ТЕХНІКИ ОСВІТЛЕННЯ

Посібник зі створення світлових композицій для початківців

Малювати світлом не так складно, як здається, і для цього не потрібне спеціальне обладнання. Експериментуйте й створюйте вражаючі знімки за допомогою цих порад і прийомів.
Знімок крупним планом обличчя жінки, яке перекривають різнокольорові світлові смуги, зроблений на камеру Canon EOS R6.

Світло — найважливіший компонент фотографії, але цікавий процес фотозйомки не має припинятися із заходом сонця. Після настання темряви ви можете вийти на вулицю з ліхтариком або іншим джерелом світла й малювати власні картини, переміщуючи джерело світла, щоб створити форми, які вам подобаються. Ви не можете бачити ці форми в реальному часі, але за допомогою тривалої експозиції можна зняти їх на камеру й створити унікальні знімки. Цю техніку часто називають «малювання світлом».

Що таке малювання світлом?

Тривала експозиція під час зйомки транспорту, що рухається, створила смуги червоного й білого кольорів вздовж дороги.

За допомогою тривалої експозиції можна перетворити передні та задні фари автомобілів, що рухаються на біло-червоні смуги. У малюванні світлом використовується аналогічна техніка, але ви керуєте джерелом світла. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 15-35mm F2.8L IS USM із фокусною відстанню 28 мм, витримкою 124 с, діафрагмою f/16 та ISO 400. © Лоренц Холдер (Lorenz Holder) — посланець Canon

У русі є своя магія. Можливо, ви бачили фотографії, на яких зображено світлові смуги. Зазвичай їх створюють за допомогою руху автомобілів у нічний час, коли транспортні засоби залишають червоні й білі світлові смуги, що проходять через знімок, коли машина проїжджає повз. У малюванні світлом використовується та сама ідея, але тут вона виводиться на більш творчий рівень, ставлячи вас на місце водія.

Як і в разі зі світловими смугами, вам знадобиться тривала експозиція, яка надасть достатньо часу, щоб зафіксувати всі рухи джерела світла. Ви можете створити будь-який рух, використовуючи біле або кольорове світло, щоб намалювати картину.

Що потрібно для успішного малювання світлом?

Жінка позує перед камерою Canon, а за її головою чоловік тримає джерело світла.

Штатив може стати в нагоді під час зйомки з тривалою експозицією, оскільки з ним ви уникнете тремтіння камери, а об’єкт чи фон знімка залишиться чітким.

Підключивши камеру до телефона або планшета через програму Canon Camera Connect, ви зможете не лише віддалено керувати нею, але й бачити на екрані те, що «бачить» ваш об’єктив, тому ви можете бути впевнені, що світлова картина буде добре скомпонована та заповнюватиме кадр.

Хоча малювання світлом — це здебільшого малювання за допомогою рухів, зазвичай вам знадобиться неяскравий фон, щоб він виглядав чітким на знімку. Тому потрібно встановити камеру на штатив або іншу стійку платформу. Якщо ваш об’єктив оснащений оптичною системою стабілізації зображення, то в разі використання тривалої експозиції її краще відключити. Найновіші моделі можуть визначити, коли камеру встановлено на штатив, і вимкнути стабілізацію зображення.

Як і будь-яка інша техніка фотографування, малювання світлом вимагає практики. Корисно планувати зйомку до заходу сонця, щоб знати, які композиції вийдуть найкраще. Коли стемніє, установіть камеру на штатив і оберіть режим перегляду в реальному часі, щоб можна було попередньо побачити знімок на задньому РК-екрані.

Різне середовище може надати світловим картинам альтернативного вигляду й атмосфери. Якщо ви використовуєте відносно коротку експозицію (близько 10 секунд) на темному фоні, то на кінцевому знімку він залишиться темним, а вся увага буде акцентуватися на формах, які ви створюєте лампою. Триваліша експозиція під час зйомки нічного міського пейзажу або іншого освітленого фону може додати контекст до композиції і створити відчуття місця та простору.

Рекомендується не торкатися камери під час зйомки з тривалою експозицією, навіть якщо її встановлено на штативі, щоб уникнути розмиття знімка через вібрації.

Як налаштувати камеру?

Фігура людини, що стоїть у темряві і крутить ліхтариками, щоб створити червоні й білі світлові смуги.

Установивши камеру на штатив або стійку поверхню, переведіть її в ручний (M) режим і встановіть ISO 100 та малу діафрагму, наприклад f/11 або вище. Експериментуйте з різними діафрагмами та значеннями витримки, щоб побачити, як різні налаштування впливають на результат, переглядаючи знімки на задньому екрані камери. Майте на увазі, що знімки можуть виглядати яскравіше, ніж вони є насправді, якщо дивитися на екран камери в темряві, тому можна відрегулювати яскравість екрана, щоб врахувати це.

Під час зйомки більшості нічних знімків рекомендується використовувати широку діафрагму з малим числом f та високе значення ISO, щоб можна було зафіксувати будь-який рух за допомогою короткої витримки затвора. У малюванні світлом все треба робити навпаки, тому що рух — це головне, що потрібно закарбувати.

Установіть ручний (M) режим зйомки на камері, а також низьке значення ISO від 100 до 200. Установіть вузьку діафрагму близько f/11 та витримку від 10 до 30 секунд залежно від того, скільки часу потрібно для створення світлової картини.

Також буде необхідно вручну встановити фокусну відстань, тому виберіть режим ручного фокусування (MF). Попередньо сфокусуйтеся на області, де ви збираєтеся використовувати лампу для створення картини. На багатьох камерах можна також включити ручне пікове фокусування — візуальний засіб, що показує, які частини знімку перебувають у найчіткішому фокусі.

Також рекомендується вручну вибирати налаштування балансу білого. Наприклад, за допомогою параметрів Daylight (Денне світло), Cloudy (Хмарно), Shade (Тінь) або Tungsten (Лампа розжарювання) можна ефективно змінити колірну температуру світла, створюючи поступово тепліший або холодніший ефект. Знімайте у форматі RAW, якщо ваша камера його підтримує, бо це дозволить змінювати налаштування балансу білого під час обробки зображення в програмному забезпеченні для редагування, наприклад Canon Digital Photo Professional.

Почніть із налаштувань камери, які ми запропонували, і використовуйте ліхтарик чи світло смартфона, щоб створити основні форми або, можливо, навіть написати своє ім’я за допомогою світла. Може виявитися, що для отримання бажаного ефекту знадобиться більш коротка або тривала експозиція, ширша або вужча діафрагма. Експериментуйте з налаштуваннями, і незабаром ви зрозумієте, які настройки підходять найкраще.

Який об’єкт і джерело світла вибрати?

Ліхтарик із приклеєними до кінця різнокольоровими стаканчиками.

Якщо у вас удома немає різнокольорового ліхтарика, ви можете легко виготовити його, використовуючи кольорові пластикові стаканчики або аналогічні різнокольорові предмети, наприклад маленькі контейнери для зберігання продуктів, різнокольоровий папір або гірлянди.

Тюльпани в саду, обрамлені світловими смугами.

Коли ви працюєте з камерою, а інші люди малюють світлом, спробуйте застосувати експозицію в режимі ручної витримки довше 30 секунд та періодично прикривати об’єктив капелюхом або іншим предметом. Це дозволить створити композицію з окремих, вибіркових сегментів, а не намагатися зафіксувати все в одній безперервній послідовності. Знято на камеру Canon EOS 90D з об’єктивом Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM із фокусною відстанню 71 мм, витримкою 83 с, діафрагмою f/22 та ISO 100.

Потренуйтеся створювати композицію з квітів, дерев або інших об’єктів для зйомки в саду. Якщо ви хочете додати більше творчих аспектів, спробуйте приклеїти до ліхтарика кольорові пластикові стаканчики або кольоровий папір, щоб зробити світловий жезл, яким можна розмахувати під час зйомки з експозицією для створення різнокольорових смуг і форм.

Направте ліхтарик на основний об’єкт зйомки та сфокусуйтеся на ньому. Після цього перейдіть у режим ручного фокусування, щоб зафіксувати фокусну відстань. Якщо потрібно, щоб експозиція тривала понад 30 секунд, налаштуйте параметри ручної витримки, якщо ця функція є у вашій камері.

Активуйте експозицію та почніть розмахувати ліхтариком або іншим джерелом світла перед об’єктивом. Різнокольорові святкові гірлянди можуть додати творчу нотку вашій роботі. Світло гірлянд або інше джерело світла можна спрямувати за об’єкт зйомки, щоб він виглядав як силует. Щоб додати світло до певної частини композиції, просто потримайте там ліхтар кілька секунд, а потім перейдіть до клумби та інших ділянок, щоб створити кольоровий фон.

Світлова композиція, яку було знято з тривалою експозицією із синіми смугами, створеними шляхом збільшення і зменшення масштабу.

Ще один спосіб малювання світлом — зйомка статичного освітлення та переміщення камери під час тривалої експозиції для створення світлових смуг. Спробуйте обертати камеру в портретній та альбомній орієнтації або по колу. Також можна збільшити або зменшити масштаб зображення, якщо ви використовуєте об’єктив зі змінною фокусною відстанню, щоб створити альтернативний ефект світлової смуги. Знято на камеру Canon EOS-5D Mark III (якій на заміну прийшла модель Canon EOS-5D Mark IV) з об’єктивом Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM (якому на заміну прийшла модель Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM) з фокусною відстанню 135 мм, витримкою 0,6 с, діафрагмою f/22 та ISO 200.

Знімок майже в повний зріст жінки, навколо якої видно кілька світлових смуг.

Поєднання малювання світлом і творчої портретної зйомки стало дуже популярним у соціальних мережах. Знято на камеру Canon EOS R6 з об’єктивом Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM із фокусною відстанню 44 мм, витримкою 13 с, діафрагмою f/16 та ISO 100.

Іноді менше значить більше. Використання дуже яскравого ліхтарика може здатися гарною ідеєю, але більш непомітні джерела світла зазвичай дають гарніший результат. Сильне світло, спрямоване прямо на об’єктив, може викликати відблиски, у той час як ліхтарі з меншою інтенсивністю дозволяють цього уникнути. Світлодіодні свічки та різнокольорові світлодіоди також можуть гарно виглядають на знімку, а миготливі світлодіоди створюють альтернативний ефект переривчастих рисочок.

Може вийти цікавий результат, якщо залучити друзів і членів сім’ї, щоб кожен із них за допомогою ліхтариків, додатково висвітлював цікаві ділянки сцени. Один ліхтарик не обов’язково повинен охоплювати увесь об’єкт, оскільки його можна переміщати під час експозиції, щоб світло потрапляло на різні ділянки вибірково. Такий варіант підходить для підсвічування цікавих ділянок під час зйомки нічних пейзажів.

Додаткові ліхтарі та інші джерела світла дозволяють зробити знімок із собою або іншими людьми в кадрі. Можна також спробувати написати слова або намалювати фігури, наприклад зірки чи серця. Інший варіант — поєднати тривалу експозицію з коротким імпульсом світла від спалаху Canon Speedlite, щоб отримати належну експозицію під час зйомки портрета або іншого об’єкта на передньому плані, зафіксувавши його рух, але при цьому мати можливість створювати світлові картини протягом решти часу експозиції.

Коли ви фотографуєте для розваги, малювання світлом може стати цікавим способом вираження вашої творчості. Для цього не потрібні дорогі камери, об’єктиви та аксесуари. Усе, що потрібно, — це трохи часу на вивчення основ. Незабаром ви побачите, що у вас виходять дуже виразні знімки з унікальним виглядом і атмосферою.



Автор: Метью Річардс (Matthew Richards)

Пов’язана продукція

  • Бездзеркальні камери

    EOS R6

    Щоб ви не знімали і як би ви це не робили, камера EOS R6 допоможе вам розкрити свій творчий потенціал на повну.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R7

    Досліджуйте дику природу з камерою, яка поєднує неймовірну швидкість і якість зображення в портативному корпусі формату APS-C, призначеному для майбутнього.
  • Бездзеркальні камери

    EOS R10

    Переходьте на новий рівень фото- та відеозйомки з бездзеркальною камерою лінійки EOS R, створеної на основі сенсора APS-C.
  • Цифрові дзеркальні фотоапарати

    EOS 90D

    Дзеркальна камера, яку оснащено усіма найновішими функціями наближає вас до об’єкту зйомки, дозволяє знімати ще швидше та закарбовувати зображення у неймовірній 32,5 мегапіксельній якості.
  • Об’єктиви RF

    RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

    Ідеальний об’єктив для щоденної зйомки для власників повнокадрових бездзеркальних камер. Надзвичайно зручна у користуванні, камера RF 24-105mm F4-7.1 IS STM надзвичайно легка та компактна, здатна вивести вашу зйомку на новий рівень.
  • Об’єктиви для цифрових дзеркальних камер

    EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM

    Універсальний 18—135-міліметровий варіооб’єктив із технологією крокового приводу. Кроковий привід забезпечує плавне та безшумне автофокусування для відеозйомки, а динамічний стабілізатор зображення зменшує рівень вібрацій на відео

Схожі статті