A close-up of a snail on a leaf. Taken on a Canon EOS 77D with a Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM lens.

МАКРОЗЙОМКА

Цієї осені знімаємо крупним планом

Головним для макрозйомки є великий план. Цей режим дозволяє підкреслити текстури, невидимі для людського ока, і показати приховану в деталях красу. Щоб здобути навички з макрозйомки, не обов’язково кудись їхати. З короткої відстані звичні об’єкти відкриваються з нового ракурсу, отже ваш садок чи місцевий парк можуть стати ідеальним майданчиком для навчання.

1. Який комплект потрібен для макрозйомки?

Функцією фокусування в режимі великого плану оснащено чимало об’єктивів, проте лише справжній макрооб’єктив забезпечує збільшення зі співвідношенням принаймні 1 : 1 або в натуральну величину. Тобто за умови встановлення камери на найближчій відстані фокусування, сенсор формуватиме зображення того ж самого розміру, що і об’єкт зйомки.

Цей тип об’єктивів характеризується надзвичайно короткою мінімальною відстанню фокусування, яка дозволяє, наблизившись, сфотографувати найменші об’єкти так, щоб вони заповнили кадр. Наприклад, Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM може фокусуватися на відстані до 3 см. Цей об’єктив має вбудований світлодіодний спалах Macro Lite, який усуває тіні на об’єкті зйомки через близьке розташування камери. Якщо ви знімаєте камерою серії EOS M, як-от Canon EOS M50 або Canon EOS M6 Mark II, функцією Macro Lite оснащено і об’єктив Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM.

A Canon EOS 77D with a Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM lens and a tripod lie on long grass.

Існує низка аксесуарів для покращення функції збільшення стандартного об’єктива, за допомогою яких ви зможете спробувати себе в макрозйомці, перш ніж купувати спеціально призначену оптичну систему. Наприклад, приєднавши подовжувальний тубус Canon EF 25 II або Canon EF 12 II до задньої частини сумісного об’єктива, ви зможете скоротити звичайну фокусну відстань. Аналогічний ефект матиме встановлення об’єктива для макрозйомки Canon 250D 58mm або Canon 500D 77mm на різьбі для фільтра спереду.

Яким би не був ваш вибір приладдя для макрофотографії, воно так само підсилить ефект тремтіння камери через наближення до об’єкта, отже робота зі штативом чи упором забезпечить більш високу чіткість отриманих кадрів.

2. Які налаштування потрібні для макрозйомки?

Більшість камер EOS мають спеціальний режим великого плану, проте для збільшення простору для творчості слід використовувати налаштування «пріоритет діафрагми» (Av) або «ручний» (M). У будь-якому з цих двох режимів зйомки користувач має змогу налаштувати не лише експозицію, а й діафрагму, від якої залежить вигляд і деталізація макрофотографії.

Режим пріоритету діафрагми якнайкраще підходить для початківців, оскільки в ньому камера автоматично встановлює таку витримку затвора, яка забезпечить оптимальну експозицію для вибраного значення діафрагми. Повністю опанувавши налаштування камери, сміливо переходьте до роботи в ручному режимі.

3. Переваги використовуваної системи (EOS 77D + 35mm f/2.8 Macro)

Поєднання макрооб’єктива із сенсором 24,2 МП у камері Canon EOS 77D забезпечує високу чіткість відображення тоненьких волосків на лапках мухи та її величезних червоних очей.

Canon EOS 77D – це бездоганний пристрій для макрозйомки. 24,2-мегапіксельний CMOS-сенсор камери реєструє найдрібніші деталі, сенсорний екран зі змінним кутом нахилу дозволяє з легкістю створювати зображення з незвичних ракурсів, як-от кадри з нижчої точки, коли камера перебуває близько до землі.

Щоб максимально скористатися можливостями деталізації макрооб’єктива та високої роздільної здатності CMOS-сенсора, під час експозиції слід забезпечити повну нерухомість камери. Якість зображення може погіршити навіть найменша вібрація, тому, створюючи фото встановленою на штативі камерою, надавайте перевагу роботі з автоспуском. Об’єктив Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM має функцію стабілізації зображення, незамінною для зйомки на ходу. Проте, використовуючи штатив, її потрібно вимкнути, оскільки вбудований механізм протидії руху за умови відсутності такого руху забезпечуватиме протилежний ефект. (Деякі, але не всі об’єктиви мають функцію «визначення штатива», отже найкраще вимкнути стабілізацію зображення вручну, зокрема при тривалій експозиції.)

Щоб додатково зменшити механічне тремтіння, у головному меню камери активуйте функцію блокування дзеркала або переведіть її в режим Live View для автоматичного фіксування положення дзеркала. Крім того, встановивши на своєму смартфоні чи планшеті програму Canon Camera Connect, ви можете скористатися перевагами підключення за допомогою WI-FI, які пропонує Canon EOS 77D для віддаленого керування камерою.

4. Діафрагма

Схожі статті
See glorious autumn through fresh eyes

ЗЙОМКА ВОСЕНИ

Побач дивовижну осінь по-новому

Фотограф природи Тео Босбум ділиться своїми секретами для захоплення унікальної атмосфери осені в усій красі.

How to capture nature in the city

ФОТОГРАФІЇ ПРИРОДИ

Як фотографувати природу в місті?

Осі Саарінен дає поради про найкращі налаштування камери та творчі методи створення фотографій урбаністичної природи.

Discover the world of insects

МАКРОЗЙОМКА

Зазирніть у світ комах

Підглянете за прихованим життям крихітних істот із порадами від експерта П’єра Анке (Pierre Anquet).

Вибір малого діафрагмального числа означає, що равлик буде у фокусі на м'яко розмитому фоні.

Вибране значення діафрагми визначає «глибину різкості» або те, наскільки чітким буде зображення об’єкта макрозйомки. Незначну глибину поля різкості (у фокусі лише невелика частина кадру) забезпечують малі діафрагмальні числа, як-от f/2.8 і f/4, щоб її збільшити (у фокусі переважна частина об’єкта), встановлюйте значення f/11 і f/16.

У режимі макрозйомки навіть велика глибина різкості може становити лише кілька міліметрів, тому коли мова йде про фокусування місця на помилку вже не залишається. У будь-якому випадку фон буде розмитим, проте в разі використання меншої діафрагми (більше діафрагмальне число) різкою буде більша частина об’єкта зйомки, тоді як збільшення діафрагми (мале діафрагмальне число) дозволить сфокусуватися на меншій його частині й розмити решту кадру.

5. Витримка затвора

Мала глибина різкості, яку забезпечує це значення діафрагми, суттєво звужує зону фокусування, розмиваючи частини самого листка.

Щоб забезпечити стабільну експозицію за умови вибору значення діафрагми, потрібно змінити налаштування витримки затвора або ISO. Однак регулювання ISO може вплинути на якість зображення, отже перш ніж змінювати цей параметр, спробуйте налаштувати діафрагму та витримку відповідно до власних творчих намірів.

Принцип дії такий: якщо діафрагмальне число збільшується, розмір діафрагми об’єктива зменшується. Як наслідок, зменшується кількість світла, яке потрапляє в камеру, отже щоб зображення не було занадто темним, швидкість витримки затвора має уповільнюватися. Якщо вибрано мале діафрагмальне число, розмір діафрагми збільшується, і щоб уникнути зависокого рівня яскравості кадру, слід збільшити швидкість витримки затвора.

Здається дивним, що мале діафрагмальне число, як-от f/4, забезпечує велику діафрагму, а велике, зокрема f/16, навпаки її зменшує, проте, щоб зрозуміти принцип, погляньте на ці значення як на дроби: 1/4 більше, ніж 1/16.

Наведений вище знімок був створений із діафрагмою f/2.8 – найменшим можливим налаштуванням для об’єктива Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM. Як бачите, незначна глибина різкості, притаманна для цього значення діафрагми, створює меншу зону фокусування і красиву розмитість фону.

6. ISO

Регулювання чутливості ISO надає гнучкості в поєднанні менших значень діафрагми з більш високими швидкостями витримки.

Для найкращої якості зображень використовуйте низькі значення ISO, зокрема, ISO 100, ISO 200 та ISO 400. Але якщо ви вибрали малу діафрагму або знімаєте в умовах слабкого освітлення, на будь-якому з цих рівнів чутливості швидкість витримки затвора може бути занадто повільною для забезпечення належної різкості кадрів.

Збільшивши значення ISO, ви збільшуєте швидкість витримки, проте це також може призвести до збільшення шуму на зображенні, який у цифровій фотографії є еквівалентом ефекту зернистої фотоплівки. Щоб усунути артефакти, збільште значення параметра «Зниження рівня шуму за високої чутливості ISO» вашої камери. Для цього слід перейти в червоне меню зйомки пристрою.

7. Творіть

За цього значення діафрагми (f/2.8) стебло бамбука буде у фокусі на розмитому фоні.

Однією з переваг макрофотографії є можливість створювати приголомшливі зображення майже на відстані витягнутої руки. Звичні речі, відображені в новому ракурсі, перетворюються на вражаючі об’єкти; налаштування камери надають безмежний простір для експериментів.

Найпростішим з яких є випробування різних значень діафрагми. На наведеному вище прикладі використовувалася діафрагма f/2.8. Отримане зображення характеризується м’яким розмитим фоном і чітким відображенням букового стебла на передньому плані.

Зменшуючи розмір діафрагми, ви підвищуєте деталізацію фону зображення.

Наступний кадр (зверху) був зроблений із діафрагмою f/5. Якщо порівнювати з попереднім зображенням (f/2.8), фон має більшу деталізацію.

Додаткове зменшення діафрагми означає, що на задньому плані видно набагато більше деталей.

Нарешті, зображення вище було створено при налаштуванні f/8. За умови майже аналогічних параметрів експозиції на фоні видно набагато більше деталей. Цей приклад демонструє, що у світі макрофотографії навіть невеликі коригування можуть істотно змінити кінцевий результат.

Осінь – чудова пора для набуття навичок із макрозйомки. У цей період, коли зелень листя прохоплюється багрянцем і природа готується до зими, ви віднайдете красу в деталях. Треба лише вийти на вулицю і уважно придивитися.


Автори: Іен Вейд (Ian Wade) і Маркус Хокінс (Marcus Hawkins)

Подібна продукція

Схожі статті

Натхнення — це ключ до створення видатних знімків, також будуть корисними поради для покупців, тематичні інтерв’ю — все це потрібно для втілення у життя найкреативніших ідей.

Повернутися до всіх порад і прийомів