Виріб
Дізнайтеся більше про EOS M5
Галі Тібон — фотожурналіст, фотограф-документаліст і дослідник Canon, що займається документальною зйомкою людей і культур по всьому світу. Останнього разу вона відвідала невелике курортне містечко Врнячка-Баня в Сербії. Ми вирушили з нею, щоб дізнатися більше про її особисту філософію фотозйомки. Вона керується нею, відтворюючи магічні моменти у своїх незабутніх зображеннях, занурюючись у світ дивовижних можливостей EOS M5...
У розмовах на тему фотографії Галі Тібон часто використовує слово «магія». Вона справді відчуває майже містичне благоговіння перед дивовижними світом фотографії з тієї миті, як 14-річною дівчинкою знайшла на полиці свого дідуся альманах Life за 1956 рік і побачила в ньому фотографію, що змінила її життя.
«Я бачила це неймовірне чорно-біле зернисте зображення в русі — це було приголомшливо. До того я й не уявляла, що фотографія — це значно більше, ніж традиційні сімейні знімки або пейзажі, зняті на плівку Kodak під час подорожей. Воно було живим! Неймовірно! Це надихнуло мене купити свою першу плівкову камеру Canon AE1, яка тоді змінила вже не одного власника. Я записалася на курси фотографії в Ізраїльському музеї в Єрусалимі, де навчилася обробляти плівку й друкувати знімки. Я навіть витратила всі свої кишенькові гроші на плівку й хімікати для маленької лабораторії у себе вдома — мені ніколи не набридало дивитися, як чорно-білі знімки магічним чином проявляються в лотку».
"Для мене камера — це магічний компас, який веде мене, куди забажає, а я просто йду за ним!»"
У пошуках магії Галі багато подорожувала по всьому світу, відтворюючи на документальних знімках різні народи, культури та віросповідання. Проте, за її словами, документальна фотозйомка — це дещо більше, ніж просто «робити гарні картинки».
«У будь-якому документальному нарисі важко перетворити реальність на двовимірні нерухомі зображення. Я маю на увазі світло, запахи та звуки, емоції в очах людей. Я повинна об’єднати всі ці елементи у величну картину. Здається, що це магія, але насправді це також важка праця та непроста головоломка. Крім того, часто існує мовний бар’єр, але я відчуваю ауру й енергетику людей, тож, як не дивно, ми можемо спілкуватися за допомогою посмішок, жестів і ламаної англійської».
"Мені потрібно відтворити цю енергетику на зображеннях, щоб показати її тим, кого не було поруч."
Дивлячись на знімки, створені Галі в Сербії, можна побачити, що вона має хист магічним чином закарбовувати цю невидиму енергетику навіть із незнайомою камерою. Її стиль поєднує в собі вуличну, портретну та художню зйомку, а її фотографії розповідають нам про неповторні душевні моменти в житті містян. Згідно з філософією фотозйомки Галі магія — це те, що відбувається тут і зараз, але, як вона каже, тут не все так просто.
«Бути фотографом — це бути поруч і знаходити ключ до сердець людей, щоб вони впустили мене в своє життя на кілька хвилин, годин або днів. Йдеться про те, щоб фотографувати тут і зараз у мінливому світі — встигнути впіймати швидкоплинні моменти. Але спочатку потрібно пройти етап позування на камеру. Коли люди бачать камеру, вони інстинктивно починають позувати — вони підтягуються, розправляють груди й вдягають на обличчя маску для камери. Цьому вони навчилися в дитинстві, коли кадри не можна було витрачати даремно, але саме цього я намагаюся уникнути. Проте я завжди роблю такі знімки, оскільки вони знімають напругу. Ви повинні пройти цей етап позування на камеру, перш ніж зможете дійсно почати фотографувати».
"Люди також думають, що знають, що саме ви знімаєте, але вони не знають вашого задуму й не бачать ваших очей за камерою. Їм невідомо, на які деталі або на який момент я чекаю."
«На щастя, що довше я лишаюся в оточенні людей, то спокійніше вони почуваються, і я можу робити саме ті знімки, які мені потрібні. Усі, кого я зустріла у Врнячка-Бані, — навіть вівці — були дуже люб’язними та дружніми й радо допомагали мені відтворювати картину життя! Ось чому мені вдалося зробити правдиві знімки».
«Я зробила знімок чабана (колишнього футболіста, який зараз проводить увесь день у полях, читаючи газети й розмовляючи зі своїми вівцями) відразу після дощу. Світло було дивовижним, але вівці ще тікали від зливи, тож пастух наказав їм зупинитися, і вони просто завмерли, щоб я могла зробити знімок. Так, ніби він скористався пультом ДК!»
«Нижче по річці розкинулося квітуче селище, де живуть переважно чоловіки. Вони були повністю розкутими, просто були собою, дотримуючи принципу "живи й дай жити іншим". Це дивовижно. Роздягнені до плавок, вони демонстрували свої тіла, незалежно від їхньої фізичної форми — вони грали в доміно, купалися й загоряли з полудня до заходу сонця. І в них чудове почуття гумору — круті хлопці із саморобними татуюваннями постійно кепкують один з одного.
«Компактна камера EOS M5 виявилася ідеальною для таких знімків, бо я не виглядала, як озброєний до зубів вояка. Вона не привертала забагато уваги до мене як фотографа й менше лякала мої об’єкти зйомки. Тож я могла просто почуватися як людина з камерою, граючи зі світлом і створюючи справжні витвори мистецтва, поки вони займалися своїми справами».
На думку Галі, саме в цей момент творчості починається магія...
«Коли все потрібне для вдалого кадру збирається разом — композиція, особливі риси людей, промінь світла на обличчі, вдалий об’єктив і правильно вибране місце — я можу одним натисканням кнопки закарбувати мить, що триває 1/60 секунди. Магія — це коли все це поєднується.
"Ви можете відчути це під час зйомки — інтуїтивно й емоційно. Ви помічаєте якийсь об’єкт, кружляєте навколо нього, як бджола над квіткою, намагаючися закарбувати його справжню сутність."
Ви пробуєте робити різні знімки в пошуках ідеального — вони цифрові, тож ви можете бачити, чи в правильному напрямку ви рухаєтеся (геть не так, як із плівкою!). Але я не дізнаюся про результат, поки не побачу його на великому екрані комп’ютера! Зрештою, головне — це процес, те, що йде від душі. Коли ваші роботи виставляють у галереях і музеях, а люди їх колекціонують, це надзвичайно, проте справжня магія — творчий процес тут і зараз, і він важливіший за результат».
Спочатку Галі поставилася до ідеї використовувати бездзеркальну камеру для зйомки у Врнячка-Бані недовірливо, але взявши в руки EOS M5 і почавши нею користуватися, вона змінила свою думку.
«Коли я вперше її побачила, вона мені дуже сподобалася, наче хтось зменшив мою EOS 5D Mark III! Мені сподобався дизайн і відчуття надійності — вона природньо лягла в мою руку завдяки вдалому розташуванню кнопок і дисків. Звісно, я не чекала, що бездзеркальна камера може бути такою. Зазвичай у них плоский тонкий корпус без рукоятки та видошукача».
«Нею зовсім неважко користуватися. Я могла настроїти на ній ті самі функції, що й на 5D Mark III, тож я швидко освоїлася. Я могла інтуїтивно знаходити все необхідне, не перериваючи свій творчий процес і радіючи, що камера робить те, що я хочу.
Насичені кольори та приємні тони шкіри гарантують чудову якість. Це лише невелика камера, але її знімки у форматі JPEG можна друкувати на рекламні щити, а ще можна знімати у форматі RAW. Безперервна зйомка також неймовірна — це дійсно заявлені 7 кадр/с!
Мені особливо сподобався додатковий диск для експокорекції. Він ідеально підходить, щоб змінювати експозицію під час зйомки, не відволікаючися від кадру. Електронний видошукач просто неймовірний — якщо знімати у вертикальному положенні, дані перевертаються, тож мені не доводиться скошувати очі вбік, щоб переглянути експозицію!»
Їй також сподобалося гнучке кадрування та параметри фокусування, доступні в електронному видошукачі та на сенсорному екрані зі змінним кутом нахилу: «Я ніколи не думала, що використовуватиму екран для зйомки, але екран EOS M5 дає мені набагато більше можливостей для зйомки під різними кутами. Він неймовірно швидкий і зручний для переходів у меню. Тактильна система автофокусування просто блискуча! Я можу просто кадрувати зображення, а потім перетягнути область фокусування в потрібне місце великим пальцем, дивлячись в електронний видошукач і не змінюючи композицію, або зафіксувати фокус в одному місці, а потім перемістити рамку».
Галі особливо вразив компактний розмір камери: «EOS M5 невелика, але дуже потужна! Чудова якість у компактній камері — це для мене щось нове. Вона може робити практично все, на що здатна моя EOS 5D Mark III, і сумісна з тими самими об’єктивами, але вона дуже непомітна.
Підтримка Bluetooth — це дуже корисно, адже тепер камеру підключено до смартфона й не треба брати на зйомку кабелі чи комп’ютер. Я можу взяти тільки телефон і камеру й бути «людиною-оркестром».
"Для портретів також зручно мати електронний видошукач і екран, щоб керувати фокусуванням великим пальцем, розмовляючи із моделлю."
Зараз фотожурналісти не хочуть опинитися десь без камери й втратити нагоду зняти гарячу новину, а EOS M5 менша, ніж мій спалах, тож я можу легко брати її із собою в кіно або на відпочинок і, незважаючи на розмір, робити фотографії професійного рівня. Я так давно чекала на таку компактну камеру EOS!»
"EOS M5 — мініатюрна камера з потужними можливостями!"