A Canadian player tackles an Irish player in a 2015 Rugby World Cup match. Photo by Richard Heathcote.

СПОРТИВНА ФОТОГРАФІЯ

Беремо камеру на матч: 7 порад для покращення якості знімків спортивних подій

Зйомка спортивних подій – це не лише величезний простір для творчості, а й чудова можливість для випробовування режимів і функцій камери, якими ви раніше не користувалися.

Отже, чому б не спробувати закарбувати вражаючі динамічні сцени, рухомі об’єкти й передати атмосферу гри? До вашої уваги сім порад, які під час матчу допоможуть вам скористатися всіма перевагами вашої камери: компактної чи псевдодзеркальної, як-от Canon PowerShot SX70 HS, або дзеркальної, зокрема, Canon EOS 80D.

A sweeping view of the entire stadium as pyrotechnics explode at the start of the 2015 Rugby World Cup final. Photo by Matt Lewis.

1. Знайдіть новий ракурс

Більшість фотографів на спортивних заходах знімають під однаковим кутом, тому подумайте про те, як створити нешаблонні кадри. Може слід лягти на землю і знімати з низького ракурсу? Або ж сфотографувати симетричну групу гравців десь із гори? Кадри, зроблені з боку поля, зазвичай кращі, ніж зняті з-за воріт.

Ви також можете поекспериментувати з різними фокусними відстанями. Довгофокусний телеоб’єктив, зокрема Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM, з комплекту змінних об’єктивів максимально наблизить вас до виру подій, а його вбудований стабілізатор зображення дозволить уникнути тремтіння камери.

Players pictured running past the camera onto the field for the match between Ireland and Canada in the 2015 Rugby World Cup. Photo by Richard Heathcote.

2. Налаштуйте режим безперервної зйомки

Більшість часу ви будете знімати окремі кадри, але фотографуючи динамічні види спорту, як-от регбі або футбол, слід використовувати всі доступні способи для захоплення найдраматичніших моментів. Саме тому спортивні фотографи працюють у режимі серійної або безперервної зйомки.

Активувати потрібний вам варіант можна в меню режимів спрацьовування затвора. Окремі моделі камер на верхній панелі оснащені диском для безпосереднього керування; в іншому випадку доступ до режимів зйомки здійснюється через систему меню камери. Режим покадрової зйомки позначено на диску однією прямокутною рамкою, символом безперервного режиму є кілька рамок.

Більшість камер у режимі серійної зйомки робить від 5 до 12 кадрів на секунду. Завдяки цьому ви зможете з великої кількості знімків відібрати той, на якому найважливіший момент події, наприклад драматичне відбиття м’яча воротарем, захоплено якнайкраще

Canon PowerShot SX70 HS у режимі серійної зйомки робить 10 кадрів на секунду, камеру оснащено РК-дисплеєм зі змінним кутом огляду, з яким зручно фотографувати, навіть лежачи або стоячи. Також достойним варіантом, що пропонує швидкість у 8 кадрів на секунду, є Canon PowerShot G7 X Mark II. Ця камера має 31-точкову систему автофокусування, з якою ви можете, натискаючи елементи на екрані, вибирати фокус і відстежувати обличчя та об’єкти.

Схожі статті
An action-packed photoshoot with a pro

СПОРТИВНА ФОТОГРАФІЯ

Фотографування динамічних подій: поради від професіонала

Дізнайтеся більше про динамічну та спортивну зйомку із цього заняття з інструктором – майстром подорожування на гірських велосипедах.

A snowboarder walks through the snow with his snowboard under his arm, away from the camera

ЗЙОМКА НА ВУЛИЦІ

Корисні поради щодо фотографування під час зимових свят

Професійний спортивний фотограф Рихарда Вальх надає поради зі створення блискучих зимових фото: від вибору камери до найкращих налаштувань.

A Canadian player tackles an Irish player in a 2015 Rugby World Cup match. Photo by Richard Heathcote.

3. Використовуйте баланс білого

Функція автоматичного балансу білого вашої фотокамери забезпечує високу якість відтворення тонів і кольорів. Використовуйте її, знімаючи гру вдень або ввечері, щоб ваша камера автоматично пристосовувалася до зміни рівня освітлення. Крім того, завдяки цій функції ви матимете змогу зосередитися на композиції та відстеженні ключових моментів.

Щоб увімкнути автоматичний баланс білого, скористайтеся кнопкою «WB» на задній панелі вашої камери або на сенсорному РК-екрані. Натиснувши її, ви зможете вибрати потрібні налаштування.

4. Робіть знімки у форматі JPEG

Часто фотографам радять знімати у форматі RAW або JPEG + RAW, але в спортивній фотографії цього універсального правила зазвичай не дотримуються. Професіонали, які працюють у режимі серійної зйомки (фотожурналісти, зокрема фотографи спортивних подій і дикої природи), знімають у форматі JPEG, оскільки в ньому камера створює більше кадрів на секунду, ніж у форматі RAW.

Файли RAW займають більше місця і містять більше даних, у деяких камерах на їх видалення з буфера потрібно витратити більше часу. Розмір файлів JPEG набагато менший, отже ваша камера буде швидше записувати їх на карту пам’яті, реєструючи більше подій. Зазвичай зйомка у форматі JPEG є стандартним налаштуванням, якщо воно не змінювалося, ваша камера повністю готова до роботи.

Навіть під час безперервної зйомки у форматі JPEG радимо фотографувати короткими серіями: натисніть кнопку затвора на одну-дві секунди й відпустіть. Якщо тримати її натиснутою занадто довго, це призведе до переповнення буфера й до гальмування швидкості фотографування.

French fans in colourful makeup during the 2015 Rugby World Cup. Photo by Chris Lee.

5. Не концентруйтеся лише на гравцях

Досвід перебування на матчі не зводиться лише до перегляду вирішальних моментів гри.

Спрямуйте об’єктив на глядачів, зафіксуйте сповнені надії обличчя та креативні наряди або зніміть крупним планом схвильованих гравців чи те, як вони підтримують один одного безпосередньо перед грою.

Якщо у вас камера зі змінними об’єктивами, для створення таких кадрів якнайкраще підійде Canon EF-S 55-250 f/4-5.6 IS STM, його діапазон фокусних відстаней дозволяє охопити широке поле огляду, водночас сконцентрувавшись на певних гравцях або подіях.

6. Використовуйте режим слідкувального автофокусування або відстеження предметів у кадрі.

У новій камері режим автофокусування за промовчанням зазвичай налаштований на покадрове АФ, і більшість фотографів його ніколи не змінюють. Проте, знімаючи рухомі об’єкти на спортивному майданчику, потрібно використовувати режим слідкувального автофокусування.

Для перемикання в режим АФ на задній панелі камери є спеціальний елемент керування – кнопка або параметр на сенсорному екрані.

Функція слідкувального або безперервного автофокусування забезпечує фокусування на визначеній точці, доки ви тримаєте кнопку затвора натиснутою до половини. Це дуже зручно, зокрема для фотографування спортивних змагань, оскільки дозволяє навести об’єктив на місце основної дії, наприклад під час створення небезпечного моменту біля воріт, і чекати розвитку подій.

Режим АФ з відстеженням додатково покращує можливості вашої камери. У режимі відстеження просто торкніться точки автофокусування на РК-дисплеї (якщо ваша камера оснащена сенсорним екраном) або не до кінця натисніть кнопку затвора, щоб навести на неї фокус, – точка автофокусування переміщуватиметься в кадрі разом із вибраним вами об’єктом. Так ви з легкістю зможете контролювати розвиток подій на переповненому спортивному майданчику.

Володарі дзеркальних або бездзеркальних камер можуть дізнатися про додаткові функції їхніх пристроїв, скориставшись програмою Canon Photo Companion.

Players pictured on the point of a tackle in a match between England and Australia in the 2015 Rugby World Cup. Photo by Steve Bardens.

7. Передавайте динаміку подій за допомогою короткої витримки затвора

Будь-який спортивний фотограф прагне закарбувати вражаючі динамічні сцени, що можна зробити єдиним способом – знімати з короткою витримкою затвора. Найоптимальнішою є витримка приблизно у 1/1000 с, швидкість, меншу за 1/500 с, використовувати не варто.

Рекомендуємо скористатися перемикачем режимів витримки, щоб вибрати експозицію з пріоритетом витримки (Tv). Це налаштування надає змогу встановити потрібну витримку затвора, а камера відповідно до заданої вами швидкості автоматично змінить параметри діафрагми та ISO.

Автор: Джефф Майер (Jeff Meyer)

Подібна продукція

Схожі статті

Натхнення — це ключ до створення видатних знімків, також будуть корисними поради для покупців, тематичні інтерв’ю — все це потрібно для втілення у життя найкреативніших ідей.

Повернутися до всіх порад і прийомів