ТЕХНІКИ НІЧНОЇ ЗЙОМКИ

Фотографування супермісяця: вісім порад для створення неземних фото

Ці поради з фотографування Місяця від експертів допоможуть вам робити чудові знімки однієї з найбільш вражаючих подій на нічному небі.
Повний Місяць крупним планом над самотнім деревом у полі.

Місяць завжди залишається привабливим об’єктом зйомки для фотографів з усього світу, зокрема в такі рідкі моменти, коли він з’являється у вигляді супермісяця або кривавого Місяця. Але зробити все правильно може бути непросто. Буває досить складно фотографувати яскраві об’єкти на дуже великій відстані за слабкого освітлення, а також вибирати параметри кадру і фокусу з великою фокусною відстанню. Але належний комплект для фотографування та параметри експозиції дозволяють створювати неймовірно деталізовані місячні знімки та атмосферні пейзажі. Ми покажемо вам, як це робити.

1. Поради з фотографування Місяця: стежте за календарем

Місяць у ясну ніч із гілками дерев на передньому плані.

Місяць завжди рухається точно за годинником, але погода буває непередбачуваною. Для фотографування Місяця краще за все підходить ясна ніч, тож уточніть прогноз, перш ніж вирушати. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 100-500mm F4.5.-7.1 L IS USM із фокусною відстанню 400 мм, витримкою 30 с, діафрагмою f/11 та ISO 100.

Повний Місяць високо в небі над рядком дерев.

У період з 2021 по 2025 роки траплятиметься по чотири супермісяця на рік, тож у вас буде чимало нагод зафіксувати цю вражаючу подію. Кривавий місяць з’являтиметься в небі у травні 2021 и 2022 років, листопаді 2022 року, березні й вересні 2025 року й березні 2026 року, але у деяких із цих випадків вам знадобиться подорожувати, щоб його побачити. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 100-500mm F4.5.-7.1 L IS USM та оптичною насадкою Extender RF 1.4x із фокусною відстанню 700 мм, витримкою 2 с, діафрагмою f/10 та ISO 1000.

У певних точках на своїй орбіті навколо Землі, період якої становить 27,322 дня, Місяць наближається до нашої планети. Коли цей момент збігається з повним Місяцем, тобто Сонце, Місяць і Земля перебувають на одній лінії, ми бачимо збільшений повний Місяць, який також зветься супермісяцем. Кривавий Місяць виникає ще рідше. Це трапляється тоді, коли звичайний супермісяць збігається з повним місячним затемненням. У цей момент Земля повністю перекриває прямі промені Сонця на Місяць, через що на нього потрапляє лише світло, яке пройшло рефракцію через земну атмосферу, завдяки чому Місяць отримує тьмяний кривавий відтінок.

2. Плануйте заздалегідь

Камера EOS RP на штативі з телеоб’єктивом, налаштована для фотографування Місяця, що піднімається над рядком дерев біля озера.

Ви можете спланувати дати для зйомок за місячним календарем залежно від того, що саме хочете сфотографувати — наприклад, яскравий повний Місяць у небі чи серп нового Місяця.

Місяць у небі визирає крізь дерева, на поверхні озера на передньому плані — смуги відбитого світла.

Планування заздалегідь також дозволяє вибрати композицію — наприклад, зняти Місяць високо над місцевим замком або у відбитті на поверхні озера. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 100-500mm F4.5.-7.1 L IS USM із фокусною відстанню 300 мм, витримкою 1/40 с, діафрагмою f/6,3 та ISO 500.

Зйомка Місяця — це не лише перевірка ваших навичок фотографування: це також чудовий спосіб краще познайомитися з рухом нашого супутника відносно Землі. Ми можемо точно сказати, це Місяць підійматиметься, за якою траєкторією він проходитиме небом і де він заходитиме за горизонт — у будь-яку ніч протягом багатьох років. Існує кілька корисних програм для смартфонів, що допомагають спланувати кут зйомки з максимальною точністю, а також відстежувати фази Місяця в онлайні. Загальне правило таке, що повний місяць з’являється безпосередньо напроти Сонця, що заходить за горизонт.

3. Параметри фотографування Місяця

Людина регулює положення екрана зі змінним кутом нахилу на камері Canon EOS RP під час фотографування Місяця.

Під час зйомки такого яскравого об’єкта на темному фоні можуть виникати проблеми з експозицією, тож спробуйте налаштувати її вручну.

Екран камери Canon EOS RP з параметрами виділення різкістю.

Якщо ви намагаєтеся навести фокус на Місяць, спробуйте ручний режим. Увімкніть режим Live View і ввімкніть функцію виділення різкістю об’єктів у фокусі, щоб переконатися, що деталі на знімку будуть чіткими.

Автоматичні режими експозиції не завжди підходять для фотографування Місяця, тож радимо налаштовувати експозицію вручну. Інтенсивність сонячного світла, що потрапляє на Місяць, у цілому не змінюється, тому існує просте правило щодо експозиції, яким можна керуватися завжди: правило «Місяць 11». Установіть діафрагму f/11 і виберіть витримку таким чином, щоб вона була зворотною до ISO, тобто для ISO 100 ми встановлюємо витримку 1/100 с, для ISO 200 — 1/200 с тощо. Це правило не є стовідсотковим, тобто ви можете коригувати витримку й діафрагму навколо цих значень, об отримати оптимальний вигляд у кадрі.

4. Який об’єктив вибрати для фотографування Місяця?

Фотограф налаштовує свою камеру EOS RP з об’єктивом RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM на штативі.

Об’єктив зі змінною фокусною відстанню на кшталт цього Canon RF 100-500mm F4.5-7.1 L IS USM дозволяє створювати як ширококутні місячні пейзажі, так і деталізовані крупні плани.

Шосе на фоні Місяця зі слідами від автомобілів, що виникли через тривалу експозицію.

Елементи переднього плану також дозволяють закарбувати на знімку інше джерело світла, як-от на цьому фото зі слідами від автомобілів через тривалу витримку — чудовий спосіб додати контрасту до вашого зображення. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 100-500mm F4.5.-7.1 L IS USM із фокусною відстанню 100 мм, витримкою 8 с, діафрагмою f/10 та ISO 250.

Довгофокусний об’єктив — обов’язкова умова для фотографування Місяця крупним планом, але це не має бути швидкий і дорогий пристрій: Місяць такий яскравий, що найширша діафрагма топових довгофокусних об’єктивів вам не потрібна. Підійде навіть стандартний зум-об’єктив на кшталт Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM — можливо, вам не вдасться заповнити Місяцем весь кадр, але ви завжди зможете обрізати його пізніше. Саме тут камери з високою роздільною здатністю, такі як Canon EOS RP на 26,2 мегапікселя, демонструють свої переваги.

5. Розширте свій діапазон зйомки

Фотограф установлює об’єктив Canon RF 800mm F11 IS STM на камеру EOS RP на штативі.

Із унікальними об’єктивами на кшталт цього Canon RF 800mm F11 IS STM вам не знадобиться йти на додаткові витрати, щоб робити такі деталізовані місячні знімки.

Крупний план повного Місяця в ясну ніч.

Тут ми скористалися комбінацією з об’єктива Canon RF 800mm F11 IS STM і 2-кратного телеконвертера, що забезпечує неймовірну фокусну відстань у 1600 мм для зйомки дуже деталізованих місячних фото. Знято на камеру EOS RP з об’єктивом Canon RF 800mm F11 IS USM та оптичною насадкою Extender RF 2x із фокусною відстанню 1600 мм, витримкою 1/50 с, діафрагмою f/22 та ISO 100.

Якщо ви хочете заповнити Місяцем весь кадр, ідеальним варіантом є об’єктив із дуже довгим фокусом, як-от Canon RF 800mm F11 IS STM. Діафрагма f/11 чудово підходить для фотографування Місяця, адже вона відповідає правилу експозиції «Місяць 11». Також дуже корисними можуть бути подовжувачі об’єктивів на кшталт Extender RF 1.4x або Extender RF 2x, які дозволяють збільшити доступну фокусну відстань.

6. Виберіть момент

Яскравий жовтий Місяць, що визирає крізь дерева.

Якщо ви плануєте знімати об’єкти на фоні Місяця з довгофокусним об’єктивом, ви маєте бути від них за 800 метрів або більше, щоб зберегти належні пропорції. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 100-500mm F4.5.-7.1 L IS USM із фокусною відстанню 500 мм, витримкою 0,5 с, діафрагмою f/8 та ISO 100.

Силует літака на фоні повного Місяця.

Правильний вибір моменту для зйомки дозволяє створювати вражаючі фото, як-от цей літак на фоні Місяця. Знято на камеру Canon EOS R5 з об’єктивом Canon RF 800mm F11 IS STM з витримкою 1/1000 с, діафрагмою f/11 та ISO 1600. © Tibor Szövetes

Супермісяць зазвичай виглядає найбільш вражаючим, коли лише з’являється над горизонтом. Світло проходить до вас крізь атмосферу Землі в бічному напрямку, тож Місяць набуває теплого червонуватого відтінку. У цей момент він також здається найбільшим, хоча це ілюзія: розмір залишається незмінним протягом усієї ночі, але кривина атмосфери спрацьовує як збільшувальне скло.

7. Фотографуйте Місяць із об’єктами переднього плану

Камера Canon EOS RP на штативі для фотографування Місяця над озером. Старий поміст для пірнання високо над водою.

Об’єкти переднього плану на місячному фото дозволяють виділити Місяць в кадрі, роблячи знімок цікавішим.

Відбиття Місяця на поверхні озера. Старий поміст для пірнання високо над водою.

Скориставшись штативом і встановивши витримку в секунду або більше, ви зможете знімати місячні пейзажі й робити неземні зображення майже так само, як і при денному світлі. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM із фокусною відстанню 46 мм, витримкою 2,5 с, діафрагмою f/5,6 та ISO 800.

Щоб зробити місячну композицію креативнішою, можна додати до кадру деталі на горизонті, що привертають увагу. Але вам доведеться опинитися в потрібному місці й діяти швидко — за лічені хвилини Місяць підійметься над горизонтом і попрямує в небо.

8. Не завжди слід фотографувати повний Місяць

Крупний план місячного ландшафту з деталями поверхні.

Місяць, що старіє або зростає (коли його видно приблизно на три чверті) — чудовий момент для того, щоб фотографувати його поверхню. Знято на камеру Canon EOS RP з об’єктивом Canon RF 800mm F11 IS USM та оптичною насадкою Extender RF 2x із фокусною відстанню 1600 мм, витримкою 1/50 с, діафрагмою f/22 та ISO 100.

Хоча повний Місяць вражає, це не найкращий момент для фотографування таких деталей його поверхні, як, наприклад, кратери. Саме так, як спалах на камері висвітлює обличчя, фронтальні сонячні промені на повному Місяці усувають тіні. В інші моменти світло падає на Місяць з боків, через що виникають освітлені й затінені ділянки, які дозволяють краще за все показати контури й деталі місячного ландшафту.

Ці та інші поради й рекомендації від професійного фотографа Ендрю Фьюзек Петерса (Andrew Fusek Peters)* допоможуть вам вивести свої місячні знімки на новий рівень.

* Матеріал доступний не всіма мовами.


Автор: Філ Хол (Phil Hall)

Пов’язана продукція

Схожі статті