A before and after shot of a field of long grass, dark and unedited on the left, showing the lighter version on the left, edited in DPP.

РЕДАГУВАННЯ ТА ОБРОБКА ФОТОГРАФІЙ

Редагування зображень RAW за допомогою програми Digital Photo Professional

Перехід від зйомки зображень у форматі JPEG для використання їх безпосередньо з камери до зйомки у форматі RAW може здатися великим досягненням, але це невід’ємна частина професійного шляху будь-якого фотографа. Редагування фотографій не має бути для вас клопітким — пара коригувань, і ви можете перетворити звичайне зображення на витвір мистецтва. Чудові новини? Це легше, ніж вам здається.

Коли ви налаштовуєте камеру для зйомки у форматі RAW, вона зберігає всі дані зображення, зафіксовані датчиком, без будь-якої обробки — тому файли RAW мають набагато більший розмір, ніж JPEG. Це надає вам широкі можливості редагування зображення на етапі обробки та дозволяє домогтися максимальної якості зображення. Digital Photo Professional (DPP) — це програмне забезпечення Canon для редагування зображень RAW з камер EOS та сучасних моделей PowerShot, які підтримують зйомку у форматі RAW. Тут ми розповімо вам про ряд ключових інструментів редагування в DPP для коригування та покращення якості ваших фотографій у форматі RAW.

Програма DPP регулярно оновлюється, і остання версія може містити додаткові функції, тому перевіряйте наявність оновлень і завантажте останню версію перед початком роботи.

Під час запуску DPP ви побачите головне вікно з попереднім переглядом фотографій. Виберіть одне або кілька зображень, потім натисніть кнопку Edit Image (Редагувати зображення) у верхньому лівому кутку або перейдіть до меню View (Перегляд) та виберіть Edit Image (Редагувати зображення). (У DPP є багато комбінацій клавіш для прискорення роботи. Ви знайдете їх у керівництві.)

The main screen of Digital Photo Professional, with previews of 15 nature images.
У головному вікні програми DPP відображаються попередні перегляди ваших зображень, і ви можете вибрати одну або кілька фотографій для редагування.

Регулювання яскравості зображення

An eagle pictured in flight, with shadow and highlight clipping displayed in DPP.
Відрегулюйте яскравість усього зображення або вибірково налаштовуйте тіні й світлі відблиски.

Знімки на снігу й на пляжі іноді виходять занадто темними, тому що камера «намагається» компенсувати граничну яскравість, характерну для цих умов. Якщо зображення занадто темне або занадто світле, ви можете налаштувати яскравість темних і світлих областей у DPP. За допомогою повзунка регулювання яскравості на панелі інструментів можна відрегулювати загальну яскравість.

Щоб визначити, які області фотографії занадто темні або світлі, натисніть кнопку інструмента Shadow/Highlight (Тіні/світлі відблиски) у нижній частині вікна. За замовчуванням повністю темні області будуть відображатися з накладенням синього кольору, а повністю білі області — з накладенням червоного кольору, хоча можна налаштувати рівні, на яких будуть відображатися накладення.

Прокрутіть панель інструментів, щоб знайти елементи управління регулюванням тінями й світлими відблисками в розділі Advanced (Додатково). Використовуйте їх, щоб освітлити тіні й затемнити світлі відблиски, не впливаючи на інші тони зображення.

An eagle pictured in flight, in a brighter, edited image using DPP.
Змінюючи параметри регулювання тіней та світлих відблисків, ви можете зробити зображення більш збалансованим.

Регулювання балансу білого

A close-up photo of a pink rose, with the white balance tab open in DPP.
Застосуйте інше налаштування балансу білого, щоб зробити кольори на фотографії більш теплими або холодними.

Зовнішній вигляд кольорів змінюється залежно від навколишнього світла, тому нейтральний білий аркуш паперу виглядає більш блакитним (холоднішим) у ранньому ранковому світлі та більш помаранчевим (теплішим) у променях сонця, що сідає. Баланс білого у вашій камері можна налаштувати таким чином, щоб відобразити справжні кольори або додати відтінок якогось кольору для творчого ефекту. Фотографіям, зробленим у похмурий день, ви можете додати більше кольору й зробити їх привабливішими. Перевага зйомки у форматі RAW полягає в тому, що ви можете змінити баланс білого після того, як було зроблено знімок.

Коли ви відкриваєте фотографію RAW в DPP, за замовчуванням програма використовує налаштування балансу білого, з яким була зроблена фотографія, але ви можете змінити його на будь-яке інше попереднє налаштування балансу білого, просто вибравши його в списку. Виберіть функцію Click White Balance (Баланс білого натисканням) і клацніть нейтральний тон на зображенні, щоб скинути налаштування загального балансу білого зображення, з урахуванням обраного тону. Експериментуйте з налаштуваннями балансу білого, щоб знайти значення, за якого кадр виглядатиме найкраще.

A close-up image of a pink rose with colours enhanced by white balance.
На цьому зображенні до й після видно різницю між теплим і холодним відтінками зображення. Зверніть увагу, що троянда виглядає більш помаранчевою з лівої сторони зображення та більш синьою з правої сторони.

Змінюйте свої фотографії за допомогою стилів зображення

A picture of a black eagle stood on grass open in DPP with the Picture Styles tab open.
Застосуйте весь набір налаштувань одночасно за допомогою стилів зображення.

Стилі зображення визначають загальний вигляд ваших фотографій через застосування попередньо встановлених груп налаштувань. Деякі з них призначені, щоб згладжувати й вирівнювати відтінки шкіри для отримання більш вдалих знімків, а деякі — для створення більш чіткого зображення HDR, роблячи зображення більш чіткими, збільшуючи контрастність і насиченість тощо. Коли ви відкриваєте зображення RAW в DPP, програма застосовує стиль зображення, який ви використовували в момент зйомки, але ви можете змінити стиль зображення і зовнішній вигляд фотографії. Наприклад, щоб перетворити кольорове зображення на чорно-біле, застосуйте монохромний стиль зображення.

Спробуйте стандартні стилі, щоб побачити, який підходить найкраще. Ви також можете використовувати редактор стилів зображень, щоб створювати власні унікальні стилі зображень і застосовувати їх до фотографій.

A black-and-white picture of an eagle open in DPP.
Після застосування монохромного стилю зображення цей знімок набуває абсолютно нового вигляду.

Вдоскональте композицію кадру

A macro photo of an insect on a flower being cropped and levelled in DPP.
Змініть розмір зображення і покращуйте його композицію, обрізаючи й повертаючи знімок.

Іноді, коли ви робите знімок, композиція знімка може бути не ідеальною, але ви можете використовувати інструмент Crop (Обрізка) у DPP, щоб сфокусувати увагу на головному об’єкті. Виберіть інструмент Crop (Обрізка), і на панелі ви зможете встановити фіксоване співвідношення сторін або вільно змінити розмір кадру. Клацніть зображення і виділіть його, щоб визначити ту частину зображення, яку ви хочете залишити. Перемістіть виділену область, клацнувши всередині виділеного фрагмента й перетягнувши його в іншу частину зображення. Перемістіть курсор за межі обраної області, щоб повернути зображення, вирівняти завалений горизонт або додати динамічного напруження вашому знімку.

A macro shot of an insect on a daisy.
Обрізаючи й повертаючи це зображення, ви робите об’єкт більш чітким.

Зменшення шуму зображення

A photo taken on a river at dusk, with image noise being corrected in DPP.
Усуньте візуальний шум зображень, знятих за слабкого освітлення або в разі налаштування високого значення ISO.

Шум зображення виникає, коли ви робите знімки в умовах дуже слабкої освітленості, або при високих налаштуваннях ISO, або в обох випадках. Він проявляється у вигляді маленьких точок на темних ділянках фотографії (шум кольоровості) або в окремих каналах кольорів (хроматичний шум). Програма DPP зчитує інформацію про ISO та експозицію, що зберігається у файлі RAW, і автоматично оптимізує налаштування зменшення рівня шуму для ефективного балансу чітких, чистих зображень із хорошою деталізацією. Ви можете точно налаштувати параметри на вкладці Adjust Image Detail (Налаштувати деталізацію зображення), щоб визначити остаточний вигляд зображень. Надмірне зменшення рівня шуму зробить деталі нечіткими. Краще за все розглядати шум і результат зменшення рівня шумів після збільшення фотографії.

A photo of a river taken at dusk with image noise reduced in DPP.
Зменшення шуму зображення в DPP може зробити ваш знімок більш чітким.

Більш різкі знімки

A close-up photo of a colourful butterfly on a leaf as shot in DPP.
Усі цифрові фотографії виграють від збільшення різкості, але не перестарайтеся!

Усі цифрові зображення виграють від підвищення різкості, через що підвищується контрастність по краях деталей, що робить їх більш чіткими, але підвищення різкості не може виправити зображення, які знаходяться поза фокусом.

У DPP є два інструменти для збільшення різкості. Для швидкого підвищення різкості використовуйте базовий інструмент Sharpness (Різкість), але для більшого контролю над процесом збільшення різкості спробуйте фільтр Unsharp Mask (Нерізка маска), який дозволяє окремо регулювати силу різкості, зернистість і поріг. За допомогою трьох параметрів ви можете визначити ступінь різкості й налаштувати, на які частини зображення він буде розповсюджуватися. Не потрібно, щоб вони всі збігалися — поекспериментуйте, щоб побачити ефект від налаштування кожного параметра. Надмірне збільшення різкості призводить до появи ефекту ореолу навколо країв — знову ж таки, завжди збільшуйте фотографію, щоб оцінити результат. Для перегляду зображень на екрані знадобиться менше різкості, а для отримання чітких деталізованих зображень — більше різкості.

A sharp close-up photo of a colourful butterfly on a leaf as shot.
Після підвищення різкості на цьому зображенні з’явився більш чіткий край. Крім того, це дозволило чіткіше виділити його на тлі деталей фону.

Використовуйте попередні налаштування, щоб прискорити редагування фотографії

The options in DPP for saving image adjustments as a recipe.
Збережіть цілий набір налаштувань як попередні налаштування і застосовуйте їх одразу до будь-яких зображень.

Параметри, вибрані вами на етапі обробки зображення RAW, можна скопіювати, а потім застосувати до інших зображень. Це прискорює процес обробки багатьох схожих знімків. Перейдіть до меню Edit (Правка). Виберіть і скопіюйте параметри попереднього налаштування, потім виберіть налаштування, які потрібно скопіювати з фотографії, та натисніть ОК. Після цього у вікні перегляду зображень ви можете вибрати інше зображення або кілька зображень і застосувати попереднє налаштування до всіх знімків, використовуючи команди Edit (Правка) > Paste recipe (Вставити попереднє налаштування).

Попередні налаштування також можуть бути збережені у файлі на вашому комп’ютері для використання в майбутньому — просто перейдіть в Edit (Правка) > Save recipe in file (Зберегти пресет у файл), а потім, щоб застосувати збережене налаштування до нового зображення, виберіть Edit (Правка) > Read and paste recipe from file (Зчитати та вставте попереднє налаштування з файлу).

Зміни, які ви вносите у свої зображення, автоматично зберігаються у файлі RAW, коли ви закриваєте програму DPP. Це означає, що ви можете відкрити файл пізніше й при цьому скопіювати попереднє налаштування. Це працює, навіть якщо файли RAW перемістити в інше місце, адже попереднє налаштування переміщується разом із ним.

Подальші дії з обробленими зображеннями

The options in DPP for batch processing images.
Збережіть відредагований файл RAW у форматі JPEG або TIFF для подальшого використання або друку.

Як тільки ви закінчите обробку файлу RAW, вам потрібно зберегти остаточне відредаговане зображення. Ви можете вибрати два формати файлу: JPEG і TIFF. JPEG — це файли меншого розміру, які можна легко переслати та які можна відкрити за допомогою будь-якого програмного забезпечення. Формат TIFF призначений для отримання зображення максимальної якості та ідеально підходить для подальшого друку зображення великого розміру. Для редагування одного зображення перейдіть у File (Файл) > Convert and save (Перетворити та зберегти) або для редагування кількох зображень виберіть необхідні й перейдіть у File (Файл) > Batch process (Пакетна обробка). Виберіть тип файлу, JPEG або TIFF, а також місце, куди необхідно зберегти зображення. Під час пакетної обробки ви можете змінити розмір зображення, а також перейменувати його. Ви можете продовжувати працювати в програмі DPP, поки пакетна обробка відбувається у фоновому режимі.

Упорядкуйте свої фотографії, оцінивши їх зірочкою

Коли у вас сотні або навіть тисячі фотографій, вам потрібно якось їх організувати. У програмі DPP ви можете використовувати галочки, зіркові рейтинги або обидва способи, щоб швидко знайти кращі фотографії в подальшому. Щоб швидко додати їх, виберіть інструмент Quick Check (Швидка перевірка), клацніть мініатюру зображення, щоб виділити його, а потім просто скористайтеся цифровою клавішею 1–5 на клавіатурі, щоб оцінити зображення зірочкою або відмітити галочкою. Якщо в камері були додані оцінки-зірочки, вони також відображаються в програмі DPP, але їх можна змінити. Галочки можна побачити тільки в програмі DPP. Ви можете сортувати, вибирати й відбирати зображення на основі оцінок, які було їм присвоєно. Це допомагає бути послідовним в оцінюванні найкращих фотографій, щоб у подальшому ви могли з легкістю їх знайти.

Безкоштовне хмарне сховище Canon image.canon — це ідеальне місце для зберігання ваших фотографій безпосередньо з камери, а потім передачі їх на інші веб-сервіси або на ваші пристрої — останні камери Canon, оснащені Wi-Fi, які можуть навіть автоматично завантажувати зображення.* Зображення RAW, що передаються до image.canon із сумісних камер* можна автоматично завантажити на комп’ютер для редагування в програмі DPP.

The main screen of DPP, with previews of 15 nature images including star ratings and check marks.
Використовуйте галочки, оцінки-зірки або й те, і інше, щоб упорядковувати, сортувати й знаходити свої зображення.

Як і з кожною новою навичкою, практика дозволяє досягти досконалості. Експериментуйте з інструментами, переліченими в цій статті, і доведіть параметри коригування до крайніх значень, щоб зрозуміти, якого результату можна досягти з кожним інструментом. Після того як ви відредагуєте кілька зображень, ви почнете розуміти, які налаштування слід зробити, щоб покращити якість знімків, які ви робите. Навчившись виправляти недоліки фотографій, ви також можете вдосконалити свої професійні навички фотографа.

Автор Брайан Уорлі (Brian Worley)

* Не всі камери Canon підтримують автоматичне передавання у фоновому режимі, і не всі камери здатні безпосередньо завантажувати зображення у форматі RAW (CR2). Інші сумісні камери Canon із підтримкою Wi-Fi також дозволяють легко пересилати знімки до сховища image.canon вручну. Докладний перелік сумісних камер можна знайти на сайті http://image.canon. Сумісні камери мають підключатися до Інтернету через Wi-Fi.

Схожі статті
A before and after image of a marshy landscape, unedited on the left and in black and white on the right.

ОСНОВИ РЕДАГУВАННЯ

Як редагувати зображення пейзажів для друку?

Техніки редагування, які перетворять ваші мальовничі фотографії на витвори мистецтва.

A before and after shot of a couple on their wedding day next to a lake, dark and unedited on the left, showing the lighter version on the left, edited in DPP.

ОСНОВИ РЕДАГУВАННЯ

Як редагувати фото з особливих подій

Ці прості поради з редагування допоможуть вам зробити фотографії ваших визначних подій виразнішими.

A long jetty, viewed from water level at dusk, stretches into the sea.

ОСНОВИ ФОТОГРАФІЇ

Покращуйте композицію на власних фотографіях

Зробіть свої фотографії більш цікавими, дотримуючись цих правил композиції фотографії.

Подібна продукція

Рекомендовані додатки

Схожі статті

Натхнення — це ключ до створення видатних знімків, також будуть корисними поради для покупців, тематичні інтерв’ю — все це потрібно для втілення у життя найкреативніших ідей.

Повернутися до всіх порад і прийомів