравий, що найширша діафрагма топових довгофокусних об’єктивів вам не потрібна. Підійде навіть стандартний зум-об’єктив на кшталт Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM або RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM — можливо, вам не вдасться заповнити Місяцем увесь кадр, але ви завжди зможете обрізати його пізніше. Саме тут камери EOS RP з високою роздільною здатністю демонструють свої переваги. Повнокадрова камера Canon EOS R8 забезпечує чіткість зображення навіть в умовах низької освітленості, а сенсори APS-C на камерах Canon EOS R10 і EOS R50 дозволяють звузити поле огляду об’єктива, забезпечуючи додаткове охоплення за допомогою ширших об’єктивів.

5. Підходьте ближче

Макрознімок місячного ландшафту з деталями поверхні.

Місяць, що старіє або зростає (коли його видно приблизно на три чверті) — чудовий момент для того, щоб фотографувати його поверхню. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 800mm F11 IS USM та оптичною насадкою Extender RF 2x із фокусною відстанню 1600 мм, витримкою 1/50 с, діафрагмою f/22 та ISO 100.

Хоча повний Місяць вражає, це не найкращий момент для фотографування таких деталей його поверхні, як, наприклад, кратери. Саме так, як спалах на камері висвітлює обличчя, фронтальні сонячні промені на повному Місяці усувають тіні. В інші моменти світло падає на Місяць з боків, через що виникають освітлені й затінені ділянки, які дозволяють краще за все показати контури й деталі місячного ландшафту. Чудовим об’єктивом для макрозйомки є RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, який поєднує в собі довгофокусний телеоб’єктив зі стабілізацією зображення. Якщо ви хочете заповнити весь кадр, оберіть об’єктив із дуже довгим фокусом, як-от RF 600mm F11 IS STM. Діафрагма f/11 чудово підходить для фотографування Місяця, адже вона відповідає правилу експозиції «Місяць 11». Якщо ви хочете розширити діапазон охоплення об’єктива, вам стануть у нагоді такі телеконвертери, як Extender RF 1.4x та Extender RF 2x.

6. Розширте поле огляду

Місяць яскраво світиться в темному небі над нічним краєвидом із річкою, мостом і човнами, а позаду видно міський пейзаж.

Для пошуку нових локацій Мара використовує онлайн-карти та соціальні мережі, щоб знайти цікаві об’єкти й передній план у місцевості, де вона фотографує. «Також корисно ставити питання місцевим мешканцям», — каже вона. Знято на камеру Canon EOS R8 з об’єктивом Canon RF 14-35mm F4L IS USM із фокусною відстанню 19 мм, витримкою 20 с, діафрагмою f/22 та ISO 640. © Мара Лейте (Mara Leite)

Місяць високо в небі над світло-помаранчевими хмарами та водоймою, знятий на сході сонця на камеру Canon EOS R8.

Діафрагма f/4 об’єктива Canon RF 14-35mm F4L IS USM залишається незмінною у всьому діапазоні фокусних відстаней. Це означає, що під час масштабування Місяця витримка чи ISO не змінюється. Знято на камеру Canon EOS R8 з об’єктивом Canon RF 14-35mm F4L IS USM із фокусною відстанню 17 мм, витримкою 1/500 с, діафрагмою f/6,3 та ISO 2500. © Мара Лейте (Mara Leite)

Поекспериментуйте, використовуючи ширший об’єктив, як-от Canon RF 14-35mm F4L IS USM. Це дозволить включити Місяць у загальний пейзаж. Хоча Місяць часто виглядає примарно, якщо дивитися на нього ізольовано, включення знайомих пам’яток чи горизонту допомагає додати контекст та створити цікаві композиції. Це також дозволяє експериментувати з масштабом для отримання вражаючого ефекту.

Ці та інші поради й рекомендації від професійного фотографа Ендрю Фьюзек Петерса (Andrew Fusek Peters)* допоможуть вам вивести свої місячні знімки на новий рівень.


Автори: Джеймс Патерсон, Філ Хол (Phil Hall) і Рейчел Сігал Гамільтон (Rachel Segal Hamilton)

* Матеріал доступний не всіма мовами.

Подібна продукція

  • Бездзеркальні камери

    EOS R8

    Перейдіть на новий рівень повнокадрової фото- та відеозйомки та втільте в життя свої творчі ідеї.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R10

    Переходьте на новий рівень фото- та відеозйомки з бездзеркальною камерою лінійки EOS R, створеної на основі сенсора APS-C.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R50

    Від чітких фотографій до відео у форматі 4K і прямих трансляцій — створюйте найкращий контент, що викликатиме захоплення, за допомогою цієї бездзеркальної камери EOS R. Усе в одному спеціалізованому пристрої.
  • Надширококутний варіооб’єктив

    RF 14-35mm F4L IS USM

    Надширококутний RF-об’єктив Canon — це точність серії L, діапазон фокусних відстаней від 14 до 35 мм та зручність знімання з рук завдяки 5,5-ступеневій стабілізації зображення.
  • Об’єктиви RF-S

    RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

    Об’єктив APS-C серії EOS R, кут огляду якого варіюється від широкого кута до кута огляду, як у телеоб’єктивів, ідеально підходить для зйомки подорожей, дикої природи, спорту та сцен із життя.
  • Об’єктиви RF

    RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

    Ідеальний об’єктив для щоденної зйомки для власників повнокадрових бездзеркальних камер. Надзвичайно зручна у користуванні, камера RF 24-105mm F4-7.1 IS STM надзвичайно легка та компактна, здатна вивести вашу зйомку на новий рівень.
  • Телеоб’єктив зі змінною фокусною відстанню

    RF 100-400mm F5.6-8 IS USM

    Універсальний, компактний і легкий об’єктив RF 100-400 мм з 5,5-ступеневим стабілізатором зображення для зйомки дикої природи й динамічних сюжетів без зайвих зусиль.
  • Об’єктиви RF

    RF 600mm F11 IS STM

    Компактний та легкий революційний супертелеоб’єктив, що ідеально підходить для тих, хто фотографує в умовах дикої природи, сафарі або під час подорожей потягами.
  • Об’єктиви для цифрових дзеркальних камер

    RF 2x

    Модель LRF 2x забезпечує різкість та універсальність застосування з додатковим двократним збільшенням, що розширює можливості сумісних теле- та варіооб’єктивів RF.
  • Схожі статті

  • НІЧНА ЗЙОМКА

    Фотозйомка нічного неба

    Найкращі прийоми нічної зйомки зірок включно зі сповільненим відео та знімками зоряного сліду.

  • НІЧНА ЗЙОМКА

    Найкраще обладнання початкового рівня для нічної зйомки

    Камери та об’єктиви для зйомки зоряного нічного неба.

  • ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

    Керування експозицією

    Опануйте науку налаштування діафрагми, витримки та чутливості ISO.

  • ТВОРЧИЙ ДРУК

    Створення моделі Сонячної системи

    Знайдіть час, щоб побути з рідними, дізнатися нове та поекспериментувати з колекцією паперових моделей на космічну тематику від Creative Park.