ВІДНОВЛЕННЯ ФОТОГРАФІЙ

Відновлення дорогих серцю моментів

Відкрийте для себе проект ReStory з відновлення численних фотографій, пошкоджених під час руйнівної повені в Бельгії в 2021 році.
Руки тримають пошкоджений знімок дитини, що спить.

У липні 2021 року Бельгія пережила одну з найбільш руйнівних і раптових повеней у своїй історії, внаслідок якої загинуло безліч людей та було пошкоджено або зруйновано понад 220 000 будинків. Південний бельгійський регіон Валлонія, зокрема провінція Льєж, постраждав сильніше за все, і цей регіон досі відновлюється.

Коли втрачаєш все, тримаєшся за спогади – але люди, що вижили, також втратили тисячі фотографій величезної емоційної цінності, які були пошкоджені або зникли.

За підтримки проекту ReStory – спільної ініціативи рекламної агенції Happiness Brussels, численних волонтерів-ретушерів, реставраційної лабораторії Object Care та Canon Belgium – було розпочато програму відновлення якомога більшої кількості фотографій для постраждалих від повені.

"Ми в Canon знаємо, яку потужну емоційну силу мають фотографії та історії, що з ними пов’язані", – говорить Якко Льор (Jacco Leurs), керуючий директор Canon Benelux. – Саме тому ми підтримуємо програму ReStory з відновлення фотографій і саме тому нас зачепили історії, що лежать в її основі. Цей проект призначений для всіх, хто постраждав від повеней і хотів би відновити пошкоджені знімки. Так ці люди зможуть зберегти свої спогади, а ми допоможемо полегшити їхнє горе".

ReStory: проект з відновлення пошкоджених повінню фотографій

Жінка сидить за столом і тримає ушкоджену водою фотографію.

Зі знімками ми тримаємо в руках дорогоцінний шматочок історії – людей, місця й спогади, які найближчі до нашого серця.

Пошкоджена повінню фотографія молодої жінки, що сидить серед трави із собакою.

Цей знімок мав особливе значення для своєї власниці – він був зроблений у місцевому мальовничому місці, де вона регулярно бувала із сестрою.

Під час повені в новинах можна було почути й побачити голоси та обличчя багатьох людей, яких сильно зачепила ця катастрофічна подія. Маттіас Вермейр (Mattias Vermeire), комерційний директор компанії Happiness Brussels, згадує ці новини й те, як вони стали імпульсом для ініціативи з допомоги постраждалим.

"Я побачив у телевізорі жінку, яка розповіла, що втратила все, але в неї ще був фотоальбом із фотографіями її весілля та знімками з відпустки, – пояснює він. – Вона сказала: «Я можу купити новий телевізор, купити все інше, але я не зможу відновити ці спогади» – звісно, вона не знала, які можливості для цього існують. Ми подумали: «Ми можемо допомогти цим людям». Ми почали шукати, чи є вже якісь сервіси й послуги, що дозволяють відновити фотографії".

Для відновлення пошкоджених фотографій агенція звернулася до компанії Object Care, що спеціалізується на реставрації предметів, використовуючи технологію хімічної стабілізації.

Пошук спогадів для відновлення

Жінка стоїть серед уламків, тримаючи в руках фотоальбом із пошкодженою весільною фотографією.

Ця жінка втратила чоловіка за дев’ять років до того, як води повені захлеснули її будинок. Вона відчайдушно намагалася зберегти спогади про їхнє спільне життя, особливо весільні фотографії.

Жінка стоїть у стіни, тримаючи забруднену чорно-білу фотографію триколісного велосипеда.

Можна подумати, що врятувати пошкоджені водою фотографії неможливо, але їх можна очистити й відновити за допомогою цифрових технологій.

Розробивши план, команда Happiness Brussels почала рекламувати свій проект через групи Facebook та некомерційні організації, що допомагають постраждалим від повені. Однак спочатку реакція була обмеженою. "Ми звернулися до Canon Belgium, нам надали найкраще кінематографічне обладнання Canon, і ми зняли про це документальне відео, – пояснює Маттіас. – Потім ми особисто вирушили на пошуки людей на місцях.

Ми пробули там три дні й розмовляли з усіма, хто проходив повз, пояснюючи, що ми плануємо зробити. Деякі люди казали: «Ви можете мені допомогти, у мене ще залишилося кілька знімків, або я знаю когось, у кого вони є»".

Потім команда розпочала процес реставрації, документуючи проект за допомогою інтерв’ю, які увійшли до короткого документального відео та були представлені на фотовиставці під час заходу Photo Days на Brussels Expo у жовтні 2021 року. Незабаром дедалі більше людей почали звертатися щодо відновлення своїх фотографій, і проект було продовжено наступного року.

Процес відновлення фотографій

Зім’ята й пошкоджена водою фотографія жінки, яка їсть.

"На фотографіях, які ми зібрали, була не лише вода, – каже Маттіас. – Там були пісок, бруд і навіть такі матеріали, як масло або чорнило. У нас навіть опинилися фото, що стали повністю помаранчевими".

Відретушована фотографія жінки, яка їсть.

Хоча виправити й відновити все неможливо, цей процес є надзвичайно ефективним. Навіть найбільш пошкоджені зображення можна значно покращити.

Процес реставрації в Object Care включає ручне очищення кожної фотографії. Потім команда ретушерів-волонтерів із брюссельської агенції Happiness доопрацьовує знімки.

"Вони не бояться взяти пошкоджену фотографію та просто опустити її у воду, – каже Маттіас. – Спочатку ми всі дуже хвилювалися, але вони точно знали, що робити. Вони опускають знімок у воду, щоб усунути все зайве й зробити фото якомога чистішим. Потім вони оцифровують його, просто фотографуючи на камеру Canon. І тут приходимо на допомогу ми".

"Ми створюємо рекламні фотографії, використовуючи Photoshop та інші методи для покращення або поєднання знімків. Ми подумали: «Цей підхід можна застосувати до пошкоджених фотографій, щоб очистити їх і прибрати плями й бруд»".

Штатні ретушери-волонтери цифрових знімків уже витратили близько 1000 годин на очищення пошкоджених повінню знімків для проекту ReStory, а крім того, свій час також запропонували деякі позаштатні фахівці. У редагуванні є певні обмеження, проте результати й відгуки були чудовими.

"Звісно, ми не можемо відтворити людину на фотографії, де половина обличчя відсутня через пошкодження. Але ми можемо відтворити небо й дерева, а також видалити плями із зображень людей", – каже Маттіас.

Виправлені фотографії друкуються на принтері Canon imagePROGRAF PRO-1000 для створення яскравих відбитків професійної якості. "Зараз ми збираємо дуже багато фотографій, щоб допомогти якомога більшій кількості людей. Ми організуємо тури для збирання знімків, тому що, звісно, через емоційну цінність цих фотографій люди відчувають дискомфорт, якщо просто кладуть їх у конверт і надсилають нам поштою".

Заявку на відновлення фотографій, які постраждали від повені, можна подати на сайті www.restory.photo.

П’ять порад щодо відновлення старих або пошкоджених фотографій

Руки тримають футляр із пошкодженими фотографіями, зверху – портрет маленької дитини.

"У багатьох людей є лише два чи три знімки для реставрації, а це означає, що ми зможемо допомогти багатьом, – каже Маттіас. – У цьому й полягає наша мета. Ми не планували допомагати лише трьом або чотирьом особам зі 100 або 200 фотографіями – ми хотіли допомогти багатьом людям з меншою кількістю знімків, які їм справді дорогі та оживлять їхні спогади".

1. Не намагайтеся швидко висушити фотографію

"Якщо знімки пошкоджені водою, не намагайтеся відразу їх висушити й не застосовуйте до них тепло (наприклад, не кладіть на батарею), тому що це зашкодить їм ще більше, – радить Маттіас. – Папір стане твердішим, ніж був раніше, і почне тріскатися, що є хімічним ефектом, і виправити це буде неможливо. Якщо фотографія пошкоджена, найкраще, що можна зробити, – це залишити її в тому ж середовищі та умовах".


2. Покладіть фото у герметичний пакет із водяною парою

Для тих, хто збирається надіслати свої знімки професійним реставраторам: "Якщо ваша фотографія побувала у воді, найкраще покласти її в герметичний пакет із водяною парою або краплями, щоб не змінювати середовище", – каже Маттіас.


3. Щоб самостійно відновити старі знімки, оцифруйте їх перед імпортуванням у Photoshop або Digital Photo Professional (DPP).

Відскануйте або сфотографуйте знімок, який плануєте відновити, а потім відкрийте її цифрову версію у фоторедакторі, наприклад Adobe Photoshop. Створивши копію зображення, зробіть всі необхідні коригування, обріжте й випряміть її.


4. Відкоригуйте всі пошкоджені ділянки та скоригуйте кольори

Пензель точкового відновлення в Adobe Photoshop допоможе позбавитися від складок, видалити плями й розриви, виправити пошкоджені ділянки, що постраждали від води або старіння. Проте не забувайте створювати новий шар для будь-яких змін, щоб не редагувати вихідний фоновий шар. Щоб зменшити зернистість, можна скористатися інструментом "Зменшення рівня шуму". Вицвітання кольору – поширена проблема старих знімків, тому для створення якісних відбитків також часто буває варто зробити корекцію кольорів. У програмі для оброблення та редагування фотографій Canon DPP RAW також є функції точного налаштування зображень включно з коригуванням кольорів і підвищенням різкості.


5. Підготуйтеся до друку

Перед друком у домашніх умовах збережіть зображення у відповідному форматі, наприклад JPEG, PNG або TIFF. Якщо камера підтримує відповідну можливість, знімки слід робити у форматі RAW, адже це забезпечує максимальну гнучкість під час редагування. Для високоякісного кольорового та монохромного друку ідеально підходить компактний, але універсальний принтер формату A3+ Canon PIXMA PRO-200. Якщо ви сподіваєтеся самостійно відновити свої фото, цей бездротовий принтер обладнаний 8-колірною системою чорнил на основі барвників для створення виняткових відбитків із гнучким налаштуванням розмірів. Якісні результати під час друку фотографій за домашніх умов також забезпечує доступна за ціною лінійка PIXMA. Canon Pro Platinum PT-101 – це глянсовий щільний фотопапір для студійного друку з високою стійкістю до вицвітання.


Adobe та Photoshop — зареєстровані торговельні марки або торговельні марки компанії Adobe у США та/або в інших країнах.


Автор: Лорна Докерілл (Lorna Dockerill)

Пов’язана продукція

 • Фронтальний знімок Canon Pixma Pro-200

  Професійні фотопринтери

  PIXMA PRO-200

  Принтер PIXMA PRO-200, орієнтований на яскравий кольоровий друк фотографій, універсальність і зручність використання, є ідеальним вибором для ентузіастів фотографування та фотографів-початківців.
 • Великоформатні принтери

  imagePROGRAF PRO-1000

  Можливість друку на папері формату A2 й менше в чудовій якості завдяки 12-колірній системі чорнил.
 • Струминні принтери

  Photo Paper Pro Platinum (PT-101)

  Професійний студійний фотопапір із покриттям забезпечує виняткову якість друку й стійкість до вицвітання. Відтворюючи широкий спектр кольорів, цей цупкий глянсовий папір дає змогу фотографам краще проявити свій творчий потенціал.

Схожі статті

 • ОСНОВИ РЕДАГУВАННЯ

  Як редагувати фото з особливих подій

  Ці прості поради з редагування допоможуть вам зробити фотографії ваших визначних подій виразнішими.

 • РЕДАГУВАННЯ ТА ОБРОБКА ФОТОГРАФІЙ

  Редагування зображень RAW в програмі DPP

  Дізнайтеся, як редагувати, збільшувати чіткість і покращувати якість фотографії RAW за допомогою програмного забезпечення Canon DPP.

 • ТВОРЧИЙ ДРУК

  Кращі поради щодо демонстрації надрукованих фото

  Дізнайтеся, як перетворити свій будинок за допомогою красивих сімейних фотографій у галерейному стилі.

 • СІМЕЙНА ФОТОГРАФІЯ

  Зробіть кращі різдвяні фото, ніж минулого року

  Фотограф Лєна Петрова розповідає, як можна покращити святкові фотографії.