Caroline’s children eating

ЗНІМАТИ ЩЕ Й ЩЕ

Проект Lensational навчає жінок в усьому світі документувати своє життя за допомогою фотографії, перетворюючи розповідання історій на креативне джерело доходів. Ми зустрілися з його засновницею, Бонні Чіу, щоб дізнатися про діяльність її благодійної програми. Нам хотілося з'ясувати, що надихнуло її змінити життя такої кількості людей через фотографію. Також ми хотіли почути кілька дивовижних історій про її життя протягом останніх 5 років з моменту, коли вона створила Lensational.

Чому ви вважаєте фотографію чудовим способом створювати історії, які хвилюють?

Одне фото варте тисячі слів. Фотографія – універсальна мова, яка стоїть над культурними або мовними бар'єрами. Вона здатна розповісти історію, викликати емоції та розширити поле вашого зору. Але все це залишається недоступним у країнах світу, що розвиваються.


Як фотографія змінює життя?

Фотографія може зупинити час, передати інформацію, висловити почуття і взагалі створити портрет того, на що ви дивитесь, і що найважливіше – того, як ми самі себе бачимо. Знімки лежать за межами часу і здатні долати бар'єри: візуальне зображення викликає в кожного свої почуття.

Все це відкриває безмежні можливості для створення чогось унікального, що може пролити світло на проблеми суспільства. В основі цього процесу – формула фемінізму: особисте є політичним. І це, зрозуміло, перший крок на шляху змін і розуміння.


Що надихнуло вас дати жінкам камери?

У 2011 році під час своєї подорожі я зустріла чотирьох турецьких дівчат. Як і всі туристи, я робила знімки и навчила цьому і їх. Мені сподобався свіжий погляд на все через їхні очі – мас-медіа малюють мусульманських дівчат певним чином. Було цікаво поглянути на речі з іншого боку всупереч нашим невірним уявленням. Це допомогло мені зрозуміти, що фотографія – універсальна мова, для якої немає бар'єрів.

© Френсіс Кокороко


Як ви надаєте цим жінкам нові можливості через Lensational?

Мета Lensational – звернутися до маргіналізованих жінок у природний спосіб; ми відстежуємо успіхи наших студентів і демонструємо їхні роботи широкій аудиторії. Жінки можуть ділитися своїми знімками на нашій онлайн-платформі, на виставках і через наших корпоративних партнерів, таких як Getty Images. Половина всього прибутку йде жінкам і служить їм джерелом доходів, а іншу половину ми знов інвестуємо в Lensational, щоб мати змогу продовжувати свою роботу.

Маючи перед собою мало прикладів сильної жіночої ролі, які могли б надихнути, молоді дівчата й жінки не завжди розуміють, які можливості перед ними відкриті. Наші фотографії в Lensational допомагають це змінити.


Зі скількома жінками ви встигли попрацювати через Lensational?

Ми створили спільноту з понад 100 волонтерів у 25 країнах і навчили 700 жінок і дівчин у 20 країнах Азії та Африки.


© Люсі Табу


Яка фотографія надихнула вас більше за все?

«Відтінок рожевого» (її можна побачити нагорі сторінки) – її зробила швачка на ім'я Ясмін Іслам Ева в Даці, Бангладеш, у 2015 році. У швейній індустрії працює більш усього жінок у Бангладеш, і це, мабуть, є єдиним джерелом робочих місць, що не потребують освіти, для жінок за межами сільського господарства. 80 % робітників у цій галузі – саме жінки. Але швачкам платять замало грошей, і їхню роботу не дуже поважають їхні сім'ї та суспільство взагалі. А нещасні випадки й неналежні умови праці, такі як аварія на заводі Рана Плаза у 2013 році, назавжди залишаються в пам'яті усіх працівників цієї індустрії. Саме тому ми почали цей проект, який вчить робітниць розповідати свої історії. Для мене це щось дуже особливе, тому що моя власна бабуся 20 років була швачкою в дуже жорстких умовах.

Ця фотографія дійсно захопила мене, тому що на ній видно контраст між яскравими трояндами і бетонним небокраєм Даки. Я миттєво перенеслася на дах тієї фабрики, немов я сама була жінкою, що створила цей знімок. Незважаючи на всі негаразди, люди шукають красу майже всюди. І завжди саме в маленьких прекрасних речах ми намагаємося знайти якийсь сенс.


Що ви дізналися про життя жінок через ці фото?

Оскільки ми працюємо з найбільш маргіналізованими жінками світу, можна було б подумати, що їхні життя повні відчаю й суму. Але це не так. Це міцний стереотип, в який нас примушують вірити десятиріччя спекуляцій на соціальних проблемах. Їхні життя містять стільки різних кольорів і переживань – але об'єднані спільною темою: життєстійкістю.


Що б ви хотіли сказати, щоб надихнути когось почати розповідати історії за допомогою фотографії?

Я почала свій проект, спрямований на розширення можливостей жінок через фотографію, в Міжнародний жіночий день у 2013 році, і спочатку це була сторінка на Facebook. Мені було тільки 20 років, і я не очікувала, що моя ідея зробить такий резонанс серед людей з усього світу. Я сподіваюсь, це надихне людей почати користатися міццю фотографії для розповідання історій – неважливо, наскільки незначним це здається спочатку, ніколи не можна сказати наперед, якого впливу слід очікувати.


Як ви бачите майбутнє?

У Lensational ми уявляємо собі майбутній світ, в якому завдяки фотографії жінки з усіх країн можуть вільно висловлюватися, реалізовувати свої прагнення й розраховувати на гідне відношення до себе.


© Елісон Джойс


Набір обладнання Бонні Чіу

Фотокамери:

Canon EOS 600D

Об’єктиви:

EF-S 18-55mm F/3.5–5.6 IS USM

Canon EF 50mm f/1.8 STMІнтерв'юери: Росс Кокрілл (Ross Cockrill) та Джон Кумбер (Coomber)